שתף קטע נבחר

ברונפמן: "כבר ברור שהמלצות בכר ייושמו"

בעלי בנק דיסקונט מוכן ללכת בעקבות סיטיבאנק האמריקני - להפריד את קופות-הגמל ואת קרנות-הנאמנות, ואולי אף למכור אותן. סיפר כי בעבר, רצה לרכוש את קונצרן אי.די.בי

"לפי שעה כבר ברור שהמלצות דו"ח ועדת בכר ייושמו", כך אמר היום (ג') הרוכש החדש של השליטה בבנק דיסקונט, מתיו ברונפמן, בתשובה לשאלת כתבים בנאום שנשא בכנס של המכון ליחסי חוץ בתל אביב.

 

הוא הסביר: "ביישום הרפורמה צריך לקחת בחשבון שיש הבדל גדול בין הבנקים הגדולים ובין הבנקים הבינוניים כמו דיסקונט. ראוי לציין שסיטיבאנק (בארה"ב) ביצע לאחרונה הפרדה של קופות הגמל וקרנות הנאמנות; ואם תינתן לנו ההזדמנות - נשמח לעשות דבר דומה למה שעשו בסיטיבאנק, ולמכור את נכסינו במחירם האמיתי. בכל מקרה, נעשה הכל כדי לוודא שהרפורמה לא תפגע בנו".

 

עסקים אחרים

 

הוא הודה כי התמונה לא-פשוטה: "אני עצמי תוהה, מדוע הייתי היחיד שבא לרכוש את בנק דיסקונט. אני מניח שזה שילוב של כמה גורמים - התהליך היקר

והגדול מדי שבנק ישראל ניהל; תדמיתו של ועד עובדי הבנק; הפחד מפני ערכו של הבנק לפי הספר; העובדה שחברות הוגבלו לרכוש 25% מהבנק בלבד, ולאנשים פרטיים 300 מיליון דולר זה הרבה כסף".

 

כידוע, ברונפמן מצא חלופות להשקעה: הוא גם מבעלי ברשת הקמעונאות ריבוע כחול, ולאחרונה רכש גם את איקאה בישראל.

 

הוא השיב גם לשאלת כתבים בדבר הסכסוך שהתפרסם בתקשורת בינו לבין איש העסקים דודי ויסמן, שותפו בריבוע-כחול: "ביליתי איתו שעה היום, ואנחנו ממשיכים לעבוד ביחד. אנחנו גם מרחיבים במשותף את השקעותינו ורוכשים מניות נוספות של ריבוע כחול".

 

עוד אמר ברונפמן: "התחלתי לחשוב על השקעה בישראל כששמעתי שקונצרן IDB עומד למכירה. לרוע מזלי גיליתי שנוחי דנקנר כבר קבע הסכם עם משפחת רקנאטי".

 

בתשובה לשאלות על השקעות נוספות בישראל, אמר ברונפמן: "המסע שלי כאן רק התחיל; אבל כרגע אין השקעות קונקרטיות באופק".

 

למה דווקא ישראל?

 

עוד אמר ברונפמן: "שאלו אותי פעמים רבות, למה דווקא ישראל - מדינה קטנה בסכסוך מתמשך? עשר שעות נסיעה מארה"ב? להתעסק עם איגודים מקצועיים, רגולטורים וישראלים?"

 

הוא הוסיף ואייר את המצב: "בזמן שהצטרפתי לריבוע כחול - סדאם חוסין היה במלוא כוחו, האינתיפדה היתה בשיאה, תיירות בקושי היתה פה, ולראשונה

בתולדות ישראל נרשמה ירידה בצריכת המזון לנפש. על רקע כזה עשיתי את ההחלטה הראשונה שלי להשקיע כאן. אבל: להשקיע כשהכל בסדר, זה קל - אך זה לא תמיד משתלם. אני מאמין שלהשקעה במדינה הזאת ובכלכלה שלה יש אופק ארוך טווח".

 

הוא הדגיש: "אני לא משקיע בישראל בתור צדקה; אני משתמש באותם קריטריונים בהשקעה כאן, כמו בקריטריונים שלי להשקעות כמו בכל מקום אחר".

  

בהתייחסו לעתידה של כלכלת ישראל הוסיף ברונפמן: "ההשקעה בישראל תהיה עוד יותר מושכת, אחרי ההתנתקות. צריכה להיות הבנה אמיתית שהנהלות, בעלי מניות, צרכנים ועובדים צריכים לעבוד ביחד כדי להפוך את העסקים פה למצליחים באמת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ברונפמן. אופטימיות לגבי הבנק שרכש - ולגבי המשק בכלל
צילום: רויטרס
מומלצים