שתף קטע נבחר

השר שלום: אם שרון לא ירוץ, אני אתמודד

שר החוץ אמר במעוז הליכוד בקריית גת כי ראש הממשלה חייב להתחייב שהוא מתמודד בליכוד ונשאר בו. ראש עיריית שדרות, אלי מויאל, חבר הליכוד: "יש לנו רה"מ שיש עליו זעם, שר אוצר שדרס את ערי הפיתוח; לא נסתדר עוד בשורות כדי להגיע לקלפיות"

"אם שרון יחליט שלא להתמודד בליכוד אני אתמודד על ההנהגה" כך השיב הערב (יום א') שר החוץ, סילבן שלום, כשנשאל במעוז הליכוד בקרית-גת מדוע הוא לא מתמודד על ההנהגה נוכח המשבר ביחסי שרון נתניהו. שלום הסביר כי אם השניים יתמודדו הוא לא ירוץ "מכיוון שהם השחקנים המרכזיים, והוא נוהג להתמודד רק במקום בו הוא מנצח".

 

צמרת ראשי הערים בדרום מהליכוד הגיעה הערב למעוז הליכוד בקרית-גת כדי לשמוע על המשבר ונסיונות הגישור שמבצע מסוף השבוע שעבר בליכוד שר החוץ ביחד עם השרים, צחי הנגבי ולימור לבנת. הצעת הפשרה שהציעו שלושת המגשרים כוללת קיום בחירות מקדימות לראשות הליכוד בפברואר, והתחייבות להישאר בסיעה ולכבד את הכרעת הבוחר, אינה מקובלת לא על שרון ולא על נתניהו. 

   

הצעתם של שלושת השרים נתקלת לפי שעה בחומה בצורה הן אצל שרון והן אצל לנדאו ונתניהו. הצדדים לא מוכנים לשמוע על שום פשרות, כאשר שרון הבהיר היו בשיחות שניהל על שרים וח"כים מהליכוד כי הוא לא מעוניין לתת ידו לשום פשרה לגבי תאריך קיום הפריימריז לראשות התנועה. גם לנדאו ונתניהו הבהירו כי הם ממשיכים במהלך הקדמת הבחירות, מתוך הערכה כי שרון מבקש למשו זמן על מנת להערך להקמת מפלגה חדשה מחוץ לליכוד. עם זאת, בימים הקרובים קבעו הנגבי, שלום ולבנת להפגש עם נתניהו ועם שרון, בניסיון לשכנע אותם לקבל את הצעת הפשרה. 

 

שר החוץ שלום אמר בנאומו כי "יש בקרב אנשיו של שרון אנשים שמציעים לו לפרוש כין אין לו סיכוי, ומנמקים לו זאת כי גם אם ייבחר כמועמד הליכוד תהיה לו סיעה לעומתית. וגם אם ייבחר לראשות הממשלה הסיעה תמליץ לנשיא המדינה על מישהו אחר שירכיב את הממשלה. זה נשמע מטורף. אבל משיכה של שרון החוצה משמעותה כוח לשמאל. ואני אומר לכם שגם בתקשורת יש משיכה של שרון לפרוש. ראש הממשלה צריך לומר בצורה מפורשת שהוא מתמודד בליכוד וגם נשאר בו. ולי הוא אמר: 'הקמתי את הליכוד ואני נשאר בו', אבל אי אפשר להשלים עם אחדות מזוייפת".

 

מויאל: ביבי ושרון הם לא גזירת שמיים

 

ראש עיריית שדרות, אלי מויאל, ביקש להיות נביא זעם: "יש לנו ראש ממשלה שיש עליו זעם, שר אוצר שדרס את ערי הפיתוח. תשמעו מה אומרים המועמדים האלו האחד על השני. שכל אחד מהם אינו ראוי. שלטון הוא אמצעי ולא מטרה. המטרה זה אידיאולוגיה, כלכלה, קהילה, נוער, מאבק בעוני ועוד. והנה עכשיו מצמצמים לנו את הויכוח בין ביבי ושרון. הם לא גזירת שמיים. שניהם לא מסוגלים לשנות את המפלגה. ולכן לא נסתדר עוד בשורות כדי להגיע לקלפיות. אלא נאמר את דעתנו בגלוי על מסלול ההתרסקות אליו הביאו אותנו".

 

ראש עיריית נתיבות, יחיאל זוהר היה תקיף אף יותר וציין "צריך להתחשבן עם אלו שלא עשו למען ערי הדרום כלום. יש כאלו שלא צריכים בכלל להיות בשורות הליכוד".

 

סגן שר הביטחון, ח"כ זאב בוים, שנכח בכנס, ציין כי "הסיעה לא יכולה לירות לעצמה ברגל. יש סיבות פוליטיות אבל יש גם מדינה, ולא ניתן לגחמות להביא למצב שנוותר על השלטון. כי אז ימצא אבו מאזן מעקף להתחייבות שלו לפרק את ארגוני המחבלים וידרוש קודם מדינה פלסטינית והוא ימצא אוזן קשבת בשמאל. חובה עלינו למנוע פילוג".

 

ראש עיריית קרית-מלאכי, מוטי מלכה, אמר בנאומו: "יצר ההרס העצמי שלנו גדול. ידענו להטיל גזירות על העם כדי להציל את הכלכלה וכצריך להיטיב עם העם אנחנו זורקים אותו. גרמנו לציבור הזה נזק. אני מבקש משר החוץ "תעשה סדר בליכוד. כי לא נהיה עוד בשלטון כדי לממש תוכניות".

  

סגן ראש העירייה, בקרית-גת, מיכה גבאי, אמר למשתתפים כי "לא צריך להקשיב לא לשרון ולא לביבי. אסור לרוץ לבחירות. המרכז יכריע מתי יהיו הבחירות המקדימות. אנחנו מקבלים מחמאות מהשמאל וממדינות עולם ואוכלים את עצמנו בידינו".

 

ומה קורה אצל ראש הממשלה? אתמול סירב שרון, בפגישות פוליטיות שקיים, לתת התחייבות שלא יתמודד באופן עצמאי, שלא במסגרת הליכוד. שרון אמר במספר פגישות פוליטיות שקיים: "אינני צריך לתת התחיבות לגבי התפקיד אותו אני ממלא היום".

 

שרון אמר כי יילך במלוא המרץ למרכז וכי איננו מתכוון להתפשר עם המפלגה שלו על השאלה מתי יהיו בחירות מוקדמות, "בשעה שמדובר בהקדמת בחירות שנובעת מנסיון הדחה, ולא משיקולים קואליציוניים הקשורים במפלגה אחרת".

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר שלום. שרון ונתניהו השחקנים המרכזיים
צילום: גבי מנשה
מויאל. לא נסתדר עוד בשורות
צילום: גבי מנשה
בוים. חובה למנוע פילוג
מומלצים