שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משבר במגעים בין החמאס לפתח
  התנגדות החמאס להכיר בהסכמים עם ישראל ומחלוקות נוספות, הובילו למשבר במגעים בין החמאס לפתח על כינון ממשלת אחדות. הצדדים נפגשו בבית מחמוד א-זהאר בעזה, ואמרו שככל הנראה לא יתקיימו עוד פגישות. וולפנזון מזהיר: " "לא יכול להיות מצב שבו יהיו מיליון פלסטינים רעבים ובמקביל יהיה שלום"

  נציגי החמאס והפתח דיווחו הערב (יום ד') על משבר במגעים על כינון ממשלת אחדות ובתום פגישה שהתקיימה בביתו של מחמוד א-זהאר נמסר שלא צפויות להתקיים פגישות נוספות. אחת מאבני הנגף היא סירוב החמאס להתחייב באופן חד-משמעי לקבל את ההסכמים שנחתמו עם ישראל, כפי שדורש הפתח.

   

  הכלא ביריחו, יום אחרי והמחאה בשטחים (צילום: רויטרס)

   

  לנוכח המבוי הסתום, בחמאס מתכננים להציע "הצעה אחרונה" לפתח. איש החמאס, סלאח ברדאוויל, אמר: "אינני חושב שפגישות נוספות יובילו למשהו". ואילו חבר הפרלמנט מטעם הפתח, רדואן אל-אחרס, נשמע פסימי בתום הפגישה: "אינני יכול להציג שום סימן מעודד לקראת הסכם. כל ההתחייבויות של החמאס אינן מספקות את הפתח".

   

  ברשות מעריכים כי בעקבות פעולת צה"ל ביריחו צפויים קשים נוספים בשיחות, ובמיוחד בעקבות הביקורת שהושמעה נגד יושב ראש הרשות, אבו מאזן. אבו מאזן עצמו סייר באזור שבו פעל צה"ל ביריחו ואמר כי "מה שאירע הוא פשע מכוער, השפלה לעם הפלסטיני והפרה של כל ההסכמים".

   

  לדבריו, "למרבה הצער לפעולה הזאת לא היו מטרות אלא להשפיל את הרשות ולהשיג רווחים פנימיים בישראל. הפעולה הזאת לא חוקית. הצענו להם לשאת באחריות ולהחליף את מקומם של הפקחים אך הם לא הסכימו. לא ניתן לשתוק על הפעולות הללו ולקבל אותם. אנו בקשר עם מזכ"ל האו"ם ומנהיגי מדינות ערב כדי לראות מה ניתן יהיה לעשות. הזעם הפלסטיני מוצדק. איננו יכולים לומר להם מדוע אתם יוצאים לרחובות ולהפגין. הימצאותם של סעדאת ואנשיו בכלא הישראלי אינה חוקית". 

   

  וולפנזון: אל תרעיבו את הפלסטינים

   

  וכאשר הרשות הפלסטינית ניצבת על סף מבוי סתום, הופיע שליח הרביעיה הבינלאומית, ג'יימס וולפנזון, בפני ועדת החוץ של הסנאט והזהיר מפני הפסקת הסיוע לפלסטינים, "אינני סבור שיכול להיות מצב שבו יהיו מיליון פלסטינים רעבים ובמקביל יהיה שלום".

   

  וולפנזון הביע ספק במדיניות ארה"ב והקוורטט כלפי הרשות הפלסטינית בראשות החמאס. בשימוע בוועדת החוץ של הסנאט התריע מפני מציאות של מיליון ילדים ברחוב, בלי לימודים ומתקני בריאות ועם רשות פלסטינית מפורקת. "קשה לדמיין שיהיה שלום", מתריע וולפנזון.

   

  הוא מזהיר כי "אם לא יהיה כסף לשירותים האזרחים, התומכים ב-900 אלף איש, אני חושש שהתסכול יגיע לרמה שלא יהיה ניתן לשלוט בה". הוא הביע ספק אם ניתן בין לילה למצוא דרכי תמיכה אלטרנטיבים ב-4 מיליון פלסטינים. הוא גם לא חושב שהמהלכים המדיניים הבינלאומיים שנעשים היום נגד החמאס יגרמו לציבור הפלסטיני למאוס בחמאס.

   

  "אני בספק שהציבור יזרוק אותם אם הם לא יצליחו לספק שירותים בגלל הלחץ החיצוני. אני חושב שסביר יותר שהפלסטינים יתייצבו מאחוריהם ולא יזרקו אותם. אני יודע שזה מה שידידי מהפתח שהם מנוסים ממני בנושא חושבים. אני לא חושב כך". וולפנזון מציע לא "לייבש" את הפלסטינים, אלא למצוא דרך אלטרנטיבית לפתרון הבעיות ההומניטריות של הפלסטינים, מבלי שהכסף יעבור דרך ממשלת החמאס.

   

  "אנחנו עובדים על זה בימים אלה על חיפוש דרכי ביצוע אלטרנטיביות", אבל הוא הודה ששיטה אלטרנטיבית כזו טרם הומצאה והזהיר שאם החמאס יציג את מועמדיו לרשות בימים הקרובים, המכניזם האלטרנטיבי לא יהיה מוכן. וולפנזון הבהיר שהוא מחפש דרך "להרוויח כמה שבועות", למציאת פתרונות אלטרנטיבים לדרך הנוכחית של מימון פעולות הרשות.

   

  שליח הקוורטט אמר שאינו רואה כיצד איראן תממן יותר ממאה מיליון דולר שחסרים עכשיו לרשות הפלסטינית מדי חודש. "אין שום עדויות לכך שאיראן מוכנה לספק את זה. היא מוכנה לארגן את זה, אבל לא לספק את הכסף. זה יסבך את המצב המדיני בצורה משמעותית".

   

  וולפנזון הזהיר את הסנאטורים מפני חקיקה גורפת נגד הפלסטינים על רקע עליית החמאס לשלטון. "הפיכת כל פלסטיני לשטן. אני לא חושב שכל פלסטיני הוא שטן. אני לא חושב שכל ישראלי הוא מלאך. אני חושב שמה שאנחנו צריכים לעשות כאן הוא לשמור על איזון מסויים. אם אתה רוצה פתרון במו"מ אתה חייב שתהיה לך היכולת לנהל מו"מ. אם אתה לא מנהל מו"מ כי אתה לא יכול לדבר עם אנשים, זה לא נראה לי מועיל".

   

  וולפנזון הציע דרך אלטרנטיבית לנושא העברת הכספים לרשות בשליטת החמאס. לבחון מדי חודש העברת הכספים ולחתוך על פי הצורך, במקום לחתוך מיד בצורה דרקונית "שתבטיח שהילדים לא ילכו לבית ספר ושיהיה כאוס ברחובות".

   

  וולפנזון אומר כי בעקבות פעולת צה"ל ביריחו, המצב היה קרוב לכאוס. "ניתן למשש את המתח. ניתן למשש את האיבה כלפי גורמים מערביים. אם אתם רוצים לתמוך בפלסטינים המתונים, אז צריך לתת להם משהו לעבוד איתו". הוא התחייב להימנע מכל מגע עם החמאס ולא לחצות את הקווים האדומים שקבע הקונגרס.

   

  וולפנזון טוען שצריך למצוא דרכים לשמור על יציבות מבלי לפגוע בעקרונות שנקבעו כלפי החמאס. "אנחנו צריכים למצוא שיטה למימון השירותים בלי שיוכפשו על ידי המדיניות של החמאס. וזה מה שאנחנו מנסים לעשות". וולפנזון מציע להעביר כספים באמצעות אונר"א, ארגונים לא ממשלתיים ובאמצעות גופים של הכנסיה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  איסמעיל הנייה
  צילום: איי פי
  אבו מאזן מסייר ביריחו
  צילום: איי פי
  מומלצים