שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איזה מודל זוגי מתאים לי?
  יש כל מיני סוגים של זוגות, שוויוניים יותר ופחות. כל סוג יכול לעבוד, השאלה רק אם הסידור הזה מתאים לכם

  אם תסתכלו היטב סביבכם ותחשבו על הזוגות שאתם מכירים, תוכלו לראות שיש כל מיני סוגים של זוגות, שוויוניים יותר ופחות. כל סוג של זוגיות יכול לעבוד, כולל זוגיות בלתי שוויונית. השאלה היא רק אם הסידור הזה מתאים לכם:

   

  מצליחן ומסייעת

   

  במה מדובר: זהו מודל קלאסי ונפוץ של "האשה שעומדת מאחורי הגבר". על פי מודל זה, הגבר הוא שר החוץ והאשה היא שרת הפנים. הגבר הוא המפרנס העיקרי וסביבו סובב הבית, ואילו האשה משמשת בתפקיד הרעייה המסייעת, שדואגת לכל התפקידים הביתיים ולילדים.

   

  במצב החיובי: זהו בעיקרו מודל כלכלי מסורתי, עם חלוקת תפקידים ברורה ויעילה בין הגבר לאשה. הגבר מביא את הכסף, והאשה דואגת לחיי היומיום ולסידורים הקטנים. מודל זה מצליח כל עוד שני בני הזוג מחלקים ביניהם את האחריות והתפקידים, ולכל אחד יש את הממלכה שלו.

   

  חיכוכים אפשריים: מודל זה עלול להיכשל כשהאשה רוצה גם קריירה משלה, או רוצה להיות גם היא במרכז העניינים, או מצפה מהגבר שיעזור לה בסידורים הקטנים של חיי היומיום על חשבון הקריירה שלו. בכל מצב של טשטוש הגבולות וערבוב התפקידים בין הגבר לאשה עלולים להתעורר חיכוכים משמעותיים.

   

  המוטו: אני המפקד ואת הפקידה שלי. אל תפריעי לי להצליח בגדול, אלא תסייעי לי בצורה מושלמת.

   

  מובילה ומרצה

   

  במה מדובר: זהו מודל מודרני וחדשני למדי, המבוסס על הרעיון שאשה יכולה להיות מובילה ודומיננטית במערכת הזוגית. על פי מודל זה, האשה מובילה ומנתבת את החיים הזוגיים, ואילו הגבר הולך אחריה ומרצה אותה. בדרך כלל, אשה מובילה מרוויחה יותר מהגבר שלה, היא פעלתנית יותר, יוזמתית, מוחצנת, שורדת וחזקה ממנו. הגבר המרצה הוא ביסודו של דבר גבר-ילד, רך, חלש כלכלית, תלותי ומובל, המתאים את עצמו אל בת זוגתו ובונה את חייו בהתאם להשקפת עולמה.

   

  במצב החיובי: מודל זה מצליח כל עוד הגבר מוכן ללכת אחרי האשה וכל עוד האשה מוכנה לשאת בנטל גדול יותר של אחריות ולחצים.

   

  חיכוכים אפשריים: מודל זה עלול להיכשל כשהגבר כבר לא מוכן יותר ללכת אחרי האשה, אלא תובע להשפיע על המבנה הזוגי, להוסיף את השקפת העולם שלו לחיים המשותפים, או אפילו להוביל את האשה אחריו. מודל זוגי זה יכול לקרוס גם כשהאשה המובילה מתעייפת מהאחריות המוגזמת שלה ומחפשת גבר חזק עליו תוכל להישען במקום בן זוגה החלש, התלותי, ולעיתים אף הטפיל.

   

  המוטו: אני אגיד לךָ מה לעשות, ואתה תְרצה אותי תמיד. אני חייבת להיות מעליך ואתה חייב להיות מעריץ, אוהב וכנוע.

   

  מחוייב ושמרנית

   

  במה מדובר: זהו המודל הבורגני-שמרני הקלאסי. על פי מודל זה, שני בני הזוג הם אנשים קלאסיים ושמרניים, המחפשים לבנות יחד חיים זוגיים בורגניים ונורמטיביים - לעשות כל מה שמצופה מהם מהחברה.

   

  במצב החיובי: מודל זה מצליח כל עוד שני בני הזוג נותרים מרובעים ו"ילדים טובים".

   

  חיכוכים אפשריים: מודל זה עלול להיכשל ברגע שאחד מבני הזוג או שניהם מבקשים למרוד, להשתגע, לצאת לחופש, להגשים חלומות כמוסים או לפעול בצורה נועזת ולא מקובלת.

   

  המוטו: אנחנו נעשה בדיוק מה שמצפים מאיתנו ונהיה "זוג לדוגמה".

   

  יציב וסגורה

   

  במה מדובר: זהו המודל הזוגי הסטטי בה' הידיעה. הוא מתאפיין ברצון עז להישאר בטוחים מפני החיים, ובדרך כלל הוא משקף זוגות הנמצאים במסגרת דתית או רוחנית שמרנית ומיושנת מאוד, המסוגרת מפני העולם והקידמה. נקודת המוצא של מודל זוגי זה היא ביטחון ויציבות, על חשבון ידע, סקרנות, לימודים, הישגיות, תעוזה וקידמה.

   

  במצב החיובי: מודל זה מצליח כל עוד שני בני הזוג סוגרים את עצמם מהעולם ואינם נוטלים חלק בחיים המודרניים.

   

  חיכוכים אפשריים: מודל זה עלול להיכשל ברגע שאחד מבני הזוג או שניהם מתחילים להיפתח לנורמות חדשות, לערכים חדשניים ולידע מודרני, דבר העלול לאיים על יציבות התא הזוגי ואף לפרקו.

   

  המוטו: אנחנו מחפשים חיים בטוחים ויציבים. דינאמיות ושאפתנות דוחים אותנו.

   

  חברי ושוויוני

   

  במה מדובר: זהו מודל זוגי המבוסס על תפיסה שוויונית וסוציאליסטית שלפיה "כולם עושים הכל, כי כולם שווים". על פי מודל זה, בני הזוג חולקים יחד ובאופן שווה את חייהם המשותפים בלי כל הבדל ביניהם: שניהם עובדים ומפרנסים, שניהם מגדלים את הילדים, שניהם מבשלים, שניהם מנקים, שניהם מחתלים את התינוקות ומאכילים אותם.

   

  במצב החיובי: מודל זה מאומץ בדרך כלל על ידי אנשים מאוד שוויוניים ובעלי השקפת עולם שמאלנית והומאנית, ששונאים היררכיה, חלוקת תפקידים מגדרית והבדלים בין נשים וגברים. הוא מבוסס על חברות ושותפות מאוד חזקה בין בני הזוג.

   

  חיכוכים אפשריים: מודל זה עלול להיכשל ברגע שהחברות מסתיימת, או ברגע שהחברות הופכת רק לשותפות עסקית ומשפחתית ולא לשותפות רומנטית.

   

  המוטו: הכל שווה בשווה. שנינו מתפקדים כאבא ואמא לכל דבר.

   

  עצמאית ותומך

   

  במה מדובר: זהו מודל זוגי המבוסס על תפיסה פמיניסטית מובהקת (ההפך הגמור ממודל המצליחן-מסייעת). על פי מודל זה האשה היא המרכז, והגבר תומך ומסייע לה לממש את עצמה ולהצליח בקריירה שלה.

   

  במצב החיובי: מודל זה מצליח כל עוד הגבר נהנה לעמוד מאחורי, וכל עוד האשה עומדת בלחצים ובמתח הכרוך בתפקידיה בקדמת הבמה.

   

  חיכוכים אפשריים: מודל זה עלול להיכשל ברגע שהבעל אינו מוכן לעמוד עוד מאחורי האשה, אלא רוצה להוביל אותה או לבסס את מעמדו העצמאי, או ברגע שהאשה מעוניינת בבן זוג כריזמטי וחזק לידה במקום בבן זוג קשוב, תומך וחלש.

   

  המוטו: אני רוצָה לממש את עצמי. אתה תתמוך בי ותבין אותי תמיד.

   

  הרפתקן וחופשיה

   

  במה מדובר: זהו מודל זוגי דינאמי, המבוסס על צורך תמידי בשינוי, על פתיחות עצומה ועל שני אנשים שאינם מוכנים להכניס את עצמם לשום מסגרת קבועה. על פי מודל זה, העולם הוא במרכז, ובני הזוג נעים בתוכו ומחפשים בו כל פעם משהו אחר, חדש, מרתק ומעניין, שיזין את הצורך שלהם בגירוי.

   

  במצב החיובי: מודל זה מצליח כל עוד שני בני הזוג נותרים פתוחים וסקרניים ומוכנים לשלם את המחיר על פתיחות יתר - שינוי מתמיד, חוסר ביטחון, חוסר שקט וחיפוש אינסופי אחרי הדבר הבא.

   

  חיכוכים אפשריים: כשאחד מבני הזוג רוצה להתמסד, להירגע ולנוח, והשני עדיין רוצה להמשיך בנדודים.

   

  המוטו: אנחנו חריגים ושונים. כל שנה אנחנו נודדים למדינה או לבית או לאמונה חדשה ומרתקת, הכל לפי הקריזה באותו הרגע.

   

  פתוח ומרוחקת

   

  במה מדובר: זהו מודל המבוסס על זוגיות מסויגת ומרוחקת, המתנהלת כמו בשלטרחוק. כל אחד מבני הזוג זקוק לחופש ולמרחב עצמי, ואף אחד מהם לא באמת מעוניין להתקרב, לחלוק, להתפשר ולהיפתח אחד כלפי השני בצורה מחייבת.

   

  במצב החיובי: מודל זה מצליח כל עוד שני בני הזוג חיים בנפרד, בשכונות שונות או בערים שונות עם חברים שונים וחיים כפולים. מודל זה נפוץ מאוד גם בקרב נאהבים בסתר, זוגות המנהלים יחסי בגידה, או בני זוג גרושים המנהלים זוגיות פרק ב' בשלטרחוק.

   

  חיכוכים אפשריים: כשאחד מבני הזוג רוצה להתקדם בקשר, להתקרב רגשית ופיזית, למסד את הקשר או לחיות במשותף, ואילו הצד השני אינו מעוניין.

   

  המוטו: אני לא מסוגל להתחייב כלפיך, ולכן אני שומר אותך איתי אבל מספיק רחוק ממני.

   

  נהנה ומבלה

   


  אליאנה ואורון, צילום מערוץ 2

   

  במה מדובר: זהו מודל זוגי של שני בני זוג הצעירים ברוחם. הוא אופייני מאוד אצל הנוער, אבל לעיתים גם בקרב אנשים מבוגרים ואפילו מבוגרים מאוד, שאין להם כל מחוייבות אחד כלפי השני, חוץ מליהנות יחד.

   

  במצב החיובי: מודל זה מצליח כל עוד שני בני הזוג אוהבים לבלות וליהנות. בסיס הקשר סובב סביב בילויים, מסעדות, ריקודים ובזבוזים.

   

  חיכוכים אפשריים: כשלאחד מבני הזוג נמאס מהבילויים והוא מעוניין ליצור יחסים עמוקים ומשמעותיים יותר, ואילו הצד השני אינו מעוניין.

   

  המוטו: מה שחשוב לנו זה שנעשה חיים כאילו אין מחר.

   

  חופשי ועצמאית

   

  במה מדובר: זהו מודל זוגי של שני בני זוג עצמאיים וחופשיים מאוד. לפחות אחד מבני הזוג הוא בעל קריירה בינלאומית הדורשת נסיעות רבות (למשל, פוליטיקאים מצליחים, אנשי עסקים, קברניטים, אנשי שירותי הביטחון החשאיים). מודל זה מבוסס על שני אנשים שאינם זקוקים אחד לשני ויכולים להסתדר מצויין גם לחוד. הוא מטיל על אחד מבני הזוג, בדרך כלל האשה, את כל מטלות הבית וגידול הילדים.

   

  במצב החיובי: מודל זה מצליח כל עוד האשה מוכנה לשאת בבדידות ובעצמאות שלה, שפירושה להיות למעשה אם חד-הורית ולראות את הבעל מעט מאוד, בעוד שבשאר הזמן עליה להסתדר לגמרי לבד בכוחות עצמה.

   

  חיכוכים אפשריים: כשלאשה נמאס מחוסר השיוויון והיא מחפשת לעצמה בעל שיהיה נוכח לידה ויסייע לה, או כאשר הגבר מוצא לעצמו אשה אלטרנטיבית או מאהבת שתצטרף אליו למסעותיו.

   

  המוטו: אני מתרוצץ רוב הזמן בכל העולם, אז תהיי עצמאית ותסתדרי בכוחות עצמך (על סף חד-הורית).

   

  חד-הורית וגבר בתפקיד אב

   

  במה מדובר: זהו מודל זוגי בין בני זוג שאין ביניהם שום יחסים רומנטיים אלא מטרה אחת משותפת, הקמת משפחה. מודל זה אופייני יותר אצל רווקות בגילים מבוגרים-יחסית, שנכנסות להיריון מבן זוג הומוסקסואל שמעוניין לתפקד כאבא, מבן זוג שהוא תורם זרע ללא תפקיד אבהות, דרך תרומת זרע ישירות מבנק הזרע ללא מושג לגבי זהות האב, או באמצעות שירותי אימוץ.

   

  במצב החיובי: מודל זה מצליח כל עוד יש לאשה חוסן כלכלי וכל עוד שוררת בין בני הזוג הבנה לגבי גידול הילדים וההורות המשותפת.

   

  חיכוכים אפשריים: כשאחד מבני הזוג אינו יכול לתרום כלכלית לקיום המשפחה או כאשר מתגלעים חילוקי דעות מהותיים בקשר לגישה ההורית ולאופן חינוך הילדים ולעיתים, כשהאשה מוצאת לעצמה בן זוג רומנטי לחיים.

   

  המוטו: יש לי מספיק כסף משלי כדי שאוכל להביא ילדים לבד וללא צורך בבן זוג או בת זוג במובן הרומנטי.

   

   

  טיפ לסיום: כל עוד המודל הזוגי האידיאלי שלך שונה מזה של בן או בת הזוג - הסיכוי לפרידה או לגירושים גדול מאוד.

   

  יואב ברנזון מאבחן ומטפל רב-תחומי במשברים בזוגיות ובקריירה.

  אתר: www.berensonbooks.co.il

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "איזה מודל זוגי מתאים לי?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  חברי ושוויוני, למי ששונא חלוקת תפקידים לפי מיגדר
  צילום: סי די בנק
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים