שתף קטע נבחר

מפגן אחדות בליכוד: הבכירים קראו לתמוך ביוזמת נתניהו

בכנס בחירות גדול באשדוד, התייצבו כל בכירי הליכוד מאחורי הצעת נתניהו להוציא את הכוח לבחירת הרשימה מידי המרכז. אפילו סילבן שלום הסביר: "חברי המרכז הם אנשים מצוינים, אבל הרכבת יצאה מהתחנה ואם זה רצונו של נתניהו צריך לתמוך בו". ורק חבר מרכז בקהל תהה: "לא ברור תמורת מה אני צריך לוותר על הנכסים שלי"

כ-600 איש התכנסו אמש (ב') באשדוד לעוד כנס בחירות של הליכוד, בסימן ישיבת המרכז שתתכנס מחרתיים כדי להצביע בעד או נגד הצעתו של היו"ר בנימין נתניהו להוציא ממרכז המפלגה את הכוח לבחור את חברי הכנסת. כל הדוברים קראו לחברי המרכז שהיו בכנס להצביע בעד הצעתו של נתניהו - בהם סילבן שלום, לימור לבנת, ישראל כץ, רובי ריבלין, גדעון סער, דניאל בן לולו ואחרים.

 

באופן טבעי, הופנו העיניים לכיוונו של סילבן שלום, שאמר כי: "חברי המרכז הם אנשים מצוינים. השמיצו אותם בלי שום הבחנה. כשיש פריימריז התקשורת

קובעת, וכשיש מרכז, התקשורת לא קובעת. התקשורת לא כל כך אוהבת את זה. אבל, הרכבת יצאה מהתחנה ואם זה רצונו של היו"ר בנימין נתניהו, צריך לתמוך בזה".

 

שלום גם תקף בדבריו את קדימה ואמר: "מי שחושב שזו פרוסה עבה עם חמאה וריבה, שידע שיש שם פרוסה יבשה ועבשה". שר החוץ לשעבר מתח ביקורת גם על התנהלות הממשלה בנושא החמאס והכספים שהועברו לרשות: "תוך זמן קצר יתבעו מאיתנו לדבר איתם. הממשלה הזו שלא עמדה בלחץ - אם חס וחלילה הם יהיו בשלטון, הם ידברו עם החמאס. אבל על מה הם ידברו? על איך לגרש את האויב? הם לא יודעים לדבר עם החמאס והם לא יודעים לדבר עם העולם".

 

"נעזור למצביעי קדימה לחזור הביתה"

 

שרת החינוך לשעבר, לימור לבנת, הביעה גם היא את תמיכתה בהעברת בחירת הח"כים לכלל חברי התנועה ואמרה: "בחירת הח"כים צריכה להיעשות על ידי כלל החברים. אמרתי את זה לפני תשע שנים. הליכוד היא תנועה חפצת חיים. מי שעבר לקדימה חשב שזה ליכוד ב', והיום הם רוצים לחזור הביתה, אבל משהו עוצר אותם. אנחנו רוצים להקל עליהם וכשהם יידעו שאנחנו עוברים לפריימריז - אנחנו נעזור להם בכך".


נתניהו בכנס. צילום: איי פי

 

נתניהו עצמו דיבר אחרון והתקבל במחיאות כפיים סוערות על ידי הקהל ועל ידי קבוצה נלהבת של נוער הליכוד ששר לו: "ביבי מלך ישראל". הוא אמר: "אנחנו הולכים כולנו יחד ומי שמנסה למצוא סדקים, זה לא יילך לו".

 

נתניהו תקף בדבריו את אולמרט ואמר: "כולם אומרים שהחמאס מהווה איום אסטרטגי, אבל אולמרט מרגיע אותנו ואומר שהם לא איום. רבותיי, אם אתה לא יודע לזהות את הבעיה, גם לא תדע איך לפתור אותה. אף אחד לא יגן על היהודים אם היהודים לא יגנו על עצמם. התפקיד הראשון של כל ממשלה זה הביטחון. אנחנו נדע איך לקפל את החמאס ולא להתקפל בפני החמאס. קדימה זו בועה ועוד לא ניקבו את הבועה".

 

נתניהו התייחס גם להצעתו להעביר את הבחירות לפריימריז: "אני יודע שההתלכדות המשותפת תעזור לנו להביא את הציבור לחשוב איזו מדיניות צריכה להוביל את המדינה. ואני מבקש מכם להצביע ביום רביעי בעד ההצעה שלי".

 

"למה אני צריך לוותר על הנכסים?"

 

בכנס נכחו גם חברי מרכז המתנגדים ליוזמתו של נתניהו. כך, למשל, אברהם אבידן, יו"ר סניף יבנה, אמר ל-ynet: "השטח בוער. ההתנגדות חזקה. אין הצדקה שבגלל מנדט אחד מרכז הליכוד יוותר על הזכויות. מה יעשה נתניהו אחרי שזה יעבור? לי לא ברור תמורת מה אני צריך לוותר על הנכסים שלי במרכז".

 

"כועסים על ביבי אבל הוא מתאים"

 

בכנס התגלתה גם האסטרטגיה החדשה של הליכוד בשני מישורים: בקמפיין נגד קדימה ואהוד אולמרט מצד אחד, ובקמפיין לחיזוק מעמדו של נתניהו בליכוד ובציבור בכלל.

 

הדוברים על הבמה הדגישו בדבריהם כי אולמרט הוא לא אריק שרון. בלטו דבריו של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שאמר: "קדימה היא סכנה לדמוקרטיה. מפלגה שמתיימרת לומר לנו מהי הדמוקרטיה, היא בעצם סכנה לדמוקרטיה. אני הכרתי את אריק והוא נבחר לראש הממשלה בין היתר גם בזכותי. אני מכיר גם את אהוד אולמרט, ואהוד אולמרט זה לא שרון. אולמרט זה לא אריק ואני אומר את זה למרות הויכוחים שהיו לי עם שרון."

 

בעניין חיזוק מעמדו של נתניהו דאגו מארגני הכנס להעביר את יו"ר הליכוד עם כניסתו לאולם בין היושבים בקהל. "אנחנו עושים את זה, כדי להוריד את המחיצות", הסביר בכיר בליכוד ל-ynet, "אנחנו יודעים שהבעיה של נתניהו היא שהרבה אנשים כועסים עליו אבל חושבים שהוא מתאים להיות ראש ממשלה ואנחנו מנסים עכשיו להוריד את המחיצות בינו לבין הציבור".


פורסם לראשונה 27/02/2006 21:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
נתניהו וריבלין
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: באובאו
לבנת. "הם יחזרו מקדימה"
צילום: באובאו
צילום: אמיר כהן
שלום "הרכבת יצאה מהתחנה"
צילום: אמיר כהן
מומלצים