שתף קטע נבחר

צילום: צביקה טישלר

שר האוצר נתניהו התפטר: "בגלל ההתנתקות"

"תרשום לפניך את התפטרותי, הנה המכתב", אמר שר האוצר לראש הממשלה בעת ההצבעה בממשלה על שלב הפינוי הראשון, והניח על שולחן הממשלה מכתב התפטרות כתוב בכתב ידו. "ממשלה מאוזנת ששיקפה את רצון העם בבחירות האחרונות הפכה לממשלה שמבצעת באופן אוטומטי מדיניות שמנוגדת לעקרונות הליכוד", הסביר נתניהו. מקורבי שרון: "ההתנתקות תבוצע. נתניהו פועל ממניעים פוליטיים". שרון התקשר לנגיד פישר והבטיח לו שהמדיניות הכלכלית לא תשתנה

אף אחד לא האמין שהוא ילך עד הסוף. שמונה ימים לפני שעת השי"ן לביצוע ההתנתקות, הודיע שר האוצר בנימין נתניהו על התפטרותו מהממשלה. זאת, במהלך דיון שהתקיים היום (א') אחר הצהריים, שבו התבקשה הממשלה לאשר את פינוי קבוצת היישובים הראשונה - נצרים, מורג וכפר-דרום. מאוחר יותר יקיים נתניהו מסיבת עיתונאים שבה יסביר על המניעים למעשה.

 

התפטרות נתניהו - כל הדיווחים:

 

נתניהו חיכה לתורו לדבר, וכשהגיע תורו הניח את מכתב ההתפטרות על השולחן. "תרשום לפניך את התפטרותי, הנה המכתב", אמר שר האוצר לראש הממשלה והניח על השולחן מכתב כתוב בכתב ידו, "אני משאיר פה את הצבעתי נגד הפינוי וגם את התפטרותי. אני מודה לכולם על שיתוף הפעולה".

 

במכתבו כתב שר האוצר: "הולך ומתברר שהנסיגה החד צדדית תחת אש אינה נותנת לנו דבר, להיפך היא מסכנת את ביטחון ישראל, מפלגת את העם ומקבעת את עיקרון הנסיגה לקווי 67 שאינם ניתנים להגנה, ואינה הדרך להשיג שלום. 

 

"מה אנחנו מקבלים תמורת הנסיגה?", שואל נתניהו במכתב ההתפטרות שלו, "מה אנו מקבלים תמורת עקירת משפחות על ילדיהן, על בתיהן ועל קבריהן? נקבל בסיס טרור איסלאמי. בחודשים האחרונים קיוויתי שהממשלה תפקח עיניה מול מציאות ברורה זו ותשנה כיוון, אך ההיפך קרה. ממשלה מאוזנת ששיקפה את רצון העם בבחירות האחרונות הפכה לממשלה שמבצעת באופן אוטומטי מדיניות שמנוגדת לעקרונות הליכוד ולמנדט שקיבלנו מבוחרינו".

 

"כשם שהתרעתי בשנת 1993 שהסכם אוסלו יביא עמו פיגועים מיו"ש וירי טיליםל מעזה, כך לצערי אני משוכנע היום שהצעדה הנוכחי יביא במרוצת הזמן להגברת הטרור ולא להחלשתו", הוסיף נתניהו במכתב, "זו אינה הדרך להשיג שלום".

 

מקורבי שרון: הוא מתכונן לבחירות

 

מקורבי שרון אמרו בתגובה: "נתניהו נפל שבוי בידי הימין, שאיים עליו שאם לא יתפטר הוא לא יזכה בקולותיהם". לדבריהם, אין להתפטרות משמעות לגבי ההתנתקות: "התנתקות תבוצע. נתניהו פעל ממניעים פוליטיים משום שחשב שלאחר ההתנתקות יהיו בחירות".

 

שרון שוחח לאחר ההתפטרות המפתיעה עם נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. הוא אמר לו כי המדיניות הכלכלית תמשך כמתוכנן, ופישר הביע סיפוק על כך.

 

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, פועל להשגת 61 חתימות של חברי כנסת במטרה להקדים את הבחירות ולעכב את ביצוע ההתנתקות. ח"כ אורלב הודיע ליושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, כי בכוונתו להגיש לכנסת ביום רביעי את הצעת החוק להקדמת הבחירות כדי שהן יכריעו בסוגייה עקרונית זו.

  

יחאל לייטר, יועצו הבכיר של שר האוצר, הסביר ל-ynet כי "ההתפטרות באה בעקבות ההצבעה בממשלה, ובעיקר לאחר שסיים את כל הרפורמות במשק ויכול היה להצביע בעניין ההתנתקות ע"פ מצפונו".

 

למרות התפטרותו של שר האוצר, הממשלה הצביעה על שלב הפינוי הראשון ואישרה אותו ברוב של 17 תומכים מול חמישה מתנגדים. חברי הממשלה שהתנגדו הם: בנימין נתניהו, לימור לבנת, ישראל כץ, דני נוה וצחי הנגבי. 

 

הספקולציות: מי יחליף אותו?

 

דקות אחדות לאחר התפטרותו של שר האוצר, כבר החלה במערכת הפוליטית הבחישה סביב השאלה: מי יחליף את נתניהו.

 

הספקולציות סביב השאלה הזו הן לא חדשות, והן עלו בחודשים האחרונים בכל פעם שנתניהו עשה סימנים של פרישה או שנתגלה משבר כל בינו לבין ראש הממשלה.

 

בשלב זה מוקדם עוד לשער מי יכול להחליף את נתניהו, אולם המועמדים רבים ולא מן הנמנע שאפילו ראש הממשלה עצמו יבחר להשאיר את התיק הזה בידיו או להעביר אותו לאיש הקרוב ביותר אליו – שר התמ"ת אהוד אולמרט.

 

במפלגת העבודה פתחו בקמפיין נרחב למען הענקת התפקיד למשנה לרה"מ, שמעון פרס: דליה איציק קראה לראש הממשלה למנות אותו לתפקיד. גם שר השיכון יצחק הרצוג הצטרף לקריאה: "מפלגת העבודה היא שותפה בכירה בממשלה והיא נושאת את הדגל החברתי במדינה. זה הזמן להתוות מדיניות חברתית שפויה ונכונה ולתקן את התקציב, במיוחד לאור דוח העוני".

 

שמות המועמדים מטעם עצמם לתפקיד היוקרתי היא ארוכה. שר האוצר הבא יכול להיות אחד משרי הליכוד הבכירים, שירצה לראות את עצמו משודרג.

אחד השרים האלה הוא השר מאיר שטרית, ממקורביו הבולטים של ראש הממשלה, שאף כיהן כסגנו של נתניהו במשרד האוצר בעבר.

 

מלבד שטרית רואים את עצמם מועמדים לתפקיד גם אישים נוספים בליכוד כמו אברהם הירשזון שר התיירות, ואפילו רוני בר-און, מנאמניו של שרון. התפטרותו של נתניהו יכולה עם זאת להוביל גם לארגון-מחדש של התיקים בממשלה. במפלגת העבודה היו מי שאמרו כי גם שמעון פרס מועמד מוביל לתפקיד, ואולם בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה אמרו היום כי "בסופו של דבר צריך לנהל קואליציה עם הליכוד, ולכן פרס בתפקיד הזה הוא לא בהכרח בחירה ראשונה".


פורסם לראשונה 07/08/2005 15:54

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
נתניהו. יסביר את מניעיו מאוחר יותר
צילום: דן בלילטי
צילום: איי פי
ישיבת הממשלה
צילום: איי פי
מומלצים