שתף קטע נבחר

ערביי ישראל מול הממשלה: לפרק את מח"ש לאלתר

בעוד השרים מחליטים להעניק פיצויים לנפגעי המחבל היהודי בשפרעם, התאספו מאות מול משרדי הממשלה ומחו על החלטת מח"ש לסגור את התיקים בעניין אירועי אוקטובר 2000. מוחמד ברכה: "לא רק מי שלחץ על ההדק צריך לתת את הדין, אלא כל המנגנון". עיסאם מחול: "אהוד ברק ושלמה בן עמי שותפים לפשע"

"לפרק את מח"ש מיד" - תחת סיסמה זו התכנסו הבוקר (א') כ-250 מפגינים, מרביתם ערבים, כדי למחות מול לשכת ראש הממשלה בירושלים כנגד מסקנות המחלקה לחקירת שוטרים בעניין אירועי אוקטובר 2000. כזכור, בשבוע שעבר הוחלט שלא להעמיד לדין אף אחד מן השוטרים אשר היו מעורבים בירי, ממנו נהרגו 13 אזרחים ערבים-ישראלים.

 

בעוד ההפגנה נמשכת, קיבלה הממשלה את המלצת שרת המשפטים, ציפי ליבני, בעניין מתן פיצויים לנפגעי הפיגוע היהודי בשפרעם בידי מחבל יהודי. על פי ההצעה, כל מי שנפגע על רקע הסכסוך הישראלי-פלסטיני מפעילות טרור יהיה זכאי לפיצויים מהביטוח הלאומי.

 

המפגינים בירושלים קראו לגנוז את דו"ח מח"ש ולקיים במלואן את מסקנות ועדת אור אשר חקרה את האירועים. יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, שאוקי חטיב, אמר ל-ynet כי המסר אותו מבקשים המפגינים להביע הוא ברור וחד משמעי: "צריך לגרוס את דו"ח מח"ש המבייש הזה, צריכה לקום ועדה ניטרלית שתחקור את האירועים, תגיש מסקנות, ותעמיד את אלו שחטאו ופשעו למשפט צדק ואמת".

 

"זוהי רק הפגנה ראשונה", הוסיף חטיב. "נקים שלושה אוהלי מחאה בערים הערביות ואוהל נוסף בירושלים. החל מיום שלישי נפתח גם בשביתת רעב, כל זאת במטרה לגרום לגניזת הדו"ח. כמו כן, נפנה לכל הגורמים האפשריים במשרד המשפטים ובבית המשפט כדי לגרום לשינוי זה. אם לא נצליח להגיע לפעולות ענישה כנגד האשמים, נשקול להגיש ערכאות משפטיות בבתי משפט בחו"ל".

 

המפגינים נשאו שלטים רבים ובהם הכיתוב: "מזוז התפטר, אין לנו בך אמון יותר" וכן "לפרק את מח"ש מיד", כמו כן, נשאו כרזות ועליהן תמונות 13 הרוגי האירועים. מנחה ההפגנה שילהב את הנוכחים ואמר בין היתר: "ברק, אל תדאג, מחכים לך בהאג" וכן "ברוח ודם נפדה אותך שאהיד".

 

חטיב סירב בתוקף להתייחס לסוגיית הלינץ' שבוצע במחבל היהודי עדן נתן-זאדה בעיר שפרעם, לאחר פיגוע הירי וערב יישום תכנית ההתנתקות. "אתם מנסים לעשות הקבלה שאני דוחה אותה מכל וכל", אמר. "אנו מפגינים כאן כנגד דו"ח מח"ש המביש, שסותר מסקנות של ועדת חקירה ממלכתית. אין שום קשר בין מה שקרה בשפרעם ובין אירועי אוקטובר".


הפגנת ערביי ישראל מול משרד רה"מ, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ מוחמד ברכה, אשר הגיע להפגנה יחד עם שאר חברי הכנסת הערבים, טען כי ירי השוטרים באירועי אוקטובר מהווה טרור כנגד אזרחים ישראלים. "מסקנות מח"ש מראות שיש טרור ויש טרור", אמר. "מה שקרה באוקטובר 2000 הוא מעשה של פשע של מנגנוני הביטחון כנגד אזרחים ערבים ולכן לא רק מי שלחץ על ההדק צריך לתת את הדין, אלא כל המנגנון".

 

ברכה הוסיף עוד כי לדעתו היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אינו יכול עוד לנקוט עמדה בדרישתם של ערביי ישראל בעניין זה וזאת בעקבות תמיכתו במסקנות מח"ש. "אנו פונים למזוז להסיר את עצמו מטיפול בתיק הזה כי הוא פסל את עצמו מכך. אנו רוצים שמישהו אחר במשרד המשפטים יבדוק את העניין", אמר.

 

ח"כ עיסאם מחול יצא בהאשמה כנגד ראשי הממשל ומערכת הביטחון אשר לקחו חלק באירועי אוקטובר: "ראש הממשלה דאז, אהוד ברק, הגיע בעיצומם של האירועים לנצרת עילית ואמר שהוא מגבה את כוחות הביטחון. זמן קצר לאחר מכן נהרגו עוד שישה אנשים. בכך הפך עצמו ברק לאחראי לפשע וכך גם השר שלמה בן עמי. בשבוע שעבר הודיע מזוז כי הוא מגבה את דו"ח מח"ש ובכך הפך גם הוא אחראי. אנו תובעים לחקור את הנהגת המשטרה, השרים ומח"ש ולעקור מן השורש את הגישה המתירה את דמם של האזרחים הערבים בישראל. לא נהיה טרף קל לכל פשיסט שרוצה להרוג בנו".


ההפגנה היום בירושלים. רק ההפגנה הראשונה (צילום: גיל יוחנן)

 

בין המפגינים היו גם נציגי רופאים למען זכויות אדם, הידועים בעיקר בפעילותם למען התושבים הפלסטינים ביהודה ושומרון. הדס זיו, מנכ"לית האגודה, אמרה כי אין לנתק בין אפלייתם של ערביי ישראל על רקע פוליטי לבין אפליה על כל רקע אחר. "אנו לוחמים למען זכויות אדם", אמרה. "יש עוולות שאסור לשתוק כלפיהן. כשהתרחשו האירועים הגענו לשטח וראינו שגם אמבולנסים לא יכלו להגיע על מנת לפנות פצועים כך שהאפליה נוגעת בכל התחומים".

 

לטענתה של זיו, אף אם המפגינים הערבים נהגו אז באלימות, אין זה הצדיק כלל ירי לעברם. "הם היו אלימים אבל העונש הוא לא ירי. גם המפונים בגוש קטיף התנהגו באלימות לעתים כלפי שוטרים ואף שפכו חומצה, אבל אף אחד לא ירה עליהם. החיילים והשוטרים הרגישו שהם חלק מאותם מפונים וכאן מתייחסים אל הערבים כאל אחרים וכאל אוייבים. הגיע הזמן שערביי ישראל ייתפשו כשותפים במדינה ולא כזרים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מפגינה הבוקר, בירושלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: ראובן כהן
כל המנגנון אחראי: ברכה
צילום: ראובן כהן
צילום: גיל יוחנן
"תתפטר": מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים