שתף קטע נבחר

"ישראל תיאלץ לעשות עוד צעדים חד-צדדיים"

ראש אמ"ן, האלוף זאבי-פרקש, אמר כי מהלכים שכאלה יידרשו מצד ישראל כדי לשלוט על תהליכים באזור. עוד הוסיף כי אנשי אל-קעאידה פוזלים לכיוון ישראל ולאחרונה ניצלו את הפרצות בגבול לאורך ציר פילדלפי כדי לחדור לרצועה. על החמאס: "הוא באחת הנקודות הקשות שלו מבחינת היכולת, אך זה לא אומר שהוא אינו מסוגל לבצע פיגוע מחר בבוקר"

ההתנתקות - מהלך חד פעמי או שלב ראשון בתהליך? בשנה האחרונה, לקראת פינוי היישובים ברצועת עזה וצפון השומרון, הודיע ראש הממשלה, אריאל שרון, כי לא תהיה התנתקות שניה. ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף אהרון זאבי-פרקש, נשמע היום (ד') קצת פחות נחרץ.

 

"ישראל תיאלץ לעשות יותר ויותר צעדים חד-צדדיים בעתיד, כדי לשלוט על התהליכים", אמר זאבי-פרקש במסגרת יום עיון בנושא "מצב האומה", לזכרו של אלוף אהרון יריב באוניברסיטת תל-אביב. "מטרת תהליכים חד צדדיים שכאלו היא לקדם את האינטרסים של ישראל".

 

גם תת אלוף (מיל') עיבל גלעדי, מי שכיהן כמתאןם ההתנתקות במשרד ראש הממשלה, דיבר במהלך הכנס בשבחי המהלך. "אילו ניסינו לנהל את היציאה מעזה במשא ומתן ובהסכמה - עדיין היינו שם היום", אמר. "אם מישהו חושב שיכולנו לנהל משא ומתן עם הרשות על הפרטים - הרי שזה בלתי אפשרי, וזאת משום שאנחנו לא מבינים את הצד השני. זה כמו לקחת מטוס F-16, לשים לצידו פייפר ולומר להם 'טוסו יחד'. זה לעולם לא יעבוד.

 

"אין סיכוי להמשיך לנוע במשא ומתן. אם ננסה לדבוק באסטרטגיה הישנה של אוסלו נשיג את אותן תוצאות - זה נידון לכישלון. רק מהלך חד צדדי יכול לפעול בעת הזו. אני מאמין שבמציאות שבה אנו נמצאים כעת אפשר לפעול רק באמצעות נקיטת יוזמה ומהלך חד צדדי".

 

בתשובה לשאלה מהקהל האם ראש הממשלה יודע על כך שהוא מדבר בעד מהלכים חד צדדיים, ענה עיבל: "אני לא מדבר בעד הסדר חד צדדי, אני מסביר מה היה. אין דרך ללכת למהלך מתואם. אני לא סודק את אמירתו של ראש הממשלה לפיה זו התכנית ואין לה המשך, אבל רק מהלך חד צדדי יכול היה להביא לשינוי. העולם מקבל את זה שישראל יכולה לעצב את המציאות ולפעול בתגובה לטרור ובלבד שתשמור על אופציית שתי המדינות פתוחה".

 

יועץ נוסף של ראש הממשלה, אייל ארד, התבטא כבר אמש בדבר האפשרות כי ישראל עשויה לבצע מהלך חד-צדדי נוסף, אם המצב המדיני ידרוש זאת. "אם נראה שלאורך זמן הקיפאון יימשך, למרות שהמצב המדיני נוח לישראל, ייתכן ונשקול להפוך את ההתנתקות לאסטרטגיה ישראלית", אמר ארד בכינוס של מכון "ראות" שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה. עם זאת הדגיש ארד כי "בינתיים התנתקויות נוספות זו לא מדיניות של ראש הממשלה".

 

"אבו מאזן אינו משפיע. אם החמאס ירצה - הרגיעה תיעלם"

 

במסגרת דבריו התייחס זאבי-פרקש גם למצב בגבול מצרים-עזה לאחר יישום תוכנית ההתנתקות ולסכנות הצפויות לישראל מכיוון הרצועה. לדבריו, פעילי ארגון הטרור העולמי אל-קעאידה ניצלו את הפרצות בגבול עם מצרים לאורך ציר פילדלפי כדי לחדור לרצועת עזה והעניין שלהם בישראל בתקופה האחרונה הולך וגובר.

 

על מצב הטרור העולמי והמקומי אמר ראש אמ"ן: "כיום הטרור יותר נרדף ואנו עדים לריסון הטרור הלאומי בשנתיים האחרונות. החמאס נמצא באחת הנקודות הקשות שלו מבחינת היכולת ולא מבחינת המוטיבציה, אך הדבר לא אומר שהוא אינו מסוגל לבצע פיגוע מחר בבוקר.

 

"מי שאחראי על ההרגעה באיזור שלנו כרגע זה צה"ל, השב"כ והחמאס. אבו מאזן אינו משפיע, גם לא אף מנגנון חמוש של הרשות. אם החמאס רוצים בכך, הרגיעה נעלמת. יש להם כוח הרתעה והם יכולים להשתמש בו".

 

לגבי המצב המדיני באיזור הוסיף האלוף: "אני לא רואה עדיין דמוקרטיה במזרח התיכון. היום אין קואליציה צבאית מול ישראל. עם זאת, ההתעצמות של הצד שמנגד, עם טילי קסאם ושיהאב 3, צריכה להדאיג אותנו. המזרח התיכון הוא פצצת זמן חברתית ואם לא ינצלו את התהליכים החיוביים שקורים באיזור, יקרו דברים שליליים. מי שצריך לנצל התהליכים החיוביים אלו מקבלי ההחלטות".

 

זאבי-פרקש סיפר על פגישה שקיים לפני כחודש עם הנרי קיסינג'ר, לשעבר מזכיר המדינה האמריקני. בפגישה אמר לו קיסינג'ר כי מעולם לא היה משטר אמריקני כה אוהד כלפי ישראל וגם לא יהיה בעתיד והוסיף "אל תתרגלו לזה".

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
זאבי-פרקש. דאגה מהתעצמות היריבות
צילום: חנן גרינברג
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
עיבל גלעדי. כמו F-16 מול פייפר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום דודו פריד
ארד. ההתנתקות - מהלך טאקטי
צילום דודו פריד
מומלצים