שתף קטע נבחר

"שרון נתן גט כריתות למרכז הליכוד"

זעם בימין בעקבות נאומו ה"שמאלני" של שרון בעצרת האו"ם. נתניהו: "שרון הבהיר שהוא פונה שמאלה, וימשיך בוויתורים ובנסיגות". בשמאל דווקא היו מרוצים: "ראש הממשלה הודיע לעולם כי הצטרף ללא תנאי למחנה השלום", אמר שר הפנים אופיר פינס

נאומו של ראש הממשלה אתמול בערב (ה') בעצרת האו"ם עורר כאן, בישראל, תגובות סוערות. במערכת הפוליטית בחרו אנשי השמאל לברך. מנגד, מימין, מתחו ביקורת חריפה.

 

"הנאום הוא נאום מצוין לדובר מוביל של תנועת השמאל בישראל. ראש הממשלה נתן היום גט כריתות למרכז הליכוד", אמר חבר הכנסת מיכאל רצון (ליכוד), איש המורדים. "חברי המרכז לא מעניינים אותו יותר, השלום הפך לאמצעי ולא למטרה".

 

עמיתו לתנועה, חבר הכנסת בנימין נתניהו, אמר כי "בנאום הבהיר שרון סופית שהוא פונה לשמאל, ושימשיך בוויתורים ובנסיגות". בלשכת נתניהו אמרו כי "הנאום חזר על המנטרות הידועות של שרון, הכוללות עוד נסיגות ועוד ויתורים". 

 

חבר הכנסת אהוד יתום (ליכוד) אמר כי הוא היה מאכזב. "אכזבה זו איננה נובעת מהדברים שנאמרו אלא מהדברים שלא נאמרו", אמר, "חוסר ההתייחסות הזועקת להתיישבות בשומרון, ביהודה בגולן ובבקעת הירדן, ולאמירות באשר לוויתורים הכואבים בעתיד, הביאו אותי לחוש שהאינטרסים הישראלים הדחופים לא הובאו הערב בפני אומות העולם. נראה כי שרון פנה הערב אל המרכז והשמאל בישראל ובכך זנח למעשה את בוחריו", הוסיף.

 

שר הפנים, אופיר פינס, אמר כי "ראש הממשלה הודיע לעולם כי הוא הצטרף ללא תנאי למחנה השלום. העמדות המדיניות שהוצגו בנאום מאפשרות את המשך תמיכת העבודה בממשלה. זאת באם יצטרפו אליה שינוים בתקציב המדינה שיהפכו אות לחברתי יותר".

 

שאול יהלום (מפד"ל) אמר כי "שרון הוכיח שעבר מהפך, ומדיניות ההתנתקות הפכה לחלק מהדנ"א ומהגנים שלו. הוא רק שכח לספר לאו"ם שוויתוריו היו חד צדדיים ללא שמץ של תהליך שלום, אלא תמורות מסיבות של טרור".

 

"המרחק בין מרכז האו"ם לבין מרכז הליכוד מסמל יותר מכל את התהום הפעורה בין שרון ושולחיו".

כך מסרה מועצת יש"ע. "מדיניות שרון מוליכה את ישראל לגבולות 67' ולחלוקת ירושלים. מי שאמר 'דין נצרים כדין תל אביב' וסיים בחורבן נצרים, לא יהסס לבצע סלאלום אידיאולוגי נוסף ללא מצמוץ, להמיט הרס וחורבן על יישובים נוספים ולחלק את ירושלים".

 

ח"כ בנימין (פואד) בן-אליעזר (עבודה), טען כי "ראש הממשלה אימץ באופן גלוי וברור את מדיניותה של מפלגת העבודה, אשר טוענת שכדי להשיג שלום אמיתי יש לוותר על החלום של ארץ ישראל השלמה ובכך תמשיך לעשות את כל הדרוש למען הביטחון האישי ולמען השלום".

 

ורק יו"ר מרצ-יחד, יוסי ביילין, שמע כנראה דברים אחרים בנאום שרון. "שרון הבהיר בנאומו שהוא איננו מתכוון לזוז מהחניה אליה נכנס אחרי הנסיגה מעזה וכי הוא מעביר את הכדור לפלסטינים ללא שום כוונה לקחתו".

 

לדבריו, "מי שציפה משרון שיציע באו"ם הצעה מדינית חדשה, לא יכול היה שלא להבין כי הוא עשה אלפי קילומטרים רק כדי לדבר לחברי מרכז הליכוד בעברית".

 


פורסם לראשונה 15/09/2005 22:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון במהלך נאומו
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שרון פונה שמאלה. נתניהו
צילום: רויטרס
צילום: עטא עוויסאת
רצון. "השלום הפך לאמצעי"
צילום: עטא עוויסאת
צילום: גבי מנשה
פינס "נמשיך לתמוך בו"
צילום: גבי מנשה
מומלצים