שתף קטע נבחר

שרון החליט לדחות את ההצבעה על השרים החדשים

לאחר ניסיונות שכנוע ארוכים מצד חברי הסיעה, הסכים שרון לחסוך לעצמו את הביזיון הצפוי, כשייכשל בהצבעה על מינוי השרים החדשים. הוא מבהיר: "בעוד שבוע אני מתכוון להביא בדיוק את ההחלטה שרציתי להביא עכשיו - מינוי השרים כמקשה אחת". פורז: "ראש הממשלה הוכיח שהוא לחיץ היום יותר מתמיד". המורדים חוגגים: "כבר הספידו אותנו, עכשיו רואים שאנחנו חיים ובועטים"

הביזיון נמנע. לאחר התייעצות של ראש הממשלה אריאל שרון עם יועציו ועם יו"ר הקואליציה, הוחלט כי ההצבעה על מינוי השרים החדשים תידחה בשבוע. ההצבעה אמורה היתה להתקיים היום (ב') אחר הצהריים אמורה להתקיים - אך שרון לא הצליח לגייס רוב.

 

בפתיחת ישיבת סיעת הליכוד, הודיע ראש הממשלה כי הוא דוחה את ההצבעה בשבוע: "רציתי להביא לידיעתכם שאמש דיבר איתי ח"כ איתן וביקש ממני לדחות את ההצבעה בנושא המינויים לשבוע. הוא נימק זאת כי ברצונו לנסות ולגשר על מנת להגיע להידברות עם המורדים. בשיחה שקיימתי עם יו"ר הקואליציה, גדעון סער ועם ח"כ איתן הודעתי שאני מקבל את עניין הדחייה. בעוד כשבוע אני מתכוון להביא בדיוק את ההחלטה שרציתי להביא עכשיו, מינוי השרים, כמקשה אחת. אני מקווה שמיקי וגדעון יפעלו וינסו לראות איך בכל זאת אפשר לעשות את זה".

 

ח"כ מיכאל איתן סיפר ל-ynet שהגיע אמש לגיבושון שקיים רה"מ במטרה אחת ברורה: לשכנעו למשוך את ההצעה, לטובת ניסיון הידברות ומציאת פשרה בינו למורדים.

 "דיברתי עם רה"מ באופן אישי והפצרתי בו שידחה את ההצבעה", סיפר, "אם אתה יודע שאתה הולך להפסיד, אז תפסיד בשבוע הבא ותן לי שבוע שבו אני בטוח כי אוכל להביא להסכם פשרה. 'מה בוער לך להפסיד דווקא היום?' שאלתי אותו. מצאתי נכונות אצל המורדים להגיע להסכם שיבטיח המשך עבודה משותפת בתקופת המושב, אז מדוע להחמיץ את ההזדמנות. תן צ'אנס".

 

איתן סיפר, ששרון הבטיח לו לשקול את ההצעה, ולכן בליכוד היו בטוחים כבר משעות הבוקר שינהג כפי שעשה במרץ כאשר ברגע האחרון, כשהבין שהוא בדרך להפסד, משך את מינוי השרים.

 

כשסיים שרון את דבריו בישיבת הסיעה, יצא ח"כ מיכאל איתן מחדר הישיבות, והלך לחפש את עוזי לנדאו - המפתח לפתרון הפלונטר בליכוד.

 

איתן אמר למנהיג המורדים: "בוא נראה איך אנחנו לא הורסים את הליכוד עד לפריימריז". לנדאו השיב ש"אנחנו רוצים הבטחות בנושאים המדיניים". האם המורדים יצליחו להשיג הבטחות כאלה עד השבוע הבא? נחכה ונראה.

 

"שרון פושט רגל פוליטי"

 

ח"כ אברהם פורז (שינוי) אמר בתגובה לדחיית ההצבעה כי: "ראש הממשלה הוכיח שהוא לחיץ היום יותר מתמיד. כפי שהתקפל היום הוא יתקפל עד סוף הקדנציה. מוטב לו ללכת לבחירות עכשיו כדי שלמדינת ישראל תהיה ממשלה יציבה שמסוגלת לתפקד".

 

גם יו"ר המפלגה יוסף לפיד, הצטרף למתקפה: "זו הוכחה נוספת לחוסר יכולתה של הממשלה לתפקד ולצורך להליכה לבחירות בהקדם. ראש ממשלה שאינו מסוגל לגייס את קולות סיעתו בהצבעה חשובה כמוהו כפושט רגל פוליטי".

 

"המורדים רוצים למנוע התקדמות חברים בסיעה"

 

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ, שהיה עד לאחרונה חבר בקבוצת המורדים, יוצא היום בהתקפה חריפה על חבריו ומגלה מה באמת מניע אותם לדעתו להצביע נגד רה"מ: "הם רוצים למנוע התקדמות של חברים בסיעתם ובזכות שלהם להתקדם, כי הם לא רוצים שיגיעו לבחירות מעמדת שרים שתתן להם מקדמה על חבריהם".

 

לדבריו, "יש כאלה שפועלים ממניעים פוליטיים טהורים. המניעים האידיאולוגים נגמרו, לצערי, לאחר יישום ההתנתקות. השאיפות הפוליטיות של חלק מחברי קבוצת המורדים יובילו אותנו לפילוג ובחירות מוקדמות, בניגוד לעמדת המרכז. צריך לדעת מתי להפסיק. לא צריך להתכנס כל רבע שעה ולהיות מעורבים בכל החלטה, בעיקר כשהיא לא באה על בסיס אידיאולוגי".

 

"הספידו את המורדים, אבל אנחנו חיים ובועטים"

 

ח"כ מיכאל רצון, שהופך בהדרגה לדמות משמעותית בקרב המורדים, נשמע ביומה הראשון של הכנסת כמי שמתכוון לעשות לרה"מ חיים קשים.

 

בשיחה עם ynet הוא יורה לכל הכיוונים: "אני מת שבר-און יהיה שר, רק לא בממשלה הזו. אני רוצה שרה"מ ימשוך את ההצעה ויישב איתנו כדי להגיע להסכמות בדבר המשך הדרך המשותפת. אני לא חותמת גומי שלו ולא קבלן הצבעות זו לא תנועה של איש אחד".

 

בתגובה לאיומים של מקורבי רה"מ על אפשרות להקדמת הבחירות, אומר רצון בציניות: "כל השבת לא ישנתי כי הוא הכריז על בחירות בזק. צריך להקשיב טוב לצלילים של מקורביו, היום הם מודיעים שוב ושוב שהם מתנגדים להקדמת הבחירות. מדובר בשינוי של 180 מעלות בדעתו של רה"מ. מה זה אומר? שגם רה"מ מתקפל ומשנה את דעתו".

 

ביום רביעי יעלה ח"כ יצחק לוי הצעת חוק לפיזור הכנסת - וזו לכאורה הזדמנות טובה למורדים להפיל את שרון. אבל נראה שהמורדים לא ממהרים לעשות

זאת: הם מעדיפים לעשות לרה"מ חיים קשים, אבל בלי לשבור את הכלים. לדברי רצון: "לא שמעתי על ההצעה, נתייעץ עם רה"מ ונחליט".

 

"תראה איך הגלגל מסתובב בפוליטיקה", מסכם רצון "רק לפני 3 שבועות הספידו אותנו ,פירקו אותנו אבל הנה אנו הנאמנים חיים ובועטים. אנחנו נמשיך בדרך, נתמיד בה ובסופו של דבר גם ננצח".

 

בסיעת העבודה ממתינים בדריכות להתפתחויות. בכיר בסיעה אומר כי אם קרוב מאוד להצבעה יחסי הכוחות יגלו שרה"מ עומד בפני הפסד, ייתכן מאוד שגם סיעת העבודה תצטרף ותצביע נגד המינויים. הסיבה: "למה שנצא פרייארים"?


פורסם לראשונה 31/10/2005 11:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. "מה בוער להפסיד היום?"
צילום: איי פי
צילום: זום 77
איתן. "תן צ'אנס"
צילום: זום 77
צילום: עטא עוויסאת
רצון. חיים קשים כן, לשבור כלים לא
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים