שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "אדוני" מורשע בסחיטה באיומים ובעושק

  בית-המשפט הרשיע את עמנואל פלד, שהתחזה לעו"ד, בסחיטה ועושק של יותר מ-80 "לקוחות" תמימים. במכתבים ששיגר אליהם הודיע שהם חייבים כספים על שיחות אירוטיות אותן סיפקה החברה שלו. מתברר: שופטים חייבו כמה מקורבנותיו לשלם על סמך מסמכים מזויפים

  עמנואל פלד ("אדוני יקום ויעזוב את המקום"), שהתמחה בסחיטת כספים מעשרות רבות של אזרחים תמימים הורשע הבוקר (יום ב') בסחיטה באיומים, בעושק, בקבלת דבר במרמה ובהתחזות לעורך דין. בהרשעה מתברר שפלד הצליח להערים גם על בתי המשפט ואף זכה בתביעות אזרחיות נגד "חייבים", לאחר שנעזר במסמכים מזויפים.  

   

  הפרשה נחשפה לראשונה במוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות. לאחר מכן התפרסם פלד כאשר צולם במצלמה נסתרת בתוכניתו של אמנון לוי בערוץ 2, לאחר שסחט יותר מ-80 אנשים. הוא שלח אליהם מכתבים ובהם הודיע שהם חייבים כספים על שיחות אירוטיות, שאותן סיפקה החברה שלו. דמותו הפכה לנושא לחיקוי ואפילו שופטת בית המשפט השלום בתל-אביב, חיותה כוחן, כתבה שהוא "בעל אישיות ביזארית, יוצאת דופן, שניהל את התיק בעצמו וגרם בכך לסחבת". איתו הורשעה גם מי ששימשה כמזכירתו, עדי אפק, בעבירות דומות. השופטת דחתה את טענתה של המזכירה שהייתה בורג קטן במערכת.  

   

  עשרות עדים מטעמו העידו בשנתיים האחרונות וגם הם סיפרו שהוא נוכל. פלד הגיש בקשות רבות ומוזרות לבית המשפט וגרם להתארכות משפטו. הוא אף הגיע לבג"ץ והצליח "לשגע" את כל מערכת המשפט בישראל. כעת הוא מרצה עונש על עבירה קודמת. התובעות, טלי חצב ויפית רושינק, פירטו בפני בית המשפט את מסכת ההתעללות שעברו רבים.

   

  התברר שפלד השתמש בפרטים של אנשים שפנו לשירותי היכרות בחינם והחל לחייבם עבור שיחות טלפון אירוטיות שביצעו לנשים שלא היו ולא נבראו. הוא התחזה לאותן נשים ועבור כל שיחה חייב את מי שהתקשר באופן תמים בסכום של 180 שקלים. כאשר לא שילמו לו, תבע את חלקם ובחלק מהתביעות גם זכה. בבית המשפט העידו בפני השופטת חיותה כוחן יותר מ-80 מתלוננים, קורבנותיו של פלד שתיארו כולם שיטת פעולה זהה.

   

  חלק מקורבנותיו השאירו הודעות בתא קולי וחלקם נתקלו במספר טלפון של "אשה" שהציגה את עצמה כדיילת או כרוקחת. הם התקשרו לאותה אשה ונענו בשיחות מתחמקות, כאשר בסופו של דבר התברר שמדובר בעמנואל פלד. זמן קצר לאחר מכן, הם קיבלו ממנו מכתב התראה שבו נדרשו לשלם עבור שיחות אירוטיות שביצעו כביכול.

   

  שופטים הרשיעו על בסיס כזבים

   

  בבית המשפט סיפרו המתלוננים על עוגמת הנפש שנגרמה להם ועל בעיות שיצרו מכתבי ההתראה הפיקטיביים למשפחותיהם. נגד חלקם השתמש פלד באיומים ושלח מכתבים למקום עבודתם. על אחד מהם גם איים שאשתו "תחכה לו ברבנות".

   

  רבים מהם התקשרו למספר הטלפון שהופיע על המכתב ושוחחו עם עדי אפק, המזכירה, כאשר גם היא התחזתה לשמות אחרים ובמהלך השיחות העבירה אותם למיני "מחלקות", כאשר בחברה עבדו רק היא ופלד. פלד לא הסתפק בכך, הגיש תביעות אזרחיות כוזבות וניצל את הליכי בית המשפט, הוליך שולל שופטים ואף זכה כאמור בחלק מהתביעות. השופטת כתבה ש"קשה לתאר את עוגמת הנפש, עינוי הדין, התסכול וחוסר האונים שהיו מנת חלקם של אותם מתלוננים". 

   

  השופטת כותבת שפלד העיד במהלך המשפט ודבריו היו "בליל של מלל ללא רצף הגיוני וההסברים. התירוצים שלו משנים צורה וצבע על פי מה שמוטח בפניו. תקצר היריעה מלפרט את כל השקרים, הגוזמאות והסתירות". פלד לא הסתיר את העובדה שהתחזה לנשים ובדרך זו הונה אנשים. כמו כן הוא הודה שבמודעות שפרסם ציין שהוא מספק שירות היכרויות וחילופי זוגות למרות שמעולם לא עשה זאת.

   

  גם השופטים שנפלו קורבן למעשיו של פלד זוכים לביקורת מצד השופטת כוחן: "פלד הגיש נגד מספר לא מבוטל של 'לקוחות' תביעות אזרחיות על בסיס עובדתי שקרי, גרר אנשים תמימים לבית המשפט, חלקם הסכים לשלם טרם המשפט, מחשש להוצאות נוספות ומיותרות חלקם אולץ לשלם על-ידי בית המשפט שלא היה ער מספיק ולא הבין את מסכת השקר שהייתה בבסיס התביעה. 

   

  "העדות של עמנואל הייתה רצופת סתירות עד כי לעיתים קשה היה לעקוב אחר גרסתו. מציאות ודמיון שימשו בערבוביה ושקריו הרבים צפו ועלו על כל צעד ושעל ונראה כי אין גבול לשקרים אותם הוא מפריח לחלל האוויר. הטענה שלו כאילו כל המתלוננים שיקרו וכי הוא נתן להם שירות של שיחות אירוטיות, אינה עומדת במבחן המקצועיות והיא טענת סרק, מופרכת מיסודה - דברי שטות והבל שאף הוא אינו מאמין בהם".

   

  פלד עצמו נראה כמי שנהנה מהבמה שניתנה לו בבית המשפט, אף שהוא עצמו סירב להגיב להרשעה. גזר דינו יינתן בשבועות הקרובים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  עמנואל פלד. אדוני מורשע
  צילום: שאול גולן
  מומלצים