שתף קטע נבחר

פרס: לא להפוך את העבודה למפלגה מעמדית

ארבעה ימים לפריימריז בעבודה, אומר יו"ר המפלגה, שמעון פרס, בשיחה עם ynet: "אני משוכנע שהחברים לא רוצים להפוך את המפלגה למעמדית וקטנה". במטה עמיר פרץ מגיבים: "הוא יוציא את העבודה מהממשלה ויהפוך אותה לאלטרנטיבה חברתית". ברקע, מתן וילנאי דורש ממבקר ההסתדרות לבדוק שימוש במתקני ההסתדרות לצורך הקמפיין של פרץ

הקרב בעבודה מתלהט, לקראת הפריימריז ביום רביעי: השר שמעון פרס וח"כ עמיר פרץ מעלים הילוך בישורת האחרונה למירוץ על ראשות העבודה, שיוכרע בפריימריז ביום רביעי, אם לא יידרש סיבוב נוסף. יו"ר העבודה, שמעון פרס, אמר הלילה (יום א') בשיחה עם ynet: "אני משוכנע שהחברים לא רוצים להפוך את המפלגה למעמדית וקטנה. אנחנו הלכנו תמיד בדרך המלך, ולא בדרך המעמד". במטה פרץ לא מתרגשים, ואומרים שרק בחירה בפרץ תציב את העבודה כאלטרנטיבה אמיתית. כל זה קורה, כאשר הפער בין השניים עומד על 4% בלבד (לפי סקר "ידיעות אחרונות").

 

ביום רביעי יתקיימו הפריימריז בעבודה. על ראשות המפלגה יתמודדו שמעון פרס, עמיר פרץ, מתן וילנאי ובנימין בן-אליעזר. אם אף אחד מהשניים לא ישיג 40%, יתקיים סיבוב שני.

 

"אני לא רוצה להתנבא מה יקרה אם עמיר ייבחר", הסביר יו"ר העבודה בשיחה עם ynet. "אני חושב שהרטוקיה של עמיר לא טובה למפלגה. הרטוריקה שלנו מאוזנת, ואני הולך בדרכו של בן גוריון, שהייתי תלמידו. ראיתי בסוף השבוע סקרים שמראים כי 40% מאמינים שאני יכול להביא יותר אנשים ממפלגות אחרות לעבודה, בעוד שרק 20% חושבים את אותו הדבר על עמיר פרץ".

 

פרס לא שכח לגייס לצדו את ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, בשעתו יריבו הפוליטי המר: "הלכתי עם יצחק הרבה שנים, והוכחנו שאפשר לשנות את סדרי העדיפויות במדינה, גם מבחינה מדינית וגם מבחינה חברתית וכלכלית. כשהיינו ביחד, יצחק ואני, העם חש בהבדל העצום בתחום הכלכלי-חברתי. לא צריך בשביל זה זיכרון ארוך, מספיק זיכרון קצר".

 

בסביבתו של עמיר פרץ מיהרו להגיב: "הסקרים מוכיחים כי שמעון פרס ועמיר פרץ מביאים כמעט אותו מספר מנדטים וההפרש נמצא בטווח טעות הדגימה. ההבדל הוא ששמעון פרס ישאיר את העבודה בממשלה, עד שזו תחדל להיות אלטרנטיבה, ולכן מספר המנדטים שהוא מסוגל להביא יכול רק לרדת. עמיר יוציא את העבודה מהממשלה ויהפוך אותה לאלטרנטיבה חברתית, שתמשוך את בני מעמד העובדים ומעמד הביניים שנפגעו ממדיניותו הכלכלית של הליכוד".

 

פרס, פרץ, מתן וילנאי ובנימין בן אליעזר ניצלו את סוף השבוע לעבודה אינטנסיבית בשטח ולשיחות עם פעילים ברחבי הארץ. זאת בעוד שבכירי העבודה, שרובם תומכים בפרס, המשיכו במגעים מאחורי הקלעים בניסיון להביא להסרת מועמדותם של מתן וילנאי ובן אליעזר, כדי להביא להכרעה כבר בסיבוב ראשון.

 

ביום שישי נפוצה במפלגת העבודה שמועה לפיה בן אליעזר צפוי להודיע בקרוב כי הוא מסיר את מועמדותו. במטהו של פואד מיהרו להכחיש את הדברים, ובהודעה שפורסמה נמסר כי הוא מתכוון לרוץ עד הסוף, ואין לו כל כוונה להוריד את מועמדותו. קבוצה של מזכירי סניפים במפלגה, צפויה להפגש היום עם בן אליעזר ווילנאי, כדי לנסות ולשכנע אותם להוריד את מועמדותם, ולאפשר לפרס לנצח כבר בסיבוב ראשון.

 

פרס לערבים: בואו להצביע בהמוניכם

 

במטהו של יו"ר העבודה, שמעון פרס, החליטו בהתייעצות שקיימו ביום שישי להקדיש את רוב המאמצים לשכנע את תומכיו של וילנאי לא להצביע עבורו, שכן לדבריהם "ניתן לגמור את הפריימריז בסיבוב אחד ולאפשר לפרס להיות היושב ראש". פרס עצמו סייר בשבת במגזר הערבי, וקרא בכנס בסכנין לחברי המפלגה להגיע ביום רביעי לקלפיות ולהצביע באחוזים גבוהים, כדי לסיים את המרוץ כבר בסיבוב ראשון.

  

לדבריו, "צריך להצביע בסיבוב הראשון, כאילו היה הסיבוב השני. יש לשים סוף לכל ההתמודדויות האלה. מפלגת העבודה צריכה לעסוק במיגור העוני ולפעול למען המשך תהליך השלום, ומיד בסיום הפריימריז להיערך לבחירות הכלליות".

 

במטהו של וילנאי המשיכו לשדר עסקים כרגיל, אם כי כבר ימים אחדים נשמעים במטה קולות הקוראים לוילנאי לשקול את האפשרות להסיר את מועמדותו. לפי שעה, הגרסה הרשמית היא שוילנאי מתמודד עד הסוף. במטהו בחרו לתקוף דווקא את עמיר פרץ. היועץ המשפטי של מטה וילנאי, עו"ד ארי הלל, פנה למבקר ההסתדרות, עדי קנדל, בדרישה לבדוק את השימוש שעושה לכאורה מטה יו"ר ההסתדרות במתקנים ובאמצעים תקשורת של ההסתדרות בקמפיין הבחירות של היו"ר. לטענת מטה וילנאי, אנשי פרץ משתמשים במכוניות, במבנים, בטלפונים ובטלפונים ניידים של ההסתדרות כדי לסייע לבחירתו של פרץ.

 

עו"ד הלל דרש ממבקר ההסתדרות לבדוק את פירוט השיחות של הטלפונים הניידים בהסתדרות, דבר שיוכיח, לטענתם, עליה משמעותית בניהול שיחות שלא לצורכי עבודה. במטהו של פרץ לגלגלו על הדרישה: "גם וילנאי יודע שמערכת הבחירות של פרץ אינה עושה שימוש במתקני ההסתדרות וממומנת מכספי תרומות קטנות הנאספות מאזרחים. מבקר המדינה מפקח על כך שהמועמדים נוהגים כחוק, אך אם ביקורתו לא מספיק טובה עבור וילנאי, אנחנו סמוכים ובטוחים שגם מבקר ההסתדרות ייענה לפנייתו ויקיים את הבדיקות הנדרשות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פרס ופרץ, בימים שהיו ביחד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
לא להפוך למפלגה מעמדית
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: צביקה טישלר
וילנאי מאשים
צילום: צביקה טישלר
צילום: תומריקו
בן אליעזר מתמודד
צילום: תומריקו
מומלצים