שתף קטע נבחר

מזוז: מי אמר שרבין נרצח בגלל הסתה?

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הגיע הבוקר לוועדה לביקורת המדינה של הכנסת ונדרש להגיב על טענות למחדלים של הפרקליטות בהתמודדות עם ההסתה. לדבריו, "עד עצם היום הזה איש לא הוכיח שהסתה היא שהובילה לרצח רבין". יוסי שריד: "היועץ המשפטי שלנו הוא איש מוזר, בלשון המעטה". שמעון פרס: "אין ספק שהדיבורים על פולסא דנורא והטפות הרבנים הובילו לרצח ראש הממשלה יצחק רבין"

"עד היום איש לא הוכיח שרצח ראש הממשלה, יצחק רבין, הוא פועל יוצא של ההסתה. הדבר הוודאי הוא שהיה כשל אבטחתי במקום הרצח". כך אמר הבוקר (יום ד') היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז בישיבה של הוועדה לביקורת המדינה, שעסקה בהיעדר פעילות הפרקליטות נגד הסתה וסרבנות.

 

"צריך להיזהר מליצור קשר בין אירוע זה או אחר להסתה. מזכירים את רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל לפני 10 שנים כפועל יוצא של הסתה, אבל עד עצם היום הזה איש לא הוכיח שהסתה היא שהובילה לרצח רבין. הדבר הוודאי הוא שהיה כשל אבטחתי". מזוז התבקש להגיב בין היתר לשאלה האם הרצח בשפרעם התבצע כתוצאה מהסתה של אנשי הימין הקיצוני.

 

עוד אמר מזוז בישיבה "לאורך השנה האחרונה גילתה מערכת האכיפה סובלנות ומתינות רבה בהפעלת הכלי הפלילי ככל שמדובר במאבק אידיאולוגי-פוליטי, גם אם ישנן התבטאויות שגולשות מעבר לקווים האדומים, יש לציין כי גם בהסתה לאלימות, המרדה וסרבנות פתחנו כמה תיקי חקירה. עשינו זאת במשורה, בזהירות, גם מתוך שיקול שלא לפגוע בוויכוח הציבורי שמטבעו בנפשם של אנשים בתחום אידיאולוגי של השקפת עולם שלרוב גולש גם לאמירות קשות. הגענו להבנה שלא בהכרח נבון להפעיל כלי פלילי, כי לרוב זה יביא להתלהמות ולא להרגעה של הרוחות".

 

לדברי מזוז, "כיפה אינה מעניקה חסינות מפני אכיפת החוק". עם זאת ציין שהמדיניות הסלחנית כלפי דברים קיצוניים תימשך, "ההסתכלות שלי היא לא על רבנים כרבנים עם כל הכבוד, אלא אני חושב שככל שדברים בעלי היבט ציבורי נאמרים על ידי אנשי ציבור, המימד של חופש הביטוי והמימד של ניהול ויכוח ציבורי נוקב וכואב וקשה בחברה דמוקרטית, דווקא כשהיא נמצאת בתקופה קשה".

 

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, הגיב: "אין שום ספק שהדיבורים על פולסא דנורא והטפות הרבנים הובילו לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. אסור לנו לשכוח שהאווירה של הסתה ואלימות עלולה להוביל בסופו של דבר גם ללחיצה על ההדק".

 

דובר מרכז רבין, משה דבי, הגיב: "דבריו של היועץ המשפטי חמורים. האם היועץ המשפטי מני מזוז זקוק להוכחה נוספת על מנת לקבוע שההסתה אכן תורמת למעשי אלימות של קיצוניים ולמעשי רצח? מרכז רבין עוסק כל השנה בפעילות חינוכית לדורות הבאים ומן הראוי שהפרקליטות תתמקד באכיפה".

 

רן כהן: תפקידכם לעקור את העשבים השוטים

 

כמה מחברי הכנסת תקפו את מזוז בחריפות. ח"כ יוסי שריד (מרצ-יחד): "היועץ המשפטי שלנו הוא איש מוזר, בלשון המעטה. הרוצח עצמו העיד שהושפע במישרין מרבנים ומנהיגים מסיתים ומדיחים אבל היועץ כנראה לא שמע. האווירה בארץ ערב הרצח היתה כזכור שלווה ורגועה. אין פרץ ואין צווחה, על הקיר לא היתה כתובת".

  

ח"כ רן כהן (מרצ-יחד): "נדמה לי שכל מערכת שלטון החוק עומדת דומם בפני קבוצה מאוד קנאית ובטוחה בעצמה של אנשים המציגים את עצמם כמיטב הנוער ומסתתרים תחת מעטה זה וכך מרשה לעצמה לבצע את הדברים הכי ונדליסטים תחת שלטון החוק.

 

"הציבור חובש הכיפה ממשיך להגיד שמדובר במיטב הנוער 'השמנה והסלתה', שמשם לא תצא רעה, אולם כל מעשי הרצח הגיעו מהאגף ההוא. אני חש כלפי הכיפה חום מעומק ליבי, אבל ארבעת הרוצחים האחרונים היו עם כיפה. מנהיגי הציבור הדתי-הלאומי לא הבינו בזמן שהעשבים הרעים שם ותפקידם לעקור אותם. זאת תנועה עם מנהיגות פוליטית רבנית רוחנית שמסיתה אלפי אנשים והיא לא נפגעה בגרם אחד, אפילו לא בלגיטימציה הציבורית שלה".

  

ח"כ זהבה גלאון הטיחה במזוז: "דבריך כי אין קשר בין רצח רבין להסתה חמורים מאוד. כולנו זוכרים איזו הסתה היתה לפני רצח רבין ואיזו הסתה יש היום. מדובר על מילים שמשחררות ניצרה חריפה ביותר. ראינו איך מישהו אחד לקח אקדח והמילים הפכו לרצח".

 

מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר בתגובה: "היועץ המשפטי מכשיר בעצמו את הקרקע לרצח הפוליטי הבא. אפשר לחשוב שמר מזוז חי בפלנטה אחרת, ולא זוכר כיצד נראתה ישראל ערב הרצח".

 

ח"כ רומן ברונפמן (מרצ-יחד) אמר שהיועץ המשפטי לממשלה "הדהים בהיתממות שלו כשאמר שלא הוכח כי רצח רבין הוא תוצאה של הסתה". לדבריו, "אם מערכת המשפט, ומזוז בראשה, לא תחדל מההתרפסות שלה נוכח ההסתה של הימין הקיצוני, גורל ישראל יהיה כגורל רפובליקת ויימר".

 

יו"ר המפד"ל, זבולון אורלב, תקף בחריפות את היועץ המשפטי מזוז וטען שעמדותיו נגועות בדעות פוליטיות. במהלך הדיון פנה אורלב למזוז: "חטאת והחטאת ובכך ששתקת נוכח הפגיעה באושיות הדמוקרטיה לכל אורך הליך קבלת ההחלטות בהתנתקות. הדבר הביא את הנוער הדתי שמוסר את נפשו בכל התחומים לאובדן אמון. לא תוכל לנקות את ידיך מהמצב החמור ומהקרע שאליו נקלעה החברה".


פורסם לראשונה 10/08/2005 10:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
זווית חדשה על רצח רבין
צילום: לע"מ
צילום: אלכס קולומיסקי
מני מזוז. ההסתה אשמה?
צילום: אלכס קולומיסקי
צילום:: רויטרס
ההסתה נגד שרון
צילום:: רויטרס
צילום: תומריקו
יגאל עמיר. רצח בגלל הסתה?
צילום: תומריקו
מומלצים