שתף קטע נבחר

איפה אתה (בעל) חי?

תחת הכותרת "בעלי-חיים בחברה: מעמד, עמדה ותודעה", יתקיים בשבוע הבא הכנס העשירי של פרויקט "חיות וחברה". הכנס הרב תחומי יוקדש בין היתר למעמדם של בעלי-החיים בישראל ובעולם, ויארח רשימה מרתקת של דוברים

בשבוע הבא (שלישי, 12.7), יערוך פרויקט "חיות וחברה" של המחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב את הכנס השנתי העשירי הנושא את שמו. בחסות הכותרת "בעלי-חיים בחברה: מעמד, עמדה ותודעה", יתנהלו תריסר מושבים שיוקדשו לתפיסות שונות של המעמד שהועיד האדם לבעלי-החיים בעולמו. תוכנית הכנס כוללת רשימה מסחררת של מרצים אורחים, לצד תפריט מאתגר של נושאים בהם אלה יעסקו.

 

עד כמה אנו מסוגלים להבין את בעלי-החיים, האם נכון להתייחס אליהם במונחים אנושיים, ומה מקומם ומקומנו במערכת החברתית-סביבתית, הן חלק מהשאלות עליהן ינסו להשיב באי הכנס. בניגוד לתפיסה הרווחת, זו המעמידה את החיות לרשות האדם ומנצלת אותן לצרכי מאכל, מחקר ושעשוע, לעתים באופן אכזרי ולרוב תוך התעלמות מזכויותיהן הבסיסיות וצרכיהן, הן יושמו הפעם במרכז הדיון. הדוברים יבדקו עד כמה אנו מסוגלים לפענח את התודעה החייתית, ויעסקו בהיבטים פסיכולוגיים, פילוסופיים, תרבותיים, חברתיים, משפטיים, רפואיים וחינוכיים של מעמד בעלי-החיים.

 

כך למשל תתלבט שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר האם ההגנה המשפטית על בעלי-החיים היא זכות החיות או אינטרס אנושי; הפסיכולוג נחי אלון יהגג על ההשקפה הבודהיסטית לפיה בעלי-חיים אוחזים בתודעה וברגשות; אריאל צ'בל יסביר כיצד חקירות סמויות במתקנים חקלאיים הן מקור לידע על בעלי-חיים; ד"ר חוסני אלח'טיב שחאדה ידבר על הווטרינרים והיחס לחיות בחברה הממלוכית; שלי גלוזמן, יו"ר "נח", ארגון הגג של הארגונים להגנת בעלי-חיים בישראל, תוביל מושב בהשתתפות נציגי ארגונים מקומיים למען חיות; פרופסור יורם יום-טוב יעסוק באחריות בעלי חתולים וכלבים כלפי הסביבה הטבעית והאנושית; ועוד.

 

פרויקט "חיות וחברה", שהוקם בראשית שנת 1996, נושא אופי רב תחומי ועוסק בקשר הגומלין הנרקם בין ההולכים על שתיים להולכים על ארבע (או זוחלים על גחונם). פרופסור יוסף טרקל הקים ומוביל את היוזמה האקדמית המוקדשת לאיסוף והפצת חומר מקצועי, עריכת מחקרים הקשורים בתחום והידוק הקשר בין אנשי המקצוע שעיסוקם קשור לחיות. הפרויקט מאגד אנשי מקצוע מתחומים שונים דוגמת רפואה, זואולוגיה, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, חינוך, וטרינריה, משפטים, ריפוי בעיסוק ועוד.

 

הכנס העשירי של פרויקט "חיות וחברה", שלישי 12.7.2005 מ-8:00, אוניברסיטת תל אביב. פרטים נוספים בטלפון: 03.6406671

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הגנה משפטית היא זכות או אינטרס אנושי? קוף המנוצל לניסויים
צילום: אלכס קולומויסקי
באדיבות עמותת תנו לחיות לחיות
האם אנחנו מסוגלים להבין אותן? כלב לאימוץ בבית המחסה של עמותת "תנו לחיות לחיות"
באדיבות עמותת תנו לחיות לחיות
צילום: איי פי
מה מקומם ומקומנו במערכת החברתית-סביבתית? כלב ים שצולם בקנדה ביום פתיחת ציד כלבי הים במדינה
צילום: איי פי
מומלצים