שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "ישראל מנסה לחסל פוליטית את אבו מאזן"

  ברשות הפלסטינית זועמים על הפעולה של ישראל ללכידתם של רוצחי השר זאבי ביריחו, שהחלישה לדבריהם את אבו מאזן. מקור פלסטיני בכיר ל-ynet: "ישראל זורקת את אבו מאזן לחיק החמאס והיא עשוייה להביא למצב שהוא יבקש להתפטר". מזהיר: "אם אולמרט חושב בחירות, הרי שיתברר כי זהו שיקול קצר טווח. כמו שהאינתיפאדה הפילה את ברק, הסיבוב הבא בעימות יפיל את אולמרט"

  ברשות הפלסטינית מאשימים היום (ד') את ישראל בניסיון לבצע "חיסול פוליטי", ליו"ר הרשות אבו מאזן. מקור פלסטיני בכיר אמר ל-ynet, שבישראל ידעו לפני יציאת הכוחות למבצע, שפעולה כזו תפגע קשות באבו מאזן, תשפיע על דעת הקהל הפלסטינית ותקשה עליו לנהל משא ומתן מדיני עם ישראל.

   

  ברשות חוששים שמתנגדיו של היו"ר יטענו שישראל אינה מקיימת את ההסכמים עם הרשות. לדבריהם, הפעולה הצבאית אתמול ללכידתם של אחמד סעדאת ורוצחי השר רחבעם זאבי ז"ל, היא הפרה של ההסכם בין הצדדים. המקור הוסיף שהפלסטינים חשים שדבריה של שרת החוץ, ציפי לבני, על כך שאבו מאזן אינו רלוונטי עוד, קיבלו אתמול הוכחה.

   

  "ישראל ידעה שהמבצע הזה יפגע במעמדו של אבו מאזן ולמעשה הוא יחליש אותו מאוד. כבר נשמעו קולות פלסטינים המאשימים אותו באחריות חלקית למה שקרה. גם העמדות האחרונות של ישראל ושל אולמרט על קביעת גבולות הקבע באופן חד צדדי, והצהרת אולמרט על כך שהמשא ומתן בעניין זה יתנהל מול ארה"ב ולא מול הרשות, יוצרות מצב שבו אבו מאזן לא רלוונטי", אמר המקור.

   


  הריסות הכלא הבוקר. צילום: רויטרס

   

  המקור ציין כי באופן מודע, ישראל בחרה בחמאס כפרטנר אסטרטגי לשנים הקרובות, ובכך היא למעשה יוצרת מצב שמחזק את התנועה על חשבון אבו מאזן. "ישראל זורקת את אבו מאזן לחיק החמאס", הזהיר המקור, "או לחלופין היא גורמת למצב שאבו מאזן יבקש להתפטר, דבר שיביא להתפרקות של הרשות. בישראל יודעים היטב, שמה שמבדיל בין אבו מאזן והחמאס הוא החתירה שלו להסכם מדיני הדדי ולהסכם קבע. לעומתו החמאס מצהיר באופן גלוי, ששאיפתם להקים שלטון פלסטיני על כל חלק שתפנה ישראל, כאשר להבת הסכסוך לא נעלמת", אמר אותו מקור.

   

  לדברי המקור, ההצהרות המדיניות של אולמרט בעניין הגבולות והפגיעה התדמיתית שנגרמה לאבו מאזן, עלולה להתברר כבומרנג מבחינת ישראל. "הרשות תמצא את עצמה מול הנהגה פלסטינית נטולה מנהיגים מתונים", הזהיר אותו מקור.

   

  בסביבתו של אבו מאזן תיערך בקרוב הערכת מצב, לרגל ההתפתחויות האחרונות. "או שאבו מאזן יבקש להתפטר, או שהקהילה הבינלאומית תחייב את ישראל לשינוי אסטרטגי בחשיבתה בנוגע לחד צדדיות. מצב כזה רק ייחזק את החמאס ויגרום לאגף האיסלאמי להכתיב את הטון ואת סדר היום הפלסטיני. מצב כזה יביא אך ורק להתבשלותו של סיבוב נוסף, עקוב מדם בעימות בין שני העמים.

   

  "אם אולמרט וקדימה חושבים רק בחירות, הרי שיתברר מבחינתם כי זהו היה שיקול קצר טווח. כמו שהאינתיפאדה הפילה את ברק, הסיבוב הבא בעימות, יפיל את אולמרט. לא בטוח שזה יקרה אחרי שהוא יצליח לקבע את גבולות ישראל כפי שהוא מבקש", הזהיר המקור הפלסטיני.  

   

  בתוך כך, היום שיחררו חמושים פלסטינים את שלושת העיתונאים הזרים שנחטפו אתמול ברצועת עזה. מדובר בשני עיתונאים צרפתים ובעיתונאי מדרום קוריאה.

   

  האיחוד האירופי קרא הבוקר לשים סוף למתקפות על נציגויות אירופאיות ברשות הפלסטינית. זאת, לאחר שרק אמש נחטפו תשעה זרים ונגרם נזק כבד למבנים שונים. נשיא הנציבות האירופית, חוזה מנואל ברוסו, אמר כי "אנו מתנגדים בתוקף לכל פגיעה במשרדי האיחוד, במבנים השייכים למדינות החברות ובאזרחים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  יתפטר? אבו מאזן
  צילום: רויטרס
  צילום: איי אף פי
  אולמרט. "ההצהרות שלו יחזרו כבומרנג"
  צילום: איי אף פי
  צילום: רויטרס
  הפעולה בכלא ביריחו (אתמול)
  צילום: רויטרס
  מומלצים