שתף קטע נבחר

התיקים ממהומות אוקטובר יימסרו למשפחות

היועץ המשפטי נענה לתביעה, וחומר החקירה הרב שנאסף במח"ש יוצג בפני משפחות ההרוגים. ארגון "עדאלה" המייצג אותן הגיב בסיפוק, אך עומד על תביעתו להוציא את החקירה המחודשת מידי פרקליטות המדינה, בראשה עומד ראש מח"ש לשעבר "שאחראי למחדליה"

משפחות ההרוגים ממאורעות אוקטובר יוכלו לעיין בחומר החקירה שנאסף במח"ש. כך הודיע היום (ב') היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לארגון "עדאלה" המייצג את המשפחות. נציגי הארגון יוכלו לצלם את חומר החקירה הרב החל בשבוע הבא.

 

עו"ד מרואן דלאל הגיב מטעם הארגון בסיפוק: "זוהי חובתו על-פי דין של היועץ המשפטי לממשלה למסור את חומר החקירה שביקשננו מיד עם פרסום הדו"ח".

 

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה לאחרונה על סגירת התיקים שנפתחו בעקבות מהומות אוקטובר, ומסקנות ועדת אור. ההחלטה עוררה סערה ציבורית וגינויים חריפים בקרב הציבור הערבי, שמנהיגיו פתחו בהפגנות ואף קיימו שביתת רעב סמלית. צמרת המערכת המשפטית התייצבה כאיש אחד מאחורי החלטת מח"ש, אך לאור הביקורת ההולכת ומחריפה, הוחלט לפתוח מחדש את החקירה, כולל אפשרות להוצאת גופות לצורך נתיחתן.

 

ארגון "עדאלה" דרש שוב ושוב לאפשר למשפחות לעיין בחומר החקירה הרב, תקף את מזוז על התייצבותו מאחורי מח"ש ודרש ממנו להימנע אישית מעיסוק בתיקים. במכתב תשובה, ששיגר היועץ המשפטי, הוא מבהיר: "הטענות מבוססות על תשתית עובדתית שגויה לחלוטין. מסיבת העיתונאים נועדה להגיב על מתקפות בוטות, אשר ייחסו למחלקה לחקירות שוטרים כגוף ולראש המחלקה אישית שיקולים זרים ואף גזעניים בגיבוש ההחלטה בעניין אירועי אוקטובר. מסיבת העיתונאים לא עסקה בהחלטה גופה".

 

במכתבו ל"עדאלה" מביא מזוז ציטוטים מתוך מסיבת העיתונאים, באמצעותם הוא מבקש להוכיח כי לא נתן גיובוי להחלטת מח"ש עצמה. מכאן הוא קובע כי אין מקום להיענות לדרישת "עדאלה" שהוא אישית יימנע מבדיקה חוזרת של התיק, בשל ניגוד עניינים.

 

את החקירה המחודשת אמור לרכז עו"ד שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה. עו"ד דלאל מ"עדאלה" מתנגד: "עמדתנו העקרונית עדיין עומדת בעינה, ולפיה לא ניתן לעשות בדיקה מחודשת לדו"ח מח"ש במסגרת פרקליטות המדינה, בראשה עומד ערן שנדר - מי שהיה ראש מח"ש באוקטובר 2000, ואחראי על מחדליה באותה העת".

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משפחות ההרוגים
צילום: זום 77
צילום: גיל יוחנן
המערכת גיבתה: ראש מח"ש, הרצל שבירו
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
היועץ מזוז והפרקליט שנדר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים