שתף קטע נבחר

בממשלה: כץ משך הערר, פיטום האווזים יופסק

שרים בממשלה: אף שר לא הצטרף לעמדת שר החקלאות והוא משך את הערר על החלטת ועדת השרים נגד הפיטום. ועדת מנכ"לים תקבע את מנגנון הפיצוי למגדלים. במשרד החקלאים אומרים כי סגירת הענף תוביל לייבוא, ככל הנראה לירדן. מחוץ לישיבת הממשלה התקיימה הפגנה בה חלקו המגדלים כבד אווז לעוברים ושווים. מנגד התייצבו פעילי "אנונימוס" נגד הפיטום שהביעו שביעות רצון מההחלטה: "זה ניצחון ההומאניות והצדק". המגדלים: "זורקים אותנו לרחוב"

הסוף לפיטום אווזים? שר החקלאות, ישראל כץ, משך לפני הצהריים (יום א') את הערר על החלטת ועדת השרים נגד פיטום האוזים. זאת לאחר שהבין שאין לו רוב בממשלה. בסופו של דבר הוחלט כי תוקם ועדת מנכ"לים שתמליץ תוך 60 יום על מנגנון פיצוי למגדלי האווזים ולעוסקים בפיטום. שרים בממשלה הסבירו ל- ynet כי אף אחד מהשרים לא הצטרף לעמדתו של כץ, התומך בהמשך פיטום האווזים.

 

שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה כי התנגדותה להמשך פיטום האווזים אינה על רקע משפטי אלא על רקע ערכי והומני. מאידך, אמרה השרה כי "יש לדאוג להקמת מנגנון שיסייע למגדלי האווזים, ויבחן עבורם דרכי פיצוי ותעסוקה אלטרנטיבית".

 

השתלשלות המאבק:

 

שר החקלאות אישר בצהריים כי ענף פיטום האווזים ייסגר בקרוב. לדבריו, רק לאחר שהובטח לו כי ייבחנו עבור המגדלים אלטרנטיבות חלופיות ולאחר שהובטח כי החקלאים העוסקים בענף לא יושלכו ללא פתרון, משך את הערעור. לדברי גורמים במשרד סגירת הענף תוביל לייבוא - הביקוש למוצר ימולא באמצעות ייבוא. התופעה לא תעלם, אלא רק תעבור למקום אחר, ככל הנראה לירדן.

  

לדברי השר כץ, "המחקרים בתחום רבים וחלקם נוגדים האחד את השני. מחקרים רבים מורים כי הלעטת עופות מים אינה גורמת להם לסבל כלל. וכן במדינות בהן נאסרה הלעטת אווזים ניתנה ארכה של מספר שנים רבות לסגירת הענף" 

 


רוצים לפטם. הפגנת המגדלים היום מול הממשלה. רפי בן חקון

 

לפני משיכת העתירה הודיע שר החקלאות כי יערער בישיבה על החלטת ועדת השרים לדחות את הצעת החוק שגיבש משרדו בנושא "הלעטת עופות מים". הצעת החוק שאותה דוחף כץ נועדה לאפשר ארכה של שלוש שנים למדען הראשי במשרדו ולמגדלים, בהן יבחנו האם לעופות נגרם סבל וימצאו שיטות "הומניות" יותר.

 

מוקדם יותר, כזכור, הכריעו השרים הרצוג ולבני בישיבת השרים את הכף נגד הצעת החוק של כץ. בעוד השרים יישבו על המדוכה, מפגינים בירושלים אלו מול אלו, פעילי ארגון "אנונימוס" ומולם נציגות המגדלים, שחילקו מוצרי אווז שונים, ובהם כבד אווז לאזרחים בבירה.

 

"זורקים אותנו לרחוב"

 

יושב ראש ארגון מגדלי האווזים, חי בנימיני, אמר כי החלטת הממשלה "זורקת בהינף אצבע 600 משפחות של מגדלי אווזים, שרובן תאלצנה להיכנס למעגל העוני והאבטלה".

  

לדבריו, "הממשלה מעדיפה להשקיע בהימורי קזינו במקום בחקלאות רווחית. עלות הפיצויים אותם תצטרך להעניק המדינה לחקלאים עומדת על כחצי מיליארד שקלים, וחבל שסכומים אלו לא יושקעו היכן שזקוקים להם".

 

עשרות מנציגי מפטמי האווזים בישראל הפגינו בזמן הישיבה מול לשכת ראש הממשלה בירושלים בעד החוק שהציע שר החקלאות, ישראל כץ, שנועד לאפשר המשך פיטום אווזים. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "תנו צ'אנס לחוק החדש" ו"אל תקחו לנו את האוכל". מנגד, בגן הוורדים מפגינים פעילי "אנונימוס" נגד החוק, וקראו להפסיק כליל את פיטום האווזים.

 

חגי כהן, פעיל בעמותת 'אנונימוס', הביע בשם העמותה סיפוק רב מהחלטת הממשלה: "זוהי בהחלט תחילת הסוף של פיטום האווזים בישראל. זה ניצחון ההומאניות והצדק באשר הוא. אנו מודים לשרה ציפי לבני על הקמת הוועדה לפיצויים, וכן לכל הפעילים שעבדו קשה להשגת תוצאה זו.

 

"כעת לא נותרו עוד תירוצים בידי משרד החקלאות והיועץ המשפטי לממשלה, והם חייבים לגשת מיידית לאכיפת פסק דין הבג"ץ בחוק צער בעלי חיים, ולהפסקת ההתעללות בעשרות אלפי אווזים. כל יום שהפיטום נמשך, משמעותו עוד עשרות אלפי אווזים גוססים ומתענים במשטמות האווזים", אמר כהן.


ההפגה נגד הפיטום. צילום: רפי בן חקון 

  

הפעילים למען זכויות בעלי החיים גייסו את הזמרת מרגלית צנעני, שפנתה לשרים: "תנו לאווזים לפרוש כנפיים!". במכתבה לשרים, כתבה: "הפיטום יוצר באווזים מחלה ומעוות את גופם. אווזים מפוטמים הם בעלי חיים גוססים. משרד החקלאות טוען כאילו הוצאת האווזים מחוק צער בעלי חיים נועדה לשם ניסויים שימצאו 'פיטום בלי סבל'".  

 

חברי העמותה הוסיפו: "מעניין איך בכל העולם כשאסרו פיטום אווזים לא חשבו על הרעין הגאוני הזה. אולי בגלל שאי אפשר לנפח פי עשר כבד של חיה בלי לגרום לה סבל, לא משנה כמה קישוטים מוסיפים מסביב? אולי כי גם ההצהרות היפות ביותר לא יכולות להסתיר את הרוע שבהפיכת אווזים אציליים ליצורים גוססים ומעוותים? ואפילו אם משרד החקלאות חושב שהוא ימצא פטנט איך 'לפטם בלי לפטם'. אין שום סיבה בעולם להמשיך ולהתעלל כל הזמן הזה במיליוני אווזים . בעלי חיים הם בעלי נשמה וגם הם סובלים כשמענים אותם ומתעללים בהם. צער בעלי חיים זו מצווה מהתורה, ולא בכדי יש רבנים שמתנגדים לפיטום בכוח לשם ניפוח הכבד ואוסרים זאת".

 

"אין שיטה הומאנית לפיטום אווזים"

 

דוברת אנונימוס, רעות הורן, סיפרה כי בהפגנת פעילי התנועה הוצג "הר" של דפי עצומות, הכוללים מעל 50,000 חתימות. המפגינים התחפשו לאווזים, ואחרים שרקו במשרוקיות וציפצפו בצפצפות בקריאה: "אל תצפצפו על החוק ועל פסיקת בג"ץ ואל תצפצפו על סבל האווזים ועל הציבור, שרובו המכריע מתנגד לפיטום (72% לעומת 15% בלבד)".

 

לדבריה, "הפקת כבד אווז, בכל שיטה שהיא, כרוכה בגרימת מחלה מטבולית קשה לאווז - ניוון שומני של הכבד - המביאה להתנפחות הכבד פי 10 מגודלו הנורמלי. בעקבות הפיטום האווז סובל מדימומים במערכת העיכול עד כדי התבקעות המעיים, קשיי נשימה מתמידים (הכבד המוגדל לוחץ לו על הריאות), וכאבים עזים בוושט. האווז מגיע לשחיטה גוסס, על סף מוות, וסובל מכאבי תופת. זה לא משנה מאיזה חומר עשוי הצינור כל עוד הוא מזרים כמויות מפלצתיות של מזון לקיבת האווז".

 

בהכנת הידיעה השתתפה ענת שלו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
כץ. הכבד יגיע מירדן
צילום: חגי אהרון
צילום: רפי בן חקון
ההפגנה הבוקר נגד הפיטום
צילום: רפי בן חקון
צילום: ג'ו קוט
מרגלית צנעני. "תנו לאווזים לפרוש כנפיים"
צילום: ג'ו קוט
צילום: סבסטיאן שיינר
אווז. סוף טוב
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים