שתף קטע נבחר

המתנחלים והמשטרה הסכימו: העצרת היום בשדרות

לאחר מגעים אינטנסיביים, הצליחו המשטרה ומועצת יש"ע להגיע להסכמה: עצרת המחאה נגד ההתנתקות תתקיים היום בשדרות, ואחריה יגיעו המפגינים לאופקים וילונו שם. נקודה מרכזית עדיין שנויה במחלוקת: המשטרה טוענת שמועצת יש"ע התחייבה לפזר את המפגינים מאופקים, לדברי המתנחלים בכוונתם להמשיך לגוש קטיף "לעזרת אחינו הגיבורים". פעילי ימין קיצוני: בכל מקרה, נצעד לגוש

הושגה הסכמה - לפחות חלקית: פעילי ימין התחילו הבוקר להגיע לעיר שדרות, שם תתקיים היום (ג') עצרת גדולה נגד ההתנתקות. לאחר מכן יסעו המפגינים לאופקים וילונו שם. לדברי המשטרה, ראשי מועצת יש"ע התחייבו שמאופקים יתפזרו המפגינים לבתיהם. במועצת יש"ע מכחישים: "לא היו דברים מעולם, מאופקים נמשיך לצעוד לעזרת אחינו הגיבורים בגוש קטיף". 

 

הבוקר נפגשים מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, ומפקד מחוז הדרום, ניצב בר-לב, ודנים בעצרת. השניים נועדים כדי לאשר את התוכניות הסופיות של המשטרה לקראת העצרת בשדרות. 

 

 

לקראת עצרת הימין:

 

ההסכמה הושגה בפגישה שהיתה אמש בין יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, לבין אלוף פיקוד דרום, דן הראל, ומפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב אורי בר לב.

 

ליברמן אמר אתמול בערב ל-ynet: "ההסכמה היא שנוכל לקיים עצרת בשדרות בין השעות 18:30 ל-21:30, ומשם נצא בצורה מסודרת, אם ברכבים פרטיים

ואם באוטובוסים, לאופקים. שם נעשה את הלילה, ואף אחד לא יישאר בשדרות". ליברמן הסביר: "הלחץ לקיים מחאה דמוקרטית, עממית, התקבלה על ידי המשטרה".

 

במשטרה טענו כי מועצת יש"ע התחייבה שמספר האנשים שיגיעו לעצרת בשדרות יהיה כמה אלפים, ושלאחר שיעברו לאופקים הם יתפזרו לבתיהם ביום ו' בבוקר, ולא ימשיכו לגוש קטיף. במשטרה הוסיפו, כי אם המתנחלים לא יעמדו בדבריהם - המשטרה ערוכה לכל מקרה.

 

מנגד, אמר ליברמן ל-ynet כי הוא מעריך שלעצרת בשדרות יגיעו עשרות אלפים. עוד אמר ליברמן: "לא התחייבנו שנסיים באופקים, ולא התחייבנו להתפזר ביום שישי בבוקר. אנחנו נמשיך לדון עם המשטרה ולנהל מו"מ, הכוונה שלנו מאופקים לנסות ולהתחבר 'לעזרת אחינו הגיבורים' בגוש קטיף". עוד אמר ליברמן, "כן התחייבנו שהדברים ייעשו ללא אלימות וללא פרובוקציות".

 


הצעדה המתוכננת

 

הימין הקיצוני: "לא מחויבים להסכמים של מועצת יש"ע"

 

פעילי ימין אמרו אתמול ל-ynet, כי "עם כל הכבוד וההערכה למועצת יש"ע", הם יגיעו ויצעדו לעבר גוש קטיף, והם לא מחויבים להסכמים של מועצת יש"ע.

 

אתמול, התקיימו שתי ישיבות של פעילי ימין, שבהם השתתפו גם אנשי ימין קיצוני. ישיבה אחת התקיימה בחברון והשנייה באזור המרכז. בישיבות השתתפו כמה עשרות פעילי ימין, ביניהם פעילים מחברון, נערי גבעות, נשים מקדומים ופעילים מתנועת "הבית הלאומי'. בישיבות דנו במה שהולך להיות היום ובהפקת לקחים מהאירוע בכפר מימון.

 

מסקנת הישיבה: גם אם מועצת יש"ע תגיע לסיכום שהם נשארים באופקים, בנתיבות או בשדרות - הם מבחינתם לא מתכוונים לקיים את ההסכם ויצעדו לתוך גוש קטיף.

 

"מבחינתנו, לא משנה שום הסכם שהתקבל על דעת מועצת יש"ע, אנו מעריכים את מועצת יש"ע, יש להם תפקיד חשוב אבל ברור לכולם שהם לא יכולים להוביל מאבק לבד, כיוון שהם מחוברים לעטיני השלטון והם לא בנויים למאבק עיקש ונחוש", אמרו משתתפי הפגישה והוסיפו, "אנחנו עכשיו פועלים במטרה אחת: להתגייס ולהגיע לגוש קטיף בכל דרך, אם זה בבודדים ואם זה בקבוצות של עשרות".

 

היום: כוננות חירום

 

אתמול, כל אחר הצהריים והערב נמשכו המגעים בין המשטרה ומועצת יש"ע לקראת ההפגנה המתוכננת. במשטרה נערכו למצב שבו המגעים לא יצליחו - והודיעו

שיעלו היום לכוננות חירום בכל הארץ. בתכנון: הפעלת המעגל השישי סביב רצועת עזה. אם אכן יוחלט על כך, תציב המשטרה מחסומים מאשקלון דרומה, ועל המבצע הזה יופקדו כ-15 אלף שוטרים וחיילים.

 

מוקדם יותר אתמול, אישר סגל הפיקוד הבכיר למועצת יש"ע לקיים אירוע מחאה באופקים. זאת בכפוף לתנאים שתציב המשטרה. במקביל, תימשך ההידברות עם ראשי מועצת יש"ע. במסיבת עיתונאים שקיימו ראשי מועצת יש"ע הודיעו כי מבחינתם הצעדה תתחיל בשדרות, משם תמשיך לאופקים ולאחר מכן לכיוון גוש קטיף. עם זאת, ציינו ראשי המועצה כי הם ממשיכים בניסיונות להגיע להבנות עם המשטרה.

 

אתמול גם נפגשו ראשי יש"ע עם שר הביטחון, שאול מופז, ושמעו ממנו כי הוא חושש שעצרת בשדרות עלולה לסכן חיי אדם בשל איום הקסאמים. מופז ביקש מהמנהיגים "לגלות אחריות".


פורסם לראשונה 01/08/2005 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
הערכת המצב של המשטרה
צילום: מאיר אזולאי
צילום: איי פי
כפר מימון (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
המשטרה נערכת
צילום: איי פי
מומלצים