שתף קטע נבחר

הצעה לכונן פורום הידברות בליכוד

האם אתם מדמיינים את אריאל שרון, בנימין נתניהו ועוזי לנדאו מתכנסים ליישב יחד חילוקי דעות? ובכן, יש מי שמדמיין וגם מציע להקים פורום ליישוב סכסוכי דעות

יושב ראש סיעת הליכוד, גדעון סער, וחבר הכנסת מיכאל איתן שפעלו בימים האחרונים כמתווכים בין ראש הממשלה והמתנגדים למינויי השרים החדשים בליכוד, מציעים להקים פורום הידברות ליישוב חילוקי דעות בליכוד. בראש הפורום אמורים לעמוד ראש הממשלה, אריאל שרון, ובהשתתפות השרים אולמרט, שלום, נתניהו, לנדאו ויושב ראש הסיעה, גדעון סער.

 

 

העיניים נשואות ליום שני, אז אמור שרון להביא את מינויי השרים אולמרט, בוים ובר-און לאישור הכנסת. בדיוק באותו היום יגישו סער ואיתן מסמך בישיבת סיעת הליכוד שמטרתו "פתיחת דף חדש בסיעת הליכוד ויצירת מסגרת של כללי משחק מוסכמים". המסמך - אשר טיוטה שלו הופצה בין חברי הסיעה כבר היום - יפרט את סמכויות הסיעה ואת מערכת היחסים בין הסיעה לממשלה תוך התבססות על חוקת הליכוד ועל המחויבות של הסיעה להסכמים קואליציונים ולתמיכה בממשלה.

 

ח"כ גלעד ארדן הודיע היום (א') כי יתמוך בבמסמך שגיבשו חברי הכנסת גדעון סער ומיכאל איתן. לדבריו, "המסמך כולל הבהרה ברורה שאין על סדר היום, עד הבחירות הבאות, שום נסיגות נוספות וכן שהסיעה מחויבת לפעול לפי החלטות מוסדות הליכוד". ארדן הוסיף כי אם ראש הממשלה יתמוך במסמך, הוא מאמין שהדבר יתמוך בהרגעת הרוחות בסיעה.

 

גורמים בכירים בלשכת ראש הממשלה, אריאל שרון, אומרים בעקבות ההודעה כי מדובר בכיוון חיובי "הנושא מוכר לנו אך נשמח לראות את כל סעיפיו ואז נגבש החלטה". הגורמים ציינו כי היוזמה לא זרה להם, וכי סער ואיתן עדכנו את ראש הממשלה בכוונתם לגבש מסמך שכזה.

 

חבר הכנסת מיכאל רצון, מראשי המתנגדים למינוי השרים בליכוד, אמר ל-ynet: "דיברו איתי בשיחות על מכתב שכזה. הכיוון הוא נכון, אך אני רוצה לראות את תוכן המסמך כדי לדעת את רצינותו".

 

אופטימיות זהירה בסביבתו של ראש הממשלה לקראת ההצבעה הצפויה ביום שני בכנסת על מינויי השרים. גורמים המקורבים לשרון אמרו ל-ynet: "אנו מעריכים שזה יעבור. ראש הממשלה נחוש לנצח והוא נחוש בעמדתו להביא מינויים אלה לכנסת. חברי סיעת הליכוד יבינו עד יום שני שלכל דבר יש גבול".

 

אנשיו של שרון הסבירו את האופטימיות בכך ש"לראש ממשלה מכהן יש כלים מגוונים להביא לכך שמינוי שרים יעבור בכנסת. לכולם בסיעת הליכוד ברור שראש הממשלה הבא יהיה בכל מקרה אריאל שרון והם צריכים לזכור את זה".

 

ביום חמישי פורסם ב-ynet כי בהתייעצות שנערכה בלשכה המשפטית של הכנסת, נטו המשתתפים להמליץ על הפרדה בהצבעה על מינוי של השר אהוד אולמרט לשר האוצר הקבוע ובין ההצבעה על מינויים של זאב בוים ורוני בר-און לשרים. יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, הבהיר שאין בכוונתו להפריד את ההצבעה. גורמים בסביבתו של שרון סיפרו שכאשר קרא את הפרסום, הגיב בכעס, ואמר למקורביו כי אין לו שום כוונה להפריד בין ההצבעות ואף מתח ביקורת על הדברים שנאמרו בהתייעצות בלשכה המשפטית של הכנסת.

 

לדברי גורם בסביבתו של ראש הממשלה "לא ברור לנו איך נתניהו מרשה לעצמו לטעון שהמינויים של בר-און ובוים לא ראויים לאחר שהוא עצמו רצה למנות את בר-און ליועץ משפטי לממשלה כשהוא היה ראש הממשלה". בסביבת שרון גם הכחישו את השמועות לפיהן סגן השר, זאב בוים, וחבר הכנסת, רוני בר-און, יסירו מיוזמתם את מועמדותם לתפקידי שרים. 

 

בוים: זה מבחן למורדים

 

סגן שר הביטחון, זאב בוים, אמר ל-ynet ש"ההצבעה על מינוי השרים היא מבחן למורדים, לא לראש הממשלה. עליהם לאמץ את התרבות הפוליטית המקובלת, של תמיכה בכנסת בהחלטות הממשלה, שאנחנו מנהיגים, שהליכוד מנהיג".

 

לדבריו, "אני חושב שתהליך ההתפייסות בתוך הליכוד לא עובר בהכרח דרך תיקים למורדים בממשלה. המורדים צריכים לעשות עוד פעולות שיעידו על כך שהם מקבלים את מקומו של ראש הממשלה כראש הליכוד. חלק מהם אמר 'המרכז אמר את דברו, עכשיו נגמר העניין'. היו כמה שאמרו את זה, אך רק מעטים יראו את זה בהצבעה הזאת, שהיא המבחן הראשון.

 

"קודם כל זה מבחן להם, לא לראש הממשלה. עליהם לאמץ את התרבות הפוליטית המקובלת, של תמיכה בכנסת בהחלטות הממשלה, שאנחנו מנהיגים, שהליכוד מנהיג. אז יתחיל תהליך של התקרבות ושל התפייסות, שבו גם לראש הממשלה יהיה מה לעשות עם זה. אבל לאלץ את ראש הממשלה עכשיו, מעמדה של מרידה וסרבנות וכיפוף ידיים בכוח, אחרי שמרכז הליכוד אמר את דברו ורצה לראות את ראש הממשלה מוליך את המדינה והממשלה הזאת למיצוי התקופה שלה - אני חושב שזה גובל בעזות מצח".

 

בוים מעריך שאם שרון לא יעביר את ההצבעה ביום שני, "זה אומר שאין רוב בכנסת לחבילה הזאת והמורדים מוכנים ללכת עד הסוף ולהפיל את הממשלה. אני לא חושב שביום שני הוא צריך לפצל את ההצבעה. יש לו זמן עד יום רביעי. הוא צריך להעמיד את זה במבחן, כי זאת לא בעיה של זאב בוים, זאת בעיה של ראש הממשלה. הוא רוצה ללכת על זה כמקשה אחת כי הוא רואה בזה מבחן למנהיגותו של ראש הממשלה בתוך הליכוד ואצל המורדים. אם הוא לא יעביר את זה – הוא יצטרך לפצל. זה בעצם איזשהו כיפוף יד שלו".


פורסם לראשונה 05/11/2005 21:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לדבר על זה. סער
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
אופטימי. שרון
צילום: איי פי
צילום: ירון ברנר
יבוא לפורום? נתניהו
צילום: ירון ברנר
מומלצים