שתף קטע נבחר

בג"ץ קבע: פולארד אינו אסיר ציון

האזרח הישראלי יושב כעשרים שנה בכלא האמריקני בעוון ריגול לטובת ישראל, אולם בית המשפט העליון קבע כי לא עשה זאת במדינת אוייב ולכן אין להיענות לעתירתו. פרקליטתו של פולארד: "בית המשפט הפקיר אותו. הוא אסיר ציון מבחינה עובדתית"

יונתן פולארד לא יוכר כאסיר ציון, כך קבעו הבוקר (יום ב') שופטי בג"ץ שדחו את עתירתו בנושא. פולארד כלוא כמעט 20 שנים בארצות הברית לאחר שב-1985 נעצר שם בחשד לביצוע עבירות ריגול לטובת מדינת ישראל. הוא הורשע על פי הודאתו בהעברת מידע סודי למדינה זרה ונדון למאסר עולם בלתי קצוב.

 

"אפשר, וטוב תעשה המדינה לו תפעל בנתיבים אחרים להעניק לעותר את ההכרה הסמלית בפועלו למען המדינה, הכרה לה הוא מייחל", ציינו השופטים בספק הדין.

 

פולארד הינו אזרח ישראלי ואף הוכר כסוכן ישראלי ובעקבות כך שילמה המדינה עבור ייצוגו המשפטי. בעתירה שהגיש טען כי יש להכיר בו כאסיר ציון מכיוון שנכלא בארצות הברית רק בשל העובדה ש"ביצע" פעולה ציונית שאסורה שם.

  

חוק התגמולים מגדיר את המונח אסיר ציון כ"מי שהיה במאסר בגלל פעילותו הציונית בארץ שבה פעילות זאת היתה אסורה...". המדינה טענה כי פולארד אינו זכאי להכרה כאסיר ציון כיוון שארצות הברית אינה מדינה שבה אסורה פעילות ציבורית ואינה מדינת אויב.

  

פולארד מצידו טען כי רבים מיוצאי ברית המועצות לשעבר הוכרו כאסירי ציון למרות שגם זו לא הוגדרה כמדינת אויב. בעתירה הוא הדגיש כי אינו מבקש רק את הסיוע הכספי הנובע מהכרה בו כאסיר ציון אלא את המשמעות הערכית הנלווית להכרה כזו.

  

היום כתבו השופטים בהכרעתם: "פולראד נכלא בשל עבודת הריגול שביצע... אין מחלוקת כי העותר פעל כסוכן בשליחותה של מדינה ישראל ולמענה. פעילותיו שירתו את מדינת ישראל. עם זאת, אי אפשר לקבוע כי פעולת הריגול שביצע הינה פעילות ציונית בארץ שבה פעילות זו היתה אסורה... פעולת הריגול, ובכלל זה ריגול לטובת ישראל, אסורה בארצות הברית כשם שהיא אסורה בכל מדינות העולם".

 

עוד כתבו השופטים: "ארצות הברית אינה ארץ אויב. בין ארצות הברית וישראל אין יחסי איבה ואין יסוד להניח כי העותר נכלא בשל יהדותו או בשל העובדה שריגל לטובת ישראל דווקא...העותר נכלא משום שמסר מידע סודי. העוברים עבירה זו עומדים לדין בארצות הברית אף אם אינם יהודים".

  

"גם העליון הפקיר את פולארד"

 

עורכת הדין ניצנה דרשן–לייטנר, שייצגה את פולארד בעתירה, אמרה הבוקר: "בפועל, אין ספק שפולארד הוא אסיר ציון מבחינה עובדתית. הוא מוחזק בכלא בתנאים קשים מאוד כבר עשרים שנים וארצות הברית מסרבת לשחרר אותו וכל זה בגלל שפעל למען מדינת ישראל.

 

"בית המשפט העליון הפקיר את פולארד ולא סייע לו על אף שידו יכולה היתה לעשות זאת. פולארד נזנח על ידי ממשלת ישראל, על ידי כנסת ישראל והיום – גם על ידי הרשות השופטת בישראל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פולארד. לא אסיר ציון
צילום: איי פי
צילום: תלמידים למען פולארד
כרזה למען פולארד
צילום: תלמידים למען פולארד
מומלצים