שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מפקד חיל הים לשעבר קיבל את הריאה של עידו

  האלוף (מיל.) מיכה רם, מפקד חיל הים לשעבר, הוא אחד מחמשת מקבלי איבריו של עידו זיו בן ה-26, שנהרג בתאונת אופנוע. אחרי שנים ארוכות של עישון, חלה רם במחלות ריאות קשה, שגרמה לו קשיי נשימה. הערב, אחרי ההשתלה שעבר אתמול, הוא כבר מרגיש יותר טוב ומודה למשפחת התורם

  האלוף במילואים מיכה רם (64), לשעבר מפקד חיל הים בוודאי ישמח להשתתף בתשדיר פרסום נגד עישון כשיתאושש מהשתלת הריאות שעבר. רם הוא אחד מחמשת החולים בהם הושתלו איבריו של עידו זיו (26), שנהרג בהתהפכות אופנועו ומשפחתו החליטה לתרום את איבריו.

   

  קרוב ל-30 שנה עישן רם קופסה עד שתי קופסאות של סיגריות ביום. עד שלפני שנתיים התגלתה אצלו מחלת ריאות בשם אמפיזמה (נפחת) הפוגעת בנאדיות הריאה וגורמת לקשיי נשימה ניכרים. "תפקודי הריאה שלו היו נמוכים מאד, כ-30%. היה לו קשה ללכת ולנשום", מספרת אשתו, חיה רם, "אפילו את השקית הכי קטנה הוא לא יכול היה לסחוב. אם הוא היה אוכל הרבה גם זה היה מקשה לו על הנשימה". על העישון של בעלה לאורך השנים היא אומרת "כשאתה נמצא בתפקיד כזה כמו מפקד חיל הים אז לוקחים ישר את היד לסיגריה. כשאנשים מתוחים אז קל לעשן".

   

  רם היה מפקד חיל הים בשנים 1989-1992. את מסלול השירות בחיל הים עשה בספינות הטילים (סטי"לים). הסטי"ל עליו פיקד היה זה שירה את הטיל הראשון לעבר סוריה במלחמת יום כיפור.

   

  בשנתיים האחרונות, שבהן חלה, טופל רם על ידי פרופסור מוטי קרמר, מנהל מכון הריאות בבילניסון. "בחודשים האחרונים הוא נזקק לחמצן במהלך הלילה והיה לו קשה ללכת למרחק ולעלות במדרגות. החיים שלו היו מאד מוגבלים. היה לו בעבר כושר טוב, אבל הסיגריות הרסו את כל זה", מספר הרופא.

   

  לפני כמה חודשים נאמר לבני המשפחה שלא יהיה מנוס אלא לעבור השתלת ריאות. המשפחה שקלה אפשרות לנסוע ולעבור את ההשתלה בחו"ל, בשל מצוקת האיברים בארץ וסוג הדם הנדיר של רם. לבסוף, בהתייעצות עם פרופסור קרמר החליטו להמתין לתרומה.

   

  היום, כיממה לאחר הניתוח, רם שוהה עדיין בטיפול נמרץ אך כבר אינו מונשם ומסוגל לדבר מעט עם בני משפחתו. "הוא אמר שהוא שמח ומתרגש", מספרת אשתו חיה, "הוא יודע שיזכה עכשיו לאיכות חיים אחרת, ושאם לא היה מקבל תרומת ריאה - מי יודע כמה זמן הוא יכול היה לחיות".

   

  בני הזוג רם מודים לתורם ומחכים לפגוש את בני משפחתו באופן אישי. "מיכה מודה להם על החיים שנתנו לו ואנחנו נפגוש אותם וגם נודה להם אישית", הם אומרים.

   


  פורסם לראשונה 08/03/2006 22:26

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תומריקו
  אלוף מיל' מיכה רם עם רעייתו חיה בבית החולים
  צילום: תומריקו
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים