שתף קטע נבחר

"פולסא דנורא? יגאל לא שמע עליה"

היועץ המשפטי טען כי לא הוכח הקשר בין ההסתה לרצח רבין. בת זוגו של הרוצח יגאל עמיר שוחחה עמו בעקבות ההתבטאות וביקשה לברר האם פעל בגלל ההסתה. "הוא אמר שאין קשר סיבתי בין ההסתה לבין המקרה", מספרת טרימבובלר ל-ynet. "אותו ציטוט שכולם מצטטים מוועדת שמגר בו הוא אומר שהוסת, לא זכור כלל ליגאל"

"עד היום איש לא הוכיח שרצח ראש הממשלה, יצחק רבין, הוא פועל יוצא של ההסתה. הדבר הוודאי הוא שהיה כשל אבטחתי במקום הרצח".

 

על הדברים האלה, שאמר אתמול (ד') היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, עטה משפחת עמיר כמוצאת שלל רב. "ההתנקשות יצאה לפועל ב-95' באופן מקרי לחלוטין, רק כי הניסיון צלח - ולא בגלל ההסתה שהייתה באותה תקופה", אומר האח אמיתי עמיר (18).

 

לדבריו, "המשפחה מחזקת את דברי היועץ המשפטי. יגאל עמיר לא הונע על ידי הסתה כזו או אחרת. ההוכחה לכך פשוטה היות ויגאל רצה לבצע את ההתנקשות סביב 1993, מייד אחרי הסכמי אוסלו, ובלי קשר להסתה הגואה. אי אפשר להסיק שההסתה הביאה להתנקשות".

 

אך לא רק עמיר הצעיר מצדיק את דברי מזוז. גם הרעיה, לריסה טרימבובלר שוחחה על הנושא עם יגאל עמיר כדי לברר את הסוגייה. לדבריה, עמיר טען לכל אורך המשפט והחקירה כי לא הוסת.

 

"לאורך כל הזמן יגאל אמר שהוא פעל ממידע עצמי ולא בגלל שהוסת, אותו ציטוט שכולם מצטטים מוועדת שמגר בו הוא אומר שהוסת לא זכור כלל ליגאל. הוא טוען שהוא לא אמר אותו. שוחחנו והוא אמר שאין קשר סיבתי בין הסתה לבין מקרים כאלו. גם היום, וגם בתקופתו", היא מוסיפה.

 

לדבריה, עמיר כלל לא ידע על קיום טקס הפולסא דנורא שבוצע לרבין ב-95'. "יגאל שמע על הפולסא דנורא רק אחרי שנעצר. הוא לא ידע על זה לפני. הוא היה עסוק בעיסוקים שלו. אז לטעון שהוא הוסת זה פשוט לא שייך. אני בעצמי שמעתי ממנו הרבה מאוד פעמים על הסיבה שגרמה למעשה ולא היה בה שום קשר להסתה. הסיבה שלו הייתה הייאוש ותחושת סתימת הפיות. הוא עשה פעולות מחאה וטען שהתקשורת כלל לא דיווחה על כך ולכן הרגיש ייאוש, בגלל שלא הייתה למעשיו שום השפעה. הוא הבין שמה שיכול להשפיע זה רק דברים לא לגיטימיים".

 

האח הצעיר מזכיר כי אחיו ניסה כבר לרצוח פעמיים לפי ה-4 בנובמבר 95'. "בפעם הראשונה הוא ניסה בכפר שמריהו ובפעם השנייה ביד ושם. אך בגלל שלא היו לו סיכויי הצלחה של 100% הוא פשוט חזר הביתה. הוכחה נוספת לרצון של יגאל לעשות זאת הייתה ב-93' היא כאשר יגאל וחגי (אחיו - מ"ח) היו בחתונה שבה היה גם רבין, ודיברו על כך. כל זה כתוב באתר של המשפחה ומפורט לפרטי פרטים".

 

לפי אמיתי, "הניסיונות של יגאל לא פסקו והוא המשיך ללא קשר להסתה בציבור. אם יש בינתיים משוגע עם תעודות יכול להיות שהסתה תשפיע עליו, אך אדם רציונלי ורגיל לא יושפע. יגאל תמיד צוחק על הטיעון שהוא הונע מתוך הסתה ואומר כי חשב ותכנן את הפעולה הרבה לפני שהמילה הסתה עלתה לכותרות".


פורסם לראשונה 11/08/2005 00:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
רק מקרי. אמיתי עמיר
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
טרימבובלר. שאלה את עמיר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
עמיר. לא זוכר את הציטוט מוועדת שמגר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים