שתף קטע נבחר

עוזבים את חומש: "בוכים, אבל אין ברירה"

שבוע ימים להתנתקות ומשפחת מכלוף מחומש שבצפון השומרון עוזבת את היישוב. לכתב ynet הם סיפרו על הקשיים, על התקוות ועל ההשלמה עם מציאות של פינוי. ויש בעיניהם גם אבסורד גדול: "דווקא לאחר שהתברר שהיישוב מתפנה ובתים רבים היו נטושים, הגיעו למקום רבים ממתנגדי ההתנתקות". והם משאירים גם "פתח לתקווה": אם יוחלט שלא לפנות את חומש נחזור לפה בשמחה

בדיוק בשעה שמונה וחצי התייצבה הבוקר (יום ב') משאית הובלות בבית משפחת מכלוף בחומש, ובני הזוג מוטי ושולי, על חמשת ילדיהם, עזבו את היישוב שבו חיו ב-16 השנים האחרונות. "הבנו שאין מה לעשות, והתנתקות תבוצע. אם יוחלט לא לפנות את חומש נחזור לפה בשמחה." אומר מוטי.

 

 

בני הזוג מכלוף בחרו לפני 16 שנה להגיע לחומש "בגלל איכות החיים" לדבריהם, ולא מטעמים אידיאולגים. הם התגוררו בבית קרקע מרווח ושם גם נולדו חמשת ילדיהם: טליה בת ה-15, אבירם (13), התאומים ירדן ודניאל בני ה-7 ונוי בת החמש. מוטי השתלב בעבודה במועצה האזורית, שם עבד במשך 14 שנים ואף שימש כחבר במזכירות הישוב. שולי עבדה בעבודות שונות בגלל קשיים במציאת מקום עבודה באזור: "החיים פה היו טובים. מההתחלה התאהבנו ביישוב ובחברים שלנו כאן. אך כשהחלה האינתיפאדה האחרונה החלו רבים לעזוב, עד שנותרנו 17 משפחות. הילדים השתלבו יפה, אבל בגלל עזיבת התושבים הם נותרו ללא חברים רבים".

 

כאשר התבשרו בני משפחת מכלוף כי היישוב בו הם מתגוררים הוא ברשימת היישובים שיפונו, סירבו תחילה להאמין: "בהתחלה לא האמנו שיפנו אותנו, לא האמנו שבכלל זה יקרה - אבל אז הבנו שזה ייצא לפועל, ואין ברירה, נצטרך להתפנות. קיבלנו את זה בגלל שאין ברירה. דווקא לאחר שהתברר שהיישוב מתפנה, פתאום אחרי שנים שלא באו תושבים להתגורר בו ובתים רבים היו נטושים הגיעו למקום דתיים רבים ממתנגדי ההתנתקות. היום כל הבתים מאוכלסים והיישוב פורח. מ-17 משפחות שהיינו, היום יש כבר 100 משפחות. החדשים באו בעיקר בגלל שהם מתנגדים להתנתקות, הם מתכוננים לקראת ההתבצרות במקום וצוברים מזון".

 

בני הזוג ישבו עם ילדיהם והסבירו להם כי אין ברירה, צריך לעבור דירה: "הם מודעים לכל נושא ההתנתקות ואנחנו יושבים ומדברים איתם. גם להם קשה, ואנחנו מנסים לשתף אותם בבחירת הבית ששכרנו בינתיים, עד לכניסה לבית אותו רכשנו בכרכור".

 

"היינו מעדיפים להישאר בחומש אבל בגלל שאין ברירה אנחנו נאלצים לעזוב. אם מחר או בעתיד יחליטו כי את חומש לא מפנים - אנחנו חוזרים לכאן.

למרות שאני לא מאמין שההחלטה תבוטל. נכון לעכשיו אנחנו המשפחה הראשונה בחומש שעוזבת. בימים הקרובים אני מעריך שמשפחות נוספות, מהוותיקות, יתחילו גם הם לארוז ולהתפנות", אמר מוטי. 

 

מוטי מדבר בנחישות וכמי שהשלים עם העובדה שהוא עוזב אחריו בית שבו נולדו כל ילדיו, וחברים שאותם הוא מכיר כבר 16 שנים. "זה מציק שאנחנו עוזבים. אבל פעם היינו קהילה מפותחת והיום זה כבר לא ככה, כי רבים עזבו. חשבנו שנעבור כקהילה אחת לקיבוץ יד חנה אבל הדבר לא יוצא לפועל ועדין לא ברור מה קורה עם המגורים ביד חנה. מה שכן מי שיעבור לשם הם זוגות מבוגרים וותיקים בחומש, ולנו יש ילדים קטנים שיתקשו להשתלב שם. אתה שואל אם יש דמעות בגלל העזיבה? כן, אני חושב שנבכה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אורזים ובוכים
צילום: איי אף פי
צילום: אלכס קולומויסקי
חומש. "בגלל איכות החיים"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
מעמיסים ארגזים
צילום: איי פי
אחרי 16 שנים
צילום: איי פי
עוזבים את חומש
מומלצים