שתף קטע נבחר

חזון המפונים: שוב ביחד - בניצן ובנגב

למרות חילוקי דעות פנימיים, בהנהגה הישנה של המועצה האזורית חוף עזה יש מי שמשוכנע שקום תקום מחדש מועצה אזורית חלופית. חלק מאנשי ההנהגה פועלים בימים אלה למימוש החזון, לפיו מפוני גוש קטיף שוב יגורו יחד. הפעם, אולי בשתי פזורות - אחת בנגב והשניה בניצן

יחד או לבד? פעם היתה זו מועצת אזורית מפוארת. יישובים פורחים יצרו יחדיו קהילה חזקה מאוחדת. היום מפוזרים מפוני גוש קטיף והמועצה האזורית חוף עזה כמעט בכל רחבי הארץ - מפארק נועם בנתיבות, דרך אריאל שבשומרון ועד לחיספין שבגולן. רחוקים מהעין, אבל לא רחוקים מהלב.

 

יוזמה חדשה של ההנהגה הישנה במועצה האזורית חוף עזה מנסה לקרב מחדש את המתנחלים ולארגן שני ריכוזים עיקריים של יישובי קבע, שיוכלו לאחד את אלפי המפונים. יש בהנהגה הישנה גם מי שמתנגד להצעה, סבור שהיא בלתי ישימה, אולם חילוקי הדעות אינם מצליחים לערער את החזון בקרב המאמינים: שני ריכוזים עיקריים של המפונים - האחד בניצן שליד אשקלון והאחר בנגב המערבי.

 

ראש המועצה האזורית לשעבר של חוף עזה, אבנר שמעוני, סובב בימים אלה בין ריכוזי המפונים. מטרתו - לברר את האפשרות לרכז את המפונים באיזור אחד, או שניים לכל היותר, לקראת יישוב הקבע.

 

נכון להיום ממוקם בשטחי הקראווילות בניצן הריכוז הגדול ביותר של המתפנים - כ-300 משפחות. עוד כמה מאות משפחות פזורות עדיין בית בתי המלון, בתי ההארחה ואתרי הנופש הרחבי הארץ. בפארק נועם בנתיבות מתגוררות כ-40 משפחות. באריאל עוד כמה עשרות. במושב חפץ חיים שוהות כ-65 משפחות ובמחנה האוהלים ביד מרדכי - עוד 45 משפחות. עשרות משפחות אחרות התיישבו באור הנר ובמבקיעים.

 

כדי לאחד את האוכלוסייה המפוזרת בוחנת ההנהגה הישנה ארבע חלופות מרכזיות: הקמת שורת היישובים בין קיבוץ שומריה ליישוב שקף, שעל הקו הירוק לרגלי הר חברון, הקמת הגוש בתוך גבולות המשולש צאלים-אורים-וכיסופים, ריכוז היישובים בניצנים או ריכוז יישובים בשטח המועצה האזורית שורק שבשפלה, ליד יד בנימין.

 

במהלך עשרת הימים האחרונים ערכו ראשי המפונים שורה של פגישות עם נציגי מנהלת סל"ע ומשרד ראש הממשלה. כמו כן נערכו סיורים של נציגי המפונים באיזורים שנשקל בהם יישוב הקבע. המפונים חלוקים בדעותיהם, והעלו השגות לגבי כל אתר ואתר.

 

למרות האינטרס המובהק של הנהגת המתפנים להקים מחדש מועצה אזורית, טרם נתקבלה כל החלטה על מיקום יישובי הקבע החדשים. ראש המועצה לשעבר, אבנר שמעוני, מעריך שלמרות רצונו, לא יוכל לרכז את כל התושבים כולם רק באחד מהאתרים. לדבריו, ישמח מאוד אם יסכימו המתפנים לחיות בשתי פזורות: "פזורת ניצן" ו"פזורת הנגב".

 

שמעוני טען היום כי לשכת ראש הממשלה מערימה קשיים על הכוונה להקים את המועצה מחדש. "ברור שיש להם אינטרס להפריד בינינו וליישב אותנו במקומות שונים. אם הם היו רוצים, הם היו יכולים לעשות זאת בתוך חצי דקה", אמר.

  

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה להאשמות: הממשלה יוצאת מגדרה על מנת לספק פתרונות קהילתיים למתיישבי חבל עזה וצפון השומרון. הדבר בא לידי ביטוי באין ספור ישיבות המתקיימות בהשתתפות המתיישבים ובתקציבים נכבדים המוקצים לטובת העניין. ראש הממשלה מטפל בנושא באופן אישי ומנחה את הדרגים המקצועים לעשות כל מאמץ אפשרי על מנת שהקהילות ישמרו יחד, ועל מנת שיימצא להן פתרון חלופי שמתאים למרקם חייהן".

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מערימים קשיים. שמעוני
צילום: יעל גולן
מחיספין בגולן ועד נתיבות שבנגב
צילום: יעל גולן
מומלצים