שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עצומה להשארת דורון תבורי בתיאטרון חיפה

  לקראת השימוע שיקיים דירקטוריון התיאטרון לתבורי חתמו עשרות אמנים, אנשי רוח ואנשי אקדמיה על עצומת תמיכה

  עשרות אמנים, אנשי רוח ואנשי אקדמיה דורשים את השארתו של דורון תבורי בתפקיד המנהל האמנותי של התיאטרון העירוני בחיפה.

   

  תבורי, שמונה לתפקיד בפברואר שעבר, יזומן מחר בערב (ב') לשימוע בפני דירקטוריון התיאטרון שבמהלכו יידרש להגן על תפקודה. הזמנתו של תבורי לשימוע קשורה בין היתר בטענות שהשמיע נגד תפקודו מנכ"ל התיאטרון, ישראל בן שלום.

   

  בן-שלום אמר בעבר ל-ynet כי "למרות הגירעון שסחבנו בשנת 2004, תיאטרון חיפה הצליח להתאושש וסיים את השנה עם עודף תפעולי אבל מהרגע שבו נתנו למנהל האמנותי את כל הכלים וכל התקציביים שקענו בבוץ. הבעיה של תיאטרון חיפה הוא כשלון אמנותי שגורר הפסדים".

   

  דברים ברוח זו השמיע המנכ"ל המכהן גם בפני חברי הדירקטוריון, שביקשו את תגובתו של תבורי לדברים. גורמים בתיאטרון טוענים כי מעמד השימוע פורמלי בלבד וכי למעשה ההחלטה לפטר את תבורי כבר נקבעה. "זו הסיבה שבמעמד השימוע יהיה נוכח גם עורך דין מטעם התיאטרון", הם אומרים. ל-ynet נודע כי במעמד השימוע תהיה נוכחת גם פרקליטתו של תבורי, עורכת הדין אורנה לין.

   

  יו"ר הדירקטוריון, צבי דהרי, דוחה את הטענות ואומר: "יש טענות לגבי אופן הניהול ואנחנו רוצים לשמוע מה יש לתבורי לומר גם בעניין הטענות וגם בעניין מצבו הכולל של התיאטרון. זו הסיבה שזימנו אותו. אם הוא ישכנע אותנו שהכל בסדר ואין בעיות, נשקול את המשך דרכו". התיאטרון סוחב מזה כעשור גירעון שהגיע השנה להיקף חסר תקדים של כ-17 מיליון שקל ונמצא על פי דובר עיריית חיפה "כמעט במצב של גוף חדל פירעון".

   

  התומכים בתבורי שיגרו מכתב לשר החינוך והתרבות, מאיר שטרית, ראש עיריית חיפה, יונה יהב ולדהרי. בין החותמים: הסופרים א.ב יהושע ונאוה סמל; המתרגמים הלית ישורון ודורי פרנס; המחזאים יהושע סובול ושמואל הספרי אנשי התיאטרון אופירה הניג, רנה ירושלמי, אית טיראן, גיל פרנק ורבים אחרים.

   

  "התיאטרון העירוני חיפה בחר בדורון תבורי למנהלו האמנותי על סמך ידיעה ברורה מי האיש, מה היא דרכו האמנותית, ומהו החזון שמפעיל אותו ואת ההולכים עמו", הם כותבים, "דרכו של כל מנהל נבחנת לאורך זמן. לעולם לא יתבקש מנהל בכלל ומנהל אמנותי בפרט להרים בהרף-זמן, בשרביט של קסם, מקום שמדשדש ממושכות במאבק הישרדות ובקשיים מתמשכים".

   

  הסופר, סמי מיכאל, שחתום אף הוא על המכתב, התפטר לפני כשבועיים מתפקידו כחבר בדירקטוריון התיאטרון. מיכאל מעדיף שלא להתייחס לפרישתו. מקורביו אמרו: "זו היתה מחאתו. קולו לא נשמע, הוא היה בעמדת מיעוט והרגיש שמשתמשים בו כבעלה תאנה". דהרי: "סמי מיכאל הוא איש מכובד ואני מעריך אותו. דעתו היתה יכולה לתרום בדירקטוריון לקידום עמדתו. התפטרות של דירקטור במצב שכזה אינה הצעד האחראי ביותר בעולם. הכי פשוט זה לקום וללכת אני הייתי מצפה שיילחם על דעתו".

   

  מדוברות עיריית חיפה נמסר: "המכתב המדובר לא הגיע לידי ראש העיר. לכשיגיע נשמח להגיב. תיאטרון חיפה נמצא על סף חדלות פירעון. זו לא בעיה נקודתית של שנה כזו או אחרת. זו הסיבה שראש העיר ביקש דו"ח על מצב התיאטרון מועדה חיצונית. לפני כחודש התקבל דו"ח ביניים שכלל מספר אלטרנטיבות לשיקום התיאטרון. בעקבות אישפוזו של ראש העיר נדחתה הגשת הדו"ח הסופי והוא יוגש השבוע. במקביל התיאטרון נדרש להכין תוכנית הבראה מסודרת שכוללת צמצום כוח אדם ועלויות שכר. ראש העיר עדיין לא ראה את הדו"ח לכשזה יקרה הוא יפורסם במלואו".

   

  על השמועה לפיה שוקלים בחיפה למזג את התיאטרון עם אחד מתיאטרוני המרכז ובמקביל להפעיל קבוצת צעירים מקומית אמר דובר העירייה: "תיאטרון חיפה לא יהפוך לשלוחה של תיאטרון תל אביבי. עם זאת אנחנו בהחלט רואים בצעירים של חיפה ובבוגרי הפקולטה של האוניברסיטה בחיפה כמשאב שצריך להשתמש בו. הם בהחלט ראויים להוות את השלד של תיאטרון חיפה. זה אחד השינויים שצריכים לדעתנו להיעשות. ראש העיר התחייב שבחיפה ימשיך להתקיים תיאטרון יוצר ואנחנו, כעיריה, מתכוונים להיות הכי דומיננטיים שאפשר בהתוויית המדיניות".

   

  מחר עתידים עובדי תיאטרון חיפה להתייצב במשרדי העיריה ולהפגין בין היתר נגד הלנת שכרם. "אנחנו רוצים לדבר על ליבם של הגורמים הרלבנטיים בעיריה גם בעניינו של תבורי אך גם בעניין המשכורות שלנו שעד לרגע זה טרם התקבלו. אין לנו מושג איך ייראה עתידנו ואיך ייראה עתיד התיאטרון אם בכלל", הם אומרים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים