שתף קטע נבחר

צילום: צפריר אביוב

הסרבנים מגבעתי נשלחו ל-21 ימי מחבוש

אתמול בבוקר התבקשו חיילים בני ישיבות גדוד חי"ר "רותם" מחטיבת גבעתי לסייע בסגירת הרצועה לתושבים מבחוץ. כאשר ניתנה ההוראה, הודיעו שישה מהם שהם מסרבים. הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת ההסדר "אלון מורה", ממנה הגיעו החיילים, סירב לגנות את המעשה ואמר ל-ynet: "עירוב הצבא בהחלטות פוליטיות הוא פשע לאומי שאין עליו כפרה". הרמטכ"ל: "מעט הישיבות שקוראות לחייליהן לסרב יצטרכו לתת דין וחשבון לעצמן"

סרבני ישיבת ההסדר: שישה חיילים בני ישיבת "אלון מורה" מגדוד רותם בחטיבת גבעתי, שסירבו אתמול בבוקר (ד') להשתתף במשימת סגירת רצועת עזה, נידונו ל-21 ימי מחבוש בפועל. החיילים נשפטו על-ידי סגן מפקד החטיבה, סגן אלוף אלדד פלד, על עבירה של סירוב פקודה. 

 

אתמול בבוקר התבקשו חיילי גדוד חי"ר "רותם" מחטיבת גבעתי לסייע בסגירת הרצועה לתושבים מבחוץ. כאשר ניתנה ההוראה, הודיעו כמה מהם שלא ישתתפו בסגירה וכי הם מסרבים פקודה.

 

 

אחד החיילים מהגדוד סיפר ל-ynet כי המחלקה שהייתה באזור להב הוקפצה על מנת לבצע חסימות כבישים. מדובר בחיילים שהתגייסו באוגוסט 2004, שחלקם הגדול תלמידי ישיבת ההסדר של הרב אליקים לבנון ומשרתים בו חיילים מישיבות נוספות.

 

הרב אליקים לבנון, רבה של ההתנחלות באלון מורה וראש הישיבה שממנה הגיעו החיילים הסרבנים, סירב לגנות את הצעד שבו נקטו. בשיחה עם ynet, אמר הרב: "הכלל הוא שאי אפשר לכפות על אדם לעשות מעשה נגד אמונתו ומצפונו. גם צה"ל הכיר בעובדה שחיילם תושבי גוש קטיף לא ישתתפו בגירוש, לכן ברור שאי אפשר לכפות באופן טוטאלי את קיום החוק הזה".

 

הרב לבנון הוסיף: "מי שרוצה לקיים, בבקשה שיקיים, אבל מי שזה סותר את דתו, את אמונתו, ואת חינוכו - אי אפשר בכוח לקיים את החוק".

 

בהתייחס לשאלה האם הוא בעד הקריאה לחיילים לסרב פקודה או נגד, אמר הרב לבנון: "אני לא בעד ולא נגד. אני נגד כפייה על מצפון ודעת. לא ייתכן שתהיה מערכת שכופה. הצבא תפקידו להגן על גבולות המדינה נגד האויבים. עירוב הצבא בהחלטות פוליטיות הוא פשע לאומי שאין עליו כפרה".

 

קצין גבעתי שהושעה השבוע מתפקידו לאחר שהביע התנגדות להשתתף בתוכנית ההתנתקות נפגש אתמול עם קצין צנחנים וחי"ר ראשי, תת-אלוף יוסי היימן. היימן הבהיר לקצין, ששימש כמפקד מחלקה בגדוד "שקד", שיודח מצה"ל ולא ימשיך לשמש כמפקד, גם במילואים. 

 

הרמטכ"ל: ישיבות ההסדר מחויבות להסדר לשרת

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, התייחס לסרבנות, בתום טקס סיום קורס פיקוד ומטה בבסיס גלילות: "נמשיך לנקוט באותה מדיניות, לפיה כל סרבן יישפט וייתן את הדין. לא ניכנע לתופעת הסרבנות להתפשט, גם אם המשמעות תהיה פירוק יחידות של סרבנים".

 

כשנשאל הרמטכ"ל מה תגובתו לביקורת שנשמעה כלפיו מצד מנהיגי ימין לסוגיית הסרבנות, אמר: "אני מציע לכל עם ישראל, ובכלל זה למנהיגים, לתת את הגב הנדרש לצה"ל ולהוציא אותו מהמשחק הפוליטי".

  

באשר לשאלת ישיבות ההסדר, אמר רב אלוף חלוץ שאין כל כוונה לפרק את ישיבות ההסדר: "אנחנו לא מתכוונים לפרק את ישיבות ההסדר. מעולם לא אמרתי זאת. מה שאמרתי הוא שאי אפשר לקיים הסדר בלי לעמוד בו. מעט הישיבות שקוראות לחייליהן לסרב יצטרכו לתת דין וחשבון לעצמן. אני קורא לכולם לאחד שורות ולא לפלג".

  

במהלך נאומו בטקס הסיום של הקורס אמר חלוץ: "זו שעת מבחן עבורנו - מימוש תוכנית ההתנתקות. החלטות הכנסת והממשלה עומדות מולנו ואנו חייבים לבצען. לא אויב עומד מולנו אלא אחים, ההתנתקות נוגעת לכל אחד ואחד מאיתנו. אנו כאנשי צבא נמצאים מחוץ לדיון הפוליטי. הקריאות לסרבנות חותרות תחת היסוד הדמוקרטי של מדינת ישראל. זו שעת מבחן. לא נסלח לסרבנות. לא נסלח למי שיבחר בנתיב זה. יש לנו אחריות לשמירת אחדותו של צה"ל. האחריות איננה רק שלנו אלא של כל המנהיגים. ערך הרעות והשלמות שלנו כארגון עומדים למבחן".

  

מטה "יהודי לא מגרש יהודי" אמר כי הוא מקדם בברכה את קבוצת החיילים - "גיבורי ישראל המצילים את כבודו של צה"ל מחרפת הגירוש". עוד אמרו במטה: "גל הסירוב יהפוך לצונמי שישטוף את פקודת הגירוש הבלתי חוקי בעליל".

 

ח"כ אריה אלדד יחזיר את דרגותיו

 

וזה כנראה לא הסוף. כמאה קצינים וחיילים במילואים מתכוונים ביום ראשון הקרוב להחזיר לצה"ל את דרגותיהם, אותות שונים ועיטורים שקיבלו במהלך שירותם הצבאי. אנשי המילואים מוחים בכך על שיתופו של צה"ל בתהליך ההתנתקות וטוענים כי הצבא הפך "לקבלן ביצוע של גחמות בני משפחת שרון".

 

את היוזמה הגה מוטי רבהון תושב היישוב "מורשת " שבמשגב, רבהון (43) אמור לסיים בימים אלה את שירות המילואים בצה"ל. לדבריו, הוא אינו מתכוון להמשיך ולשרת בהתנדבות כפי שהתבקש אם צה"ל יעסוק במלאכת הגירוש לדבריו. במכתב ששלח רבהון לחבריו כתב: "בחודשים האחרונים הפך צה"ל יחד עם יתר זרועות הביטחון מצבא העם ולמען העם לקבלן ביצוע של גחמות בני משפחת שרון. הם ממנים את בחירי מערכת הביטחון והם מפעילים אותם לצרכיהם".

 

רבהון אמר ל-ynet בהתייחסו "ליום שאחרי", שנראה שהוא וחבריו יתקשו לחזור ולשרת בצה"ל אם ההתנתקות תצא אל הפועל: "אם הצבא הולך לקחת חלק בגירוש הדבר יגרום לשבר גדול בקשר שבין חלקים נרחבים של העם לבין הצבא, אני כל כך חושש מהדבר הזה שקשה לי להאמין כי הוא ייצא בסופו של דבר אל הפועל".

 

טקס החזרת הדרגות והאותות יתקיים ביום ראשון הקרוב סמוך ללשכת הגיוס בחיפה, בראש מחזירי הדרגות יהיו תת-אלוף במיל' ח"כ אריה אלדד ואלוף-משנה במיל', משה לשם, ששימש כקצין הנדסה בפיקוד מרכז. ברשימה שאותה מחזיק רבהון מופיעים שמותיהם של סגני אלופים, רבי סרנים, וכן קצינים נוספים שמעוניינים להחזיר את דרגותיהם לצה"ל.


פורסם לראשונה 13/07/2005 20:39

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סגירת הגוש
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
חסימת הכבישים
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
המאבק בכיסופים
צילום: איי אף פי
מומלצים