שתף קטע נבחר

ריבוי המתלבטים: בקדימה מודאגים, האחרים אופטימיים

ככל שמתקרב מועד ההצבעה - שיעור המתלבטים דווקא הולך ועולה. בסקר "ידיעות אחרונות" שפורסם היום, עולה כי 18 מנדטים עדיין יושבים על הגדר. בקדימה יודעים כי זו אינה בשורה טובה עבורם. בעבודה מעודדים, ומקווים כי המתלבטים יעניקו להם לבסוף 3-4 מנדטים. גם בליכוד יש אופטימיות זהירה, ואפילו המפלגות שמגרדות את שיעור החסימה מקוות ליהנות מהספק

שיעור המתלבטים ההולך וגדל כמעט מדי יום, גורם ללא מעט כאב ראש במערכת הפוליטית - ובעיקר במפלגות הגדולות. בשעה ששיעור ה"יושבים על הגדר" שטרם החליטו כיצד להצביע כה גבוה - מתקשים במפלגות הגדולות להבין האם זה טוב או רע לתוצאות הסופיות בקלפי. בסקר "ידיעות אחרונות" ומינה צמח/דחף שפורסם היום (ו'), עולה כי 22% מהקולות עדיין צפים.

 

 

מתוך 22% אלה, לחלקם יש נטייה ברורה לרשימה מסוימת. נשארים רק 15% שלא מדווחים על נטייה כלשהי - ובמספרים אבסולוטיים, מדובר

במספר עצום של כ-18 מנדטים, שעדיין מחכים להכרעת הבוחרים. זוהי עלייה של 4 מנדטים בהשוואה לסקר של שבוע שעבר.

 

כיצד מפרשים את הנתונים הללו במפלגות השונות? בקדימה מעודדים בסוף השבוע הזה מהעובדה כי הצליחו על פניו לבלום את המשך השחיקה של המפלגה (בסקרים מסוימים), אולם גם הם יודעים: אחוז המתלבטים הגדל והולך הוא בשורה לא טובה. מצד אחד, הם מצליחים "לשמור על האגפים", ולמנוע בריחה של אנשי ליכוד לשעבר ואנשי ימין, אולם מצד שני, לא מעט מהאלקטורט של קדימה עבר "לשבת על הגדר".

 

בכיר במטה האסטרטגי של קדימה אמר כי ירידתה של המפלגה למספר המנדטים הנוכחי, היא בגדר "תופעה הגיונית" ואין מה לדאוג: קדימה תתחזק. אלא שגם הבכיר יודע כי הזליגה יכולה להימשך - מה עוד שהליכוד וגוש הימין מתחזקים בשבועות האחרונים בסקרים.

 

במפלגת העבודה מעודדים מעט מאחוז המתלבטים הגבוה. ראשית, בעבודה טוענים כי הסקרים לחלוטין "לא הגיוניים", וכי לא ניתן לקבל אותם. כמעט כל שדרת ההנהגה הבכירה של המפלגה סבורה כי משהו רקוב בממלכת הסקרים. שנית, בעבודה מאמינים ומקווים כי אחוזי המתלבטים הגבוהים הם סימן לכך כי ניתן אולי להחזיר 3-4 מנדטים למפלגת העבודה. כעת מנסים בעבודה להבין איזה מהלך דרמטי עשוי להחזיר מצביעים, אם בכלל.

 

ואילו בליכוד, האופטימיות זהירה - אך קיימת. ההתחזקות בסקרים בשבועות האחרונים מצביעה, כך מאמינים בליכוד, על מגמה שתתחזק בימים הקרובים. גם בליכוד מאמינים כי כשיש 20 אחוזים שמתלבטים, שלא מעט מהם באו מקדימה, הרי שמדובר באנשים ששוקלים לחזור לבית הפוליטי המקורי שלהם.

 

גם בלבם של אנשי המפלגות הקטנות, נוטעים אחוזי המתלבטים הגבוהים תקווה. כך למשל במפלגת תפנית בראשות עוזי דיין, מקווים כי יצליחו "ללקט פרורים" ולעבור את אחוז החסימה.

 

הסקר בדק גם את התמיכה במפלגות הקטנות. על פי הסקר, הקרובים ביותר לעבור את אחוז החסימה (העומד על 2%) הם "עלה ירוק" עך 1.2% תמיכה. אחריהם תנועת חץ של פורז עם 0.9%, ברוך מרזל עם 0.7%, הירוקים עם 0.7% ותפנית - עוזי דיין עם 0.2%.

 

הסקר המלא - ב"מוסף השבת" של ידיעות אחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
קדימה. "תופעה הגיונית"
צילום: גיל יוחנן
צילום: צפריר אביוב
העבודה. "הסקרים לא הגיוניים"
צילום: צפריר אביוב
צילום: ירון ברנר
הליכוד. אופטימיות זהירה
צילום: ירון ברנר
מומלצים