שתף קטע נבחר

צילום: צביקה טישלר

תגובות בשמאל: "ברוך שפטרנו"

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות התפטרותו של שר האוצר, בנימין נתניהו. בשמאל מברכים, בימין מקווים שהדבר יעכב את ביצוע ההתנתקות ואילו בארגוני הרווחה טוענים בתוקף: "חבל שלא התפטר על רק דו"ח העוני"

"ברוך שפטרנו מעונשו של זה". כך אמר אחר הצהרים (יום א') מזכ"ל מפלגת העבודה, חבר הכנסת איתן כבל, בתגובה להתפטרותו של שר האוצר, בנימין נתניהו.

 

שר הפנים, אופיר פז-פינס, אמר כי "זו התפטרות צינית ומחושבת, שנועדה לקטוף את פירות הבאושים של מתנגדי ההתנתקות. מדובר בצעד נואש של מי שחש שאיבד את בסיס הכוח הפוליטי שלו והבין כי אין לו רוב להעברת התקציב בממשלה".

 

שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, אמר כי "נתניהו שוב מתגלה במערומיו, ברגעים היסטוריים, כאשר הוא מעדיף את האינטרס האישי על האינטרס הלאומי".

 

השר חיים רמון אמר כי "היה ברור לחלוטין שביבי יתפטר. אחרי שהעביר את הרפורמות לא נותר לו סדר יום בממשלה, מה עוד שהוא מתנגד להתנתקות. הוא לא יכל להמשיך להיות בפנים ובחוץ באותו הזמן".

 

מתן וילנאי בתגובה להתפטרות: "מאוחר מידי עבור נתניהו לבטל את ההתנתקות".

 

השר מתן וילנאי אמר בתגובה כי "התפטרותו של שר האוצר היא חוסר אחריות בעת הזאת, לפני שלב רגיש כל-כך במימוש תוכנית ההתנתקות, שמתבטאת ברוב עצום בממשלה ובכנסת. הנסיון לטרפד הוא חוסר אחריות. האיש שם את עצמו כאילו הוא מרכז העניין. הוא מיצב עצמו עמוק ימינה במפה הפוליטית. היחידים שישמחו מההתפטרות הם מליון וחצי עניים, גם כתוצאה מהמדיניות הכלכלית שלו. זה לא צריך להשפיע על ההתנתקות, זה מאוחר מדי".

 

חבר הכנסת רן כהן (מרצ) בירך גם הוא על ההתפטרות ואמר כי "התפטרותו של נתניהו מבורכת ותיתן סיכוי ועתיד מדיני וכלכלי למדינת ישראל. ההתפטרות אינה אידיאולוגית ונובעת רק מקנוניה פנים ליכודית. נקווה שבזאת סיים נתניהו את הקריירה הפוליטית שלו".

 

חברו של כהן לסיעה, ח"כ חיים אורון, אמר כי הוא מברך על התפטרותו של נתניהו אולם על רקע אחר. לדבריו, "נתניהו התפטר על הרקע הלא נכון. שר האוצר היה צריך להתפטר על רקע התוצאות הקשות של דו"ח העוני שיפורסם מחר והנתונים הקשים שעולים מהביטוח הלאומי ומהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על הפערים בחברה הישראלית".

 

ח"כ יוסי שריד קשר גם הוא את ההתפטרות למצב הכלכלי במשק ואמר כי "זהו יום תודה וברכה למובטלי ישראל, לעניים, לנכים, למשפחות החד-הוריות, ולתשובי ערי הפיתוח - הקורבנות האמיתיים של מדיניות נתניהו.

 

ח"כ אבשלום (אבו) וילן אמר בתגובה להתפטרות כי "נתניהו מוכיח שוב שלא קורץ מחומר של מנהיג לאומי, אלא היה ונשאר מנהיג ימין קיצוני. התפטרותו מוכיחה שאינו ראוי להיות ראש ממשלה".

 

יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה, ח"כ ראלב מג'אדלה, האשים את נתניהו בחבלה בתוכנית הכלכלית ובתהליך השלום, ואמר כי "התפטרותו של שר האוצר היא מעשה חבלה בהבראת המשק הישראלי ובתוכנית הכלכלית שנתניהו עצמו תבע והתווה. חבל שדווקא בימים קשים אלה לציבור הערבי ולאזרחי ישראל, מלבה נתניהו את האש ושם את עצמו בראש המחנה, שכל מטרתו לחבל בתהליך השלום, בהתנתקות ובמדינת ישראל הדמוקרטית והשוויונית".

 

ח"כ מוחמד ברכה, יו"ר סיעת חד"ש-תע"ל, בירך גם הוא על ההתפטרות. לדבריו, "נתניהו רשם בהתפטרותו שיא חדש באופורטוניזם הפוליטי והוא מנסה להתייפייף מול גוש הימין הקיצוני, כדי להגדיל את סיכוייו להיבחר לראשות הליכוד. נתניהו עם המנטליות ההרסנית שלו, מקומו הוא מחוץ למפה הפוליטית".

 

ארגונים חברתיים: "מברכים על התפטרות שר האנטי-רווחה"

 

מתנועת "שלום עכשיו" נמסר כי "התפטרותו של נתניהו היא הוכחה לכך שמדובר באדם קיצוני, חסר אחריות, בלתי צפוי ומסוכן אשר עלול לדרדר את המדינה למלחמה נוספת. נתניהו חשף את פרצופו האמיתי כמנהיג הימין הקיצוני, אשר רואה בהתנחלויות בעזה נכס".

 

מהקשת הדמוקרטית המזרחית נמסר כי "אנו מברכים על התפטרותו של שר האנטי-הרווחה, מר בנימין נתניהו, ויפה הייתה לכך שעה אחת קודם. הקשת הדמוקרטית המזרחית סבורה שמוטב היה לו שר האוצר היה מתפטר על רקע דו"ח העוני המתפרסם בימים אלו ועל רקע הגדלת הפערים בחברה, שמר נתניהו היה אחד התורמים הגדולים להעמקתם במדיניותו הכלכלית חסרת הרסן, אשר השתלחה בשכבות המוחלשות בחברה". 

 

מעמותת "סינגור קהילתי" נמסר כי דו"ח העוני שיתפרסם מחר הוא כישלון שיהדהד זמן רב אחר לכתו של נתניהו. לטענת חברי העמותה, "כספין אופייני, בחר שר האוצר להסתלק מאחריותו למצבם של יותר ממיליון וחצי עניים. אנחנו מקווים ששר האוצר שיבוא אחריו יעצור את הגלישה של השכבות החלשות במדרון החלקלק עד עוני עמוק".

 

מימין: "מעט מדי, מאוחר מדי"

 

גם מימין נמצא מי שבירך על ההתפטרות. יושב ראש "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, אמר כי נתניהו עשה צעד אמיץ כאשר התפטר מהממשלה. אני מקווה שיתר חברי הליכוד ילכו בעקבותיו. מהלך כזה עשוי לגרום לראש הממשלה לחשוב שוב על הנסיגה מעזה".

 

גם יו"ר סיעת המפד"ל, שאול יהלום, בירך על ההתפטרות ואמר כי הוא מקווה שהמעשה "יפתח את עיני ראש הממשלה. אני קורא לשרון לחזור בו מתוכניתו ולהבין שהיא עולה לנו ביוקר".

 

חבר הכנסת אריה אלדד אמר כי "זה מעט מדי ומאוחר מדי. לו היה עושה זאת לפני חצי שנה, יכול היה למנוע את האסון. עכשיו גם את עצמו אינו יכול להציל".

 

ח"כ אורי אריאל אמר כי נתניהו התגלה כמנהיג ישר ואמיץ. לדבריו, "הוא הוכיח מנהיגות ויושר שכמעט ואינם מצויים האווירה הפוליטית שלנו.אני קורא לשרי הליכוד ללכת בעקבותיו ולפרוש לאלתר ממשלת הגירוש".

 

ח"כ אליעזר זנדברג (שינוי) קרא לנתניהו לחזור בו מהודעתו על התפטרותו. "מדינת ישראל וכלכלת ישראל זקוקים לו. מדובר בשר מעולה ואסור לאפשר לו, בזמנים רגישים אלו, להתפטר", אמר.

 

 

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אילן מרסיאנו, אפרת וייס, מירי חסון, רועי נחמיאס ומורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
התפטר. נתניהו
צילום: דן בלילטי
צילום: שאול גולן
"יום חג לעניים". שריד
צילום: שאול גולן
מומלצים