שתף קטע נבחר

פרץ עלה לקבר רבין ונשבע "להמשיך את דרכו"

היו"ר הנבחר של מפלגת העבודה עלה בצהריים לקברו של ראש הממשלה שנרצח לפני עשר שנים, עם הח"כיות יולי תמיר ואילנה כהן. כבר בנאום הניצחון אמר פרץ: "היום אני אומר ליצחק: לא ניתן שיהרגו את דרכך, לא ניתן שיהרגו את השלום, לא ניתן שמישהו ישכח". עוד הוסיף כי "רוב חברי מפלגת העבודה מנומסים מאוד. קיבלתי ברכות מכל השרים ומכל הח"כים, אולי חוץ משר אחד", ורמז לשתיקתו הרועמת של המפסיד שמעון פרס

יושב ראש מפלגת העבודה הנבחר, עמיר פרץ, עלה לפני הצהריים (יום ה') לקברו של ראש הממשלה יצחק רבין בהר הרצל בירושלים. בעומדו מול הקבר אמר פרץ כי הוא "נשבע להמשיך את דרכו של רבין". פרץ הגיע למקום יחד עם חברות הכנסת יולי תמיר ואילנה כהן, שעמדו לצידו לאורך כל מסע הבחירות. 

 

 

הזכייה הגדולה. צילום: דני דגן

 

כשהגיע להר הרצל אמר פרץ כי "רוב חברי מפלגת העבודה מנומסים מאוד. קיבלתי ברכות מכל השרים ומכל הח"כים, אולי חוץ משר אחד", ורמז לשתיקתו הרועמת של המפסיד שמעון פרס.

 

תחילה הניח פרץ זר יחד עם אשתו אחלמה ואז, לאחר שנישק את קברו, הלך אחורה ואמר: "הפגישה הראשונה שלי מחוץ לבית מפלגת העבודה היא מול קברו של רבין. אני, כל שנותיי כחבר כנסת, הייתי איש מחנה רבין. אחד מחברי הכנסת שהיו איתו וינקו ממנו. עברו עשר שנים מאותו לילה מר בו נרצח רבין על ידי טרוריסט יהודי שרצה לקטוע את תהליך השלום והצליח לקטוע את חייו של יצחק. אני פה, היום, מתחייב מחדש ליצחק להמשיך את הדרך שלו עד שנגיע לשלום של קבע, למזרח תיכון חדש של שלום אמיתי. אני יודע שיצחק היום היה גאה שאחד מתלמידיו עומד בפניו כיושב-ראש מפלגת העבודה ונשבע להמשיך את דרכו".

 


עם הרעייה על קבר רבין. צילום: גיל יוחנן

 

מייד לאחר שנשבע מול קברו של רבין להמשיך את דרכו התרחק פרץ מהקבר והתייחס לדרכו כיו"ר המפלגה ולאמונתו בדרך רבין. "אני הייתי אחד מהח"כים שהיה עם רבין במהלך השנים הקשות שבו נאבק על מעמדו, בימים של בדידות וגם בימים שכל העם עטף אותו בכבוד, בהערכה והערצה. הייתי איתו גם בלילה הנורא שבו איבדנו את יצחק ברצח הנורא. היום באתי להישבע לרבין מחדש שאני מתכוון לעשות הכל כדי להמשיך את דרכו ושאותו רוצח ידע שאנו מתכוונים להמשיך את הדרך ושהוא לא הצליח לקטוע אותה".

 

עוד לפני ביקורו בהר הרצל אמר פרץ בבית המפלגה: "רצח רבין היה רצח שניסה לקטול דרך, נרצח אדם מיוחד במינו. היום אני אומר ליצחק רבין: לא ניתן שיהרגו את דרכך, לא ניתן שיהרגו את השלום, לא ניתן בשום פנים ואופן שמישהו ישכח. עשר שנים לרצח - זה הרגע להזכיר לכולם את צוואתו של יצחק רבין, שאיתה אנחנו רוצים להמשיך וממנה נשאב את האנרגיות שלנו, את אמונותינו".

 

"לא נרפה - עד שיהיה הסכם של קבע"

 

"אנחנו לא נרפה עד שיהיה הסכם של קבע שיבטיח את עתיד ילדינו בתקווה משותפת לאזור בטוח ולא לאזור שופע דמים. היום, עשר שנים לאחר רצח רבין, כל העם צריך לעשות חשבון נפש. כל אזרח צריך לקנן ולמצוא את הרבין שלו. רבין עבורי הוא המאבק באלימות, הדרך לקבוע סדרי עדיפויות, לטפל בעיקר ולהניח לתפל".

 

לדברי פרץ, "רבין עבורי הוא אמינות ואמונה בדרך. אני חושב שהיכולת של מפלגת העבודה להפוך את מוטיב השלטון היא רק אם לא תהיה תלויה בליכוד. התלות בליכוד מטשטשת את זהותה של מפלגת העבודה. הליכוד וראש הממשלה חושבים שבחיבוקים חמים הם מעלימים את זהותנו. אני רוצה שכל ילד בישראל שחי מתחת לקו העוני ירגיש תקווה, שכל גמלאי שמחפש אוכל בזבל יידע שעכשיו הדברים ישתנו וידע שאנו הולכים להחזיר את כבודו. שכל הקבוצות החלשות יראו תקווה ליום חדש. אינני מתכוון לפגוע בשוק החופשי או בתחרות, אלא שהשוק החופשי ישרת את האדם והתחרות תהיה הוגנת ולא ג'ונגל. בתפיסה זו אוכל לאחד קהילות רבות".

 

בהתייחסו למפלגת השלטון אמר כי "אין שום סיבה שהאזרחים יסלחו לליכוד על הפערים ועל ההשפלה שהייתה, במיוחד לתומכים של הליכוד. הליכוד עזב את התומכים שלו, השפיל אותם ודרך עליהם ולא להיפך – לא התומכים עזבו את הליכוד".

 

בנוסף ציין עמיר פרץ שקיבל שיחה מראש הממשלה והשניים קבעו להפגש בתחילת שבוע הבא: "הבוקר קיבלתי טלפון מראש הממשלה, אריאל שרון, שברך אותי על הזכייה. שרון הזכיר לי שאנחנו שכנים, גרים במרחק קצר אחד מהשני, וששנינו נמצאים בטווחי הקסאמים. ביקשתי משרון שכבר בשבוע הבא נקיים פגישה ואני מקווה שבפגישה זו נגיע לתאריך מוסכם לבחירות מוקדמות. ואם לא נגיע – נפעל להשגת רוב בכנסת בכדי לקבוע תאריך חדש לבחירות מוקדמות".

 

מייד עם סיום הביקור התייחס פרץ גם למגזר הערבי ואמר: "אני יודע שהמגזר הערבי מכיר אותי ויודע על רצוני לחיות בדו-קיום אמיתי. בשביל להצדיק את היותנו רוב במדינת ישראל אנחנו חייבים לדעת לטפל במיעוט, אחרת נאבד את התוקף המוסרי להיות פה רוב. אני רואה את המגזר הערבי ראוי להיות חלק ממפלגה המושתתת על כבוד האדם. אני מודע שעדיין יש פצע פתוח, מה שנקרא 'פצעי אוקטובר' בכל מה שקשור למגזר הערבי. אבל אני קורא ורוצה לחדש את הברית של שותפות אמיתית".

 

פנייה לפרס - באמצעות רבין

 

בנאום הניצחון לפנות בוקר, אמר פרץ כי "אנחנו נמצאים בבוקרו של יום שבו בין היתר, נלך כולנו להתייחד עם מנהיגנו הדגול שנרצח לפני עשר שנים. זה היה רצח שקטל אדם מיוחד במינו, רצח שניסה לקטול דרך. היום נאמר ליצחק רבין: לא ניתן שיהרגו את דרכך, לא ניתן שיהרגו את השלום, לא ניתן בשום פנים ואופן שמישהו ישכח. עשר שנים לרצח - זה הרגע להזכיר לכולם את צוואתו של יצחק רבין שאיתה אנחנו רוצים להמשיך וממנה נשאב את האנרגיות שלנו, את אמונותינו.

 

"שמעון, יצחק ואתה נתתם יד אחד לשני גם בשעות הפוליטיות הכי קשות, גם אם לעיתים היד הזו היתה קפוצה. עם ישראל ראה את היד הזו כיד שמסמנת אחריות והתעלות ואני פונה אליך גם היום - בשם הצוואה הגדולה, בשם הדרך שאתה הובלת אחרי הרצחו של יצחק רבין - אל תשאיר אותנו לבד, שמעון. אנחנו אוהבים אותך ורוצים שתמשיך יחד איתי את המחנה הגדול שכל כך מחכה לבשורה החדשה. יש לי כוונה לקיים פגישות ולשמוע את כולם. אני רואה בתפיסת העולם הקולקטיבית בכל נושא, כמפתח להצלחה".

 

ובליכוד יש כבר מי שתוקף את המנהיג הנבחר. במהלך נאומו במסגרת ועידת ראש הממשלה לייצוא בתל ביקר השר אולמרט את פרץ ואמר כי "מי שרוצה להנהיג מדינה לא יכול להשתמש ברטוריקה של איגוד מקצועי".

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עולה לקבר. "פרס לא התקשר"
צילום: גיל יוחנן
רבין ז"ל. "לא ניתן לשכוח"
צילום: מאיר פרטוש
צילום: שלום בר טל
תמיר. עם פרץ לאורך כל הדרך
צילום: שלום בר טל
מומלצים