שתף קטע נבחר

דימונה: פרץ יעלה את השכר? אז מה

איך יצביעו תושבי עיירות הפיתוח בבחירות? כתבת ynet כינסה בדימונה את אלה שרואים רק שכר מינימום בתלוש לפאנל בחירות. רבים ממורמרים על המדיניות החברתית, אבל לא יצביעו לשכן משדרות עמיר פרץ - "כי הוא לא מנהיג". אחרים יצביעו לנתניהו: "עדיף לאכול לחם ומרגרינה, אבל שתישאר מדינה. ביבי הוא הרע במיעוטו". ויש גם מי שלא ילך להצביע

הפוליטיקאים הבטיחו ולא קיימו? אז מה: עם שיעור גבוה של מובטלים ומשתכרי שכר מינימום אפשר היה לשער שתושבי דימונה ידקלמו את סיסמת העבודה "אולמרט יחלק את ישראל לעשירים ועניים" ויכעסו על שרי הממשלה היוצאת. אבל ביקור קצר בעיר מגלה שנתניהו הצליח השבוע לשכנע את הדימונאים שהנה, עוד רגע יצליח לחסל את העוני.

 

"פרלמנט הבחירות" שהתכנס השבוע בבית משפחת אביטן בדימונה גילה שחברי הממשלה הקודמת, ובראשם בנימין נתניהו, עדיין שולטים בכיפה. "שבעתי מהבטחות. כברירת מחדל נשאר לי הבית שלי - הליכוד", מסביר שמעון עזרן, פנסיונר מפעלי ים המלח.

 

מדברים בחירות בדימונה. צילום: דלית שחם

 

בפאנל השתתפו תושבים שמשכורותיהם נעות סביב שכר המינימום והם מתקשים לסיים את החודש. בנוכחים, אדיר בן לולו, סטודנט למשפטים, מינה אלייזה מובטלת טרייה ובן זוגה אלון סלומון. אליהם חברו שמעון עזרן פנסיונר, בנימין גדעון כתב מקומי בעיר ורינה בכר, תושבת בת ים שהחליטה להרביץ בהם תורה. "אני לא מבינה איפה ההיגיון שלכם" היא שואלת. "איך אתם עדיין ממשיכים להצביע ליכוד? גם אני הצבעתי כל השנים לליכוד אבל יש לי עיניים בראש וראיתי שלביבי אכפת רק מעצמו".

 

עזרן ובן לולו משיבים לה ללא היסוס פה אחד כי לא הייתה לשר האוצר ברירה אחרת. עזרן: "ביבי היה חייב להציל את המדינה ובגלל זה הוא עשה את זה. אני לא מאמין שהוא עשה זאת מרוע לב". "מי שראה את התוכנית הכלכלית", מוסיף הסטודנט בן לולו, "ומי שמבין אותה, רואה שהיא לא באה לתת מכות לעם. לא הייתה ברירה אחרת".

 

ולמרות המצב הכלכלי הקשה בעיר טוען עזרן כי המצב הביטחוני משמעותי עבורו הרבה יותר. עזרן: "אני השכבה שנפגעה הכי הרבה מהמדיניות הכלכלית של בנימין נתניהו אך הוא הרע במיעוטו. אני מעדיף לאכול לחם ומרגרינה כל היום אבל שתישאר לי מדינה. אין לנו מדינה אחרת".

 

ולעומתו בנימין גדעון שהצביע כל השנים למפלגות ימין, לא מתכוון להצביע לליכוד - בגלל המצב הכלכלי. גדעון: "הגזירות הכלכליות של נתניהו לא הגיוניות. זה לא מובן איך הוא יכול לקחת מקשישים שאפילו לגנוב אין להם כוח. חשבתי להצביע עבורו, אבל מבחינה חברתית הוא לא טוב לנו".

 

לא מתרגשים מההבטחות של פרץ

 

ההבטחות להעלאת שכר המינימום של עמיר פרץ לא מרגשת אף אחד מהנוכחים – בעיר בה רבים כלל אינם מגיעים לשכר המינימום הקיים בחוק היום. אלון סלומון: "גיסתי מרוויחה 2,800 שקלים למשרה מלאה במלון בים המלח, והיא עובדת בעבודה קשה ושוחקת. קודם הוא צריך לדאוג לכך ששכר המינימום ייאכף עכשיו לפני שהוא מדבר על מצב בו הוא טוען שיעלה את המשכורת ל-1,000 דולר. זה קפיצה של 1,500 שקלים במשכורת".

 

"הוא היה צריך להעלות את שכר המינימום בזמן שהיה יו"ר ההסתדרות", מוסיף עזרן, "ואז הייתי מצביע לו. אבל הוא רק מבטיח את זה ואנחנו כבר שבענו מהבטחות. ברגע שמתיישבים על הכיסא רק למקורבים שלהם הם נותנים את מספר הטלפון. להתקרב אליהם זה כמו להתקרב לכור האטומי".

 

"עמיר פרץ אינו מנהיג", אומר הסטודנט בן לולו, "הוא צריך להשתפשף קצת לפני שהוא רוצה להיות ראש ממשלה. נתניהו הוא מנהיג". העובדה כי ביישובים הסמוכים מיתר ועומר כמות הסטודנטים גבוהה בעשרות אחוזים מאשר בעירו מצליחה להטריד במקצת את בן לולו. אבל מה שנותר לו זה לקוות כי נתניהו יטיב עם הדימונאים לאחר שינצח בבחירות.

 

"אני לא חושב היום שיש משהו בדימונה יכול ללמוד היום בלי שתהיה לו תמיכה. שכר הלימודים הוא פראי ככה שהרוב מעדיפים אחרי שלחמו שלוש שנים ללכת ולעבוד בים המלח בשביל 3500 שקלים. בסוף הם מבזבזים שנתיים, שלוש מהחיים שלהם והופכים להיות העובדים השחורים", הוא אומר בכעס. 

 

"אף אחד לא באמת מתעניין"

 

מינה אלייזה פוטרה מהמפעל בו עבדה רק בגלל שנכנסה לשירותים. אוזלת ידה מול בעלי המפעל גרמה לה ולבן זוגה סלומון לשקול מחדש במי להצביע. "כשעבדתי במפעל הרמתי ברזלים שגרמו לי לכאבים רבים. כאשר הבאתי אישורים מרופא תעסוקתי כי אני לא יכולה להמשיך לעבוד במשך 12 שעות המנהלת התחילה לחפש אותי. כשיצאתי מהשירותים היא אמרה לי שאני מפוטרת כי לא הייתי במקום שלי".

 

"התכוונתי להצביע לקדימה", מסביר בן הזוג סלומון, "היום אני מתלבט, לא יודע. אחרי מה שקרה למינה נראה לי שאצביע לעצמי. אם לא אני לי מי לי. אריק שרון היה דמות של גיבור שהערצתי אבל היום אני לא חושב שיש מתמודד ששווה ללכת ולהצביע לו. אף מתמודד לא באמת מתעניין במה שעובר על התושב הכי זוטר שיש, שמתפרנס ביושר ונשחק".

 

בכר, הבת-ימית שבאה "להרביץ תורה" בדימונאים, היא בעצמה אם חד הורית לשישה ילדים, ומבינה את תחושת המירמור של מינה וסלומון: "גם אני הצבעתי כל השנים לליכוד אבל בשנים האחרונות ראיתי מה הוא עשה, איכפת לו רק מעצמו. אז אמרתי די. אני הגעתי למצב בו הצעתי את הכליה שלי לכל המרבה במחיר. לבסוף חזרתי בי והיום אחרי שנאבקתי לצד ישראל טוויטו בכיכר הלחם הצטרפתי אליו למפלגת לח"ם. רק אנחנו, שיודעים מה זה עוני, יודעים בדיוק מה צריך לשפר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
הכי חשוב הביטחון. עזרן
צילום: דלית שחם
צילום: דלית שחם
איפה העיניים שלכם? בכר
צילום: דלית שחם
צילום: דלית שחם
לביבי לא היתה ברירה. בן לולו
צילום: דלית שחם
צילום: אלי אלגרט
מככב בדימונה. נתניהו
צילום: אלי אלגרט
צילום: אמיר כהן
לא מאמינים לו. פרץ
צילום: אמיר כהן
מומלצים