שתף קטע נבחר

רוצחו של דרק רוט יוסגר וירוויח שחרור מוקדם

בעוד ארבע שנים יהיה רוצחו של נהג המונית דרק רוט, משה בן-איבגי, אדם חופשי. זו משמעות החלטת הפרקליטות, שהודיעה שיימשכו הליכי הסגרתו מארגנטינה, בתנאים שהציבה ארגנטינה. ל-ynet נודע כי אחת מהסיבות שבגללן לא יישפט בן אבגי לאחר שיוסגר על עבירת הבריחה מישראל קשורה בכך שישראל לא מילאה כנדרש את הדרישות של בית המשפט הארגנטינאי

הפרקליטות החליטה להמשיך בהליכי ההסגרה של משה בן-איבגי, רוצחו של נהג המונית דרק רוט, זאת למרות עמדתה של משפחת רוט שביקשה שלא להסגירו בתנאים שהציבו הארגנטינאים. לפיכך, בן-איבגי ירצה עוד 4 שנות מאסר ולאחר מכן ישוחרר, במקום לרצות עונש של כ-10 שנים לפחות, ללא העונש על הבריחה.

 

ארגנטינה, שאין לה הסכם הסגרה עם ישראל, מציבה כעת דילמה לא פשוטה בפני ישראל: הרוצח יוסגר רק בתנאי שיזכה להקלות מפליגות בעונש - ולא יועמד לדין על הבריחה מן הכלא. בן-איבגי ימשיך לרצות רק את העונש על השוד שביצע במהלך חופשתו מהכלא.

 

ל-ynet נודע כי אחת מהסיבות שבגללן לא יישפט בן-אבגי לאחר שיוסגר על עבירת הבריחה מישראל קשורה בכך שישראל לא מילאה את הדרישות של בית המשפט הארגנטינאי.

 

מהחלטת בית המשפט הארגנטינאי עולה כי ישראל לא מילאה דרישות פורמאליות שנדרשו ממנה לעניין ההסגרה על העבירה של בריחה ממשמורת חוקית. בפסק הדין נכתב: "בעת שאנו מנהלים דיון זה מתברר שהמדינה המבקשת (ישראל) לא הגישה די מסמכים ומשום כך יש לדחות את ההסגרה המבוקשת".

 

בית המשפט בארגנטינה דחה ב-30 יום את החלטתו כדי שניתן יהיה למלא את החסר אך עדיין המסמכים מישראל הגיעו מאוחר מדי ולכן נדחתה בקשתה של המדינה להסגרה בעניין הבריחה.

 

סיבה נוספת שבגללה קבע בית המשפט הארגנטינאי כי בן אבגי לא ייענש על הבריחה שהעונש על עבירה כזו בארגנטינה הוא עונש קל ביותר.

 

אכזבה במשפחת רוט

 

משפחת רוט פנתה לפרקליטות בבקשה שלא להסכים לתנאי ההסגרה. גילה רוט אמרה שהיא מאוכזבת מאוד מהחלטת הפרקליטות: "הייתה לי תקווה שמישהו יתחשב בנו. אני לא מבינה איך זה יתרום לביטחון הציבור אם הרוצח יסתובב חופשי בעוד 4 שנים, כאשר ברור לכולם שמדובר באדם מסוכן לציבור שלא ישלם את המחיר על המעשים שלו - לא על הרצח ולא על הבריחה מישראל".  

 

מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות, עו"ד גל לברטוב, הודיע על החלטת הפרקליטות על ההחלטה למשפחת רוט באמצעות  ד"ר דנה פוגץ' ממרכז נגה (המרכז המשפטי לנפגעי עבירה בקריה האקדמית אונו), המייצגת את משפחת רוט. הפרקליטות הביעה את רחשי הלב למשפחה וציינה שמול הצוות שבחן את הנושא, עמד כאבה של משפחת רוט וברור שדבר לא יצליח להקל על כאבם.

 

פרקליטת המשפחה: "יש השלכות על ביטחון הציבור"

 

רוט נרצח בשנת 94' על-ידי משה בן-איבגי וארבל אלוני. השניים, אז נערים צעירים, נשפטו ל-16 שנות מאסר. באחת מחופשותיהם, ביצעו השניים שוד, ונידונו לשנות מאסר נוספות. אז גם פורסם שמם של השניים בתקשורת, והם זוהו עם ביצוע הרצח של רוט. במאי 2004, במהלך חופשה מהכלא, נמלט בן-איבגי מישראל. הוא נעצר כעבור כחצי שנה בארגנטינה בחשד לעבירות סמים.

   

גם ד"ר דנה פוגץ' הביעה מורת רוח מההחלטה. "אני מזועזעת מהחלטת הפרקליטות. אנו סבורים שההחלטה לא נאותה ובמיוחד מתמיה אותי השיקול של ביטחון הציבור שהפרקליטות מתיימרת לייצג. אני לא רואה איך שחרור של רוצח מהכלא הישראלי כפי שזה צפוי להיות יתרום לביטחון הציבור בישראל".

 

לדבריה, "בפעם הראשונה נתנו לו לברוח כי המדינה הייתה אמורה לשמור עליו ובפעם השנייה לא נלחמו לטעמי מספיק בבית המשפט הארגנטינאי כדי שבן אבגי ירצה את העונש לו הוא ראוי".

 

הפרקליטות הודיעה בהחלטתה כי ההחלטה התקבלה בדרגים הגבוהים ביותר לאחר מספר דיונים. "משמעות החלטה שבן-איבגי לא יוסגר היא שהוא יתהלך חופשי לחלוטין על כל ההשלכות שיכולות להיות לכך על ביטחון הציבור. אין כל ודאות כי יגיע למדינה שממנה ניתן יהיה לבקש את הסגרתו ואין כל ודאות שההסגרה תהיה בתנאים טובים יותר. המצב עלול להיות גרוע יותר", אמרו בפרקליטות.

 

משרד המשפטים: "פעלנו במהירות האפשרית"

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "מעיון בפסק הדין שניתן על ידי בית המשפט בארגנטינה עולה כי הסיבה לכך שבן איבגי לא הוכרז בר הסגרה לגבי עבירת ההימלטות היא שלפי קביעת בית המשפט בארגנטינה, לאור גילו של המבצע, עבירה זו אינה נחשבת שם לעבירת הסגרה, ולכן לא ניתן להסגיר בגינה.

 

"כל הפניות מטעם בית המשפט בארגנטינה אלינו, לצורך הבהרת נקודות משפטיות ועובדתיות, נענו מיידית (תוך העיכוב הנדרש מכיוון שהארגנטינאים דרשו שכל תשובותינו יתורגמו לספרדית ויועברו אליהם בדרך הדיפלומטית). עד שקיבלנו לידינו את פסק הדין לא נאמר לנו על ידי גורם כלשהו בארגנטינה כי תגובה כלשהי לא הגיעה אליהם במועד.

 

"מדינת ישראל לא העבירה 'טיעונים'. הנתונים הרלוונטיים פורטו בבקשה להסגרתו של בן איבגי שנשלחה לארגנטינה, והטיעונים במשפט ההסגרה נעשו על ידי נציגי התביעה שם. כאמור, במקרה בו נתבקשה הבהרה מטעמנו, היא הועברה במהירות האפשרית".

 

 


פורסם לראשונה 10/08/2005 12:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
משה בן-איבגי
צילום: זום 77
צילום: צביקה טישלר
האלמנה, גילה רוט
צילום: צביקה טישלר
דרק רוט
מומלצים