שתף קטע נבחר

רבנים לנשיא קצב: יש פה דיקטטורה שלטונית

שלושה רבנים נפגשו עם הנשיא לקראת ההתנתקות. "צריך הכרעה שנאמין שהיא דמוקרטית, אבל מרגישים שיש כאן דיקטטורה שלטונית, משפטית ותקשורתית", אמר שמואל אליהו מצפת והוסיף: "הצעתי לחיילים לא לסרב פקודה, אלא להגיע למשימה ולומר שאינם יכולים לבצעה מבחינה מצפונית"

"אני לא מתבטא נגד סירוב פקודה כי אני לא הייתי מסוגל לעמוד מול יהודי, להכות יהודי ולעקור מתנחל מביתו. צריך הכרעה שנאמין שהיא דמוקרטית, אבל מרגישים שיש כאן דיקטטורה שלטונית, משפטית ותקשורתית". כך אמר הבוקר (ה') הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת, במהלך פגישה עם נשיא המדינה, משה קצב.

 

בפגישה, שיזם הרב אליהו כדי לדון עם הנשיא בעניין הסרבנות לקראת תהליך ההתנתקות, השתתפו גם הרב אלישע וישליצקי, מראשי מרכז הרב ומראשי "אל-עמי", והרב יוסף אל-נקווה, הרב הראשי של נווה דקלים.

 

 

הנשיא קצב השיב לדבריו של אליהו: "אני לא מקבל את זה שיש כאן דיקטטורה שלטונית ומשפטית. שלוש הרשויות פועלות באיזון כוחות ששומר על הדמוקרטיה. גם הפרדת הרשויות וגם האיזון שומרים על הדמוקרטיה בישראל. צה"ל צריך להיות מחוץ לכל ויכוח פוליטי, אין לו את היכולת להחליט אילו משימות מאלו שמטילה עליו הממשלה עליו לבצע או לא לבצע".

 

במהלך הפגישה הוסיף הרב אליהו לגבי עמדתו בעניין הסרבות: "חייל שעמד אתמול במחסום שאל אותי האם לסרב פקודה. עניתי לו שלא יצהיר כי הוא מסרב, אלא יגיע למשימה ויגיד שהוא אינו יכול לבצע אותה מבחינה מצפונית".

 

הרבנים הציעו לנשיא להקים צוות חשיבה, בראשו יעמוד קצב עצמו, לקראת הפינוי בחודש הבא. חברי הצוות יהיו שרי ממשלה, נציגים של ראשי ההתנגדות ואף גורמי צבא שיטפלו בבעיות שיעלו במהלך ההתנתקות כגון סירוב פקודה, פיצויים למפונים ונושאים נוספים שיידרשו טיפול והתייחסות. הרבנים אף נקבו בשמות של גורמי ימין ימניים קיצונים יותר, שיישבו וישמיעו את טענותיהם במסגרת אותו צוות. הנשיא קצב הבטיח כי ישקול להקים צוות שכזה.

 

הרב וישליצקי הסביר כי הקמת צוות חשיבה הוא דבר חשוב ומהותי על מנת לשמור על הדמוקרטיה וכדי לדאוג שהחלטות כמו אלו שהתקבלו אתמול - סגירת הרצועה - ייעשו באופן הדדי: "גם כשאמרנו לא לפנות את המלון (שירת הים) לא התייחסו אלינו. היו צריכים לשמוע את הצד שלנו כי אז היינו פועלים בדרכים שקטות, להוצאת הגורמים העוינים מהמלון. חשוב מאוד שהחלטות כאלה, בעיקר כאלה, לא יתקבלו באופן חד צדדי, מה שמגביר את הטלטלה ואת הקרע בעם".

 

קצב התייחס בפגישה גם לדברים שאמר אתמול הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ: "אני לא מקבל את מה שאמרו על כך שפינוי גוש קטיף היא משימה לאומית. זוהי חובה ממלכתית וחוקית, אך לא לאומית. למתנחלים יש זכות לבצע מאבק נגד הממשלה והכנסת שקיבלו את ההחלטות, אך לא נגד צה"ל והשב"כ, שאינם חלק מההחלטות".

 

הרב אל-נקווה אמר במהלך הפגישה: "אנו תומכים בצעדה של יום שני (צעדת שלושת הימים המתוכננת משדרות אל עבר גוש קטיף). כל טיול בארץ ישראל הוא דבר חשוב, וכשרוב של מאה אלף איש מטיילים בישראל זה דבר חשוב ביותר. אנו נשמח לקחת חלק מהצעדה ולארח את ההמונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
משה קצב. הרשויות פועלות באיזון מלא
צילום: גיל יוחנן
צילום: אביהו שפירא
הרב שמואל אליהו. לא מתבטא נגד סירבו פקודה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים