שתף קטע נבחר

בדרך: תוכנית מתאר ארצית לאזור ים המלח

מטרת התוכנית להבטיח איזון בין המשך הפעילות הכלכלית והתיירותית, לבין שימור הייחודיות של אזור ים המלח

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בראשות מנכ"ל משרד הפנים, אוסקר אבורזק, אישרה הכנת תוכנית מתאר ארצית לאזור ים המלח. זאת ביוזמת של מינהל התכנון במשרד הפנים, בשיתוף המשרד לאיכות הסביבה.

 

אזור ים המלח הוא ערך טבע ייחודי ברמה הארצית והעולמית - המקום הנמוך בעולם מהווה מוקד משיכה תיירותי בשל סגולותיו האקלימיות, הנופיות, הרפואיות ועברו ההיסטורי, ומהווה מאגר של אוצרות טבע בעלי ערך כלכלי רב.

 

בעשרות השנים האחרונות מאויים עתיד האזור הן בשל תופעות טבעיות של נסיגת והתייבשות הים ("בולענים") והן בשל בנייה ותיעוש, הזרמת שפכים מיישובי גב ההר וסגירת אזורים המשמשים לפעילויות בטחוניות.

 

מטרת התוכנית (תמ"א 13 - ים המלח), להבטיח איזון בין המשך הפעילות הכלכלית והתיירותית, לבין שימור הייחודיות של אזור ים המלח על בסיס תפישה כוללת בת קיימא, כל זאת בהתאמה לתנאים הפיסיים - הגיאולוגיים שלו ותנאי השטח המשתנים.

 

מנהל מינהל התכנון, האדריכל שמאי אסיף: "ים המלח הוא אחד ממשאבי הטבע הייחודיים בעולם ובישראל. למרות חשיבותו העצומה של האזור, ערכיו הטבעיים והכלכליים הולכים ונשחקים. המצב החמור של ים המלח מחייב אותנו לבחינה מחודשת של מדיניות התכנון והפיתוח באזור".

 

יש לציין, כי ים המלח והסובב אותו אינם מצויים בשלמותם בתחומי המדינה עליהם חל חוק התכנון והבנייה - חלקו בתחומי מועצה אזורית מגילות שביו"ש וחוצה אותו הגבול הבינלאומי עם ירדן.

 

ים המלח כמתחם אזורי חוצה גבולות מחייב ראייה כוללת והתחשבות בהסכמים שנחתמו ובהצעות לשיתוף פעולה. התוכנית תכלול את השטחים שבתחום מדינת ישראל, תתייחס לשטחי המים לרבות בריכות האידוי, אך תתחשב גם בכוונות התכנון של שטחי יהודה ושומרון ושל הרשות הפלסטינית.

 

בנוסף, ילקחו בחשבון חוזה השלום בין ישראל לירדן, פרויקטים של שיתוף פעולה חוצה גבולות ומסמכים ומחקרים שהופקו במסגרת ועדות בינלאומיות ואזוריות שדנו, בין היתר, בים המלח. בוועדת ההיגוי של התוכנית תהיה שותפה גם המועצה האזורית תמר, אשר בשטחה מצויים השטחים בהם תעסוק התוכנית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ים המלח. גם תיירות
צילום: לביא ארצי, החברה להגנת הטבע
מומלצים