שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פעילי פתח לאבו מאזן: פרק את הרשות
  עשרות פעילים בכירים בתנועה דרשו מיושב ראש הרשות הפלסטינית להודיע על פירוק הרשות. זאת, בעקבות מה שהגדירו כ"השפלה שספגה הרשות אתמול ביריחו". בנוסף, הוא נקרא לדרוש מהקהילה הבינלאומית לשאת באחריות כלפי התנהגות ישראל". עורך היומון הערבי אל-קודס אל-ערבי, מזהיר במאמר מערכת: "האינתיפאדה השלישית באה"

  הרשות מתפוררת? עשרות פעילי פתח ברחבי הגדה דורשים היום (ד') מיושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להודיע על פירוקה של הרשות הפלסטינית בעקבות פעולת צה"ל אתמול ביריחו. על המכתב ששוגר ללשכת אבו מאזן חתומים פעילים בכירים של הפתח, ביניהם חברים בסיעת הפתח במועצה המחוקקת הפלסטינית, ראשי סניפים ומחוזות וכן חברים במועצה הלאומית הפלסטינית.

   

  • "ישראל מנסה לחסל פוליטית את אבו מאזן"

   

  במכתב ששלחו הפעילים נדרש אבו מאזן להודיע על פירוק הרשות הפלסטינית: "ולדרוש מהקהילה הבינלאומית לשאת באחריות כלפי התנהגות ישראל ולמען זכויות העם הפלסטיני". במכתב טוענים פעילי הפתח כי בעקבות ההשפלה שעברו אתמול הרשות ואנשי הביטחון הפלסטינים, אל מול עיני העולם כולו, נראה כי התהליך המדיני הגיע למבוי סתום. הפעילים ציינו את אי היכולת של הרשות למלא את תפקידה, ואי היכולת לשמור על האסירים שבתחומה, לנוכח שיתוף הפעולה האמריקני עם ישראל. 

   

  "לכן אנו דורשים מהרשות להודיע על פירוקה של הרשות הפלסטינית במהירות המרבית בצל היעדר כל אופק להתמודדות עם הכיבוש, ולנוכח העמדות האמריקניות והבריטיות וחוסר הסיכוי להביא לשחרור סעדאת אנו רואים כי הפתרון היחיד שנשאר הוא פירוק הרשות", כתבו הפעילים.

    


  "בדרך לאינתיפאדה שלישית". צילום: רויטרס

   

  בשיחה עם ynet אומר חבר המועצה הלאומית הפלסטינית, תייסיר נסראללה, מראשי הפתח בשכם, כי "אנו סבורים כי אם לא תודיע ישראל על החזרת סעדאת וחבריו, ואם ישראל לא תכריז על הפסקת בניית גדר ההפרדה שקורעת את הגדה, ואם לא תתנצל ארה"ב ובריטניה על שיתוף הפעולה במזימה של אתמול, אז לא נותר לאבו מאזן כל אפשרות לעשות, מלבד להודיע על פירוק הרשות הפלסטינית ושהעולם ישא באחריות כלפי הפלסטינים ושישראל תשוב לשלוט בחיים ולנהל את חיינו בכל התחומים החברתיים ובתחומי השירותים השונים".

   

  נסראללה אומר כי אתמול ספגה הרשות הפלסטינית השפלה חסרת תקדים: "הצבא הישראלי לא רק שהפשיט את השוטרים ואת אנשי הביטחון הפלסטינים בכלא יריחו, הוא הפשיט בפעולתו את הרשות הפלסטינית מהכבוד האחרון שנותר לה, ועל כן במצב הנוכחי ואם לא יהיה שינוי בעניין סעדאת והחזרתו ובעניין גדר ההפרדה, אז לא נותר לאבו מאזן להודיע על פירוק הרשות".

   

  "האינתיפאדה השלישית באה"

   

  אולם פעילי הפתח לא היו היחידים שקראו לפירוקה של הרשות הפלסטינית. תחת הכותרת "האינתיפאדה השלישית באה" תומך עורך היומון אל-קודס אל-ערבי, היוצא לאור בלונדון, עבד אל-בארי עטואן, אף הוא ברעיון זה. "היגיון הדברים אומר כי אחרי הפריצה לכלא יריחו בצורה שנעשתה, היה על היו"ר אבו מאזן לא רק לקטוע את ביקורו האירופי, לשוב מייד לרמאללה, לעמוד בראש שלטונו ולנהל את המשבר, אלא לכנס מסיבת עיתונאים בינלאומית, להודיע על התפטרותו, לפזר את הרשות הפלסטינית ולהודיע ההסכמים הבינלאומיים אינם מכובדים על ידי הצד הישראלי או הגורמים הבינלאומיים האחרים אשר נדרשים לכבד אותם ולשמור עליהם", כתב עטואן במאמר המערכת שפירסם עיתונו הבוקר. 

   


  הפגנות הבוקר ביריחו. צילום: אי.פי

   

  "הפריצה לבית הכלא תוך שיתוף פעולה עם שני המדינות הבולטות בקוורטט המפקח על תהליך השלום ויישום מפת הדרכים היא השפלה אישית לו, לשלטונו ולדרך ההידברות בה נקט החל מאז שפיקח על שיחות אוסלו וכלה בוויתורים הפלסטינים המשפילים", כתב עטואן הידוע בדעותיו הנחרצות נגד ישראל.

    

  "אם ידע מר עבאס מראש על כוונותיהן של בעלות בריתו בלונדון וושינגטון להוציא את הפקחים מכלא יריחו – זהו אסון, ואם לא ידע – זהו אסון גדול יותר... על מר עבאס היה לתגבר את השמירה בכלא וצייד את הכוחות בנשק כבד לצד נשק אישי כדי להגן עליהם ועל העצורים...".

   

  "לא האמנו בעבר ולא נאמין בעתיד לכל הסיפורים והסיסמאות האמריקניות והבריטיות סביב כיבוד הסכמים וחוזים בינלאומיים וזכויות אדם לא רק בגלל ששתי המדינות הללו סותרות כל זאת בפעולותיהן בעיראק, אלא משום שהן הוכיחו את המוסר הכפול והצביעות חסרת התקדים שלהן בכלא יריחו... הפריצה המשפילה והמבישה הזאת תחזיר את המצב בשטחים למשבצת הפתיחה ולא תהיה זו הפתעה עבורנו אם לא יהיה זה הניצוץ אשר יבעיר את פתיל האינתיפאדה השלישית, כפי שביקור שרון במסגד אל-אקצה, שבועות לפני הבחירות בישראל, הבעיר את האינתיפאדה הפלסטינית השניה. העם הפלסטיני הוא עם יקר ומכובד שלא יכול לשתוק על הקיפוח".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  הריסות הכלא הבוקר
  צילום: רויטרס
  צילום: איי אף פי
  אבו מאזן. בדרך הביתה?
  צילום: איי אף פי
  מומלצים