שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קווי היסוד של החמאס: התנגדות וזכות השיבה
  תנועת החמאס הדליפה את קווי היסוד שהעבירה ליו"ר הרשות, אבו מאזן, בסוף השבוע. הסעיף הראשון הוא "סילוק הכיבוש והקמת מדינה שבירתה ירושלים". בחמאס מתחייבים לזכות השיבה וקובעים ש"ההתנגדות על כל צורותיה היא זכות לגיטימית של העם הפלסטיני". בחמאס גם אומרים שישקלו מחדש את ההסכמים

  "ההתנגדות על כל צורותיה היא זכות לגיטימית" - כך נקבע במסמך קווי היסוד של ממשלת החמאס שהועבר לידי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, והפך הלילה (יום א') לפומבי, לאחר שהודלף לכתבים. החמאס קובע שהוא "מחויב לסילוק הכיבוש ולזכות השיבה". במסמך נקבע שממשלת החמאס "תתייחס למציאות שנוצרה בהסכמים עם ישראל", אך עם זאת - זכותה לשנות הסכמים אלו.

   

   

  קווי היסוד של החמאס, שהועברו לאבו מאזן, הפכו מהלילה לפומביים, לאחר שהחמאס החליט להדליפם לאמצעי התקשורת. ראש הממשלה המיועד, השייח איסמעיל הנייה, העביר את המסמך לידי אבו מאזן, שהגיב בצורה צוננת ואמר שקווי היסוד "עמומים מדי". אחר כך דווח באמצעי התקשורת הפלסטיניים שאבו מאזן הודיע לחמאס שהוא דוחה את קווי היסוד. בחמאס אמרו שלא קיבלו כל מכתב דחייה מצד אבו מאזן.  


  איסמעיל הנייה בפגישה עם עורכי דין בסוף השבוע בעזה (צילום: איי.פי) 

   

  ומה באשר לשאלת המיליון דולר - האם החמאס יכיר בישראל? "הדבר ייעשה בהתייעצות עם הארגונים הפלסטיניים ומוסדות העם הפלסטיני בכללותו", אומרים בחמאס. לחמאס אין כל בעיה לדבר בקווי היסוד על כינון מדינה פלסטינית בקווי 67', כל עוד הדבר משרת את המטרה הסופית שלא הצהירו על ביטולה - הקמתה של מדינה פלסטינית מהים ועד הנהר.  

   

  וזהו מסמך קווי היסוד של ממשלת החמאס:

   

  "לכבוד הדם של השאהידים וההקרבות של העם הפלסטיני ולמען השמירה על הזכויות הלאומיות של הפלסטינים שאין לוותר עליהם, למען המשך המאבק להסרת הכיבוש והשמירה על זכות השיבה והקמת המדינה הפלסטינית העצמאית שבירתה ירושלים אנו מודיעים כי קווי היסוד של ממשלתנו יתבססו על הנקודות הבאות":  

   

  1. סילוק הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית עצמאית ריבונית שבירתה ירושלים.
  2. מחויבות לזכות השיבה של הפלסטינים אל בתיהם ורכושם. אנו סבורים כי זכות השיבה היא זכות פרטית וקולקטיבית שאינה ניתנת לוויתור.
  3. הממשלה תפעל לשחרר את אסירי העם הפלסטיני להיאבק בתוכנית לייהד ולקרוע את הגדה תוך הרחבת ההתנחלויות והמשך בניית גדר ההפרדה הגזענית. הממשלה תיאבק בענישה הקולקטיבית ולא תיכנע לסחיטות מדיניות.
  4. ההתנגדות על כל צורותיה היא זכות לגיטימית של העם הפלסטיני בדרכו לשים קץ לכיבוש ולהשבת זכויותיו הלאומיות.
  5. הממשלה הפלסטינית תהיה מוכנה לשקול את עקרון המשא ומתן אם תכיר ישראל בזכויות העם הפלסטיני ליישם באופן רציני, תוך מתן ערבויות נסיגה כוללת מהשטחים שכבשה ביוני 1967, כולל מירושלים המזרחית.
  6. פתיחתו של תהליך רפורמות מקיף במוסדות הרשות הפלסטינית. השתתת מוסדות אלה על עקרונות הדמוקרטיה, צדק, שלטון חוק הפלורליזם הפוליטי ועקרון הפרדת הרשויות ושמירה על זכויות האדם וחירויות הפרט.
  7. המוסדות הלאומיים הפלסטיניים ייבנו על בסיס מקצועי ולא על בסיס של שליטה מפלגתית בהם. 
  8. הממשלה הפלסטינית תתייחס אל המציאות שנוצרה בעקבות ההסכמים הקודמים בין הרשות לבין הכיבוש וזכותה של הממשלה לשקול מחדש הסכמים אלה על בסיס החוק הבינלאומי ובהתאם לזכויות העם הפלסטיני.
  9. הממשלה הפלסטינית תגן על עצמאות ההחלטה של העם הפלסטיני ומוסדותיו ותגן על ריבונותו בעניין הזה.
  10. הממשלה תדגיש את האופי הערבי והאיסלאמי של העניין הפלסטיני ותפעל לגייס תמיכה ערבית ואיסלאמית בעם הפלסטיני בכל התחומים.
  11. הממשלה תקיים יחסי ידידות חיוביים על בסיס כבוד הדדי עם המדינות הערביות והאיסלאמיות ועם מדינות העולם. 
  12. עקרונית, נהיה מוכנים להמשיך ברגיעה הנוכחית, שהיא דרך להשגת היעדים הלאומיים, ולא מטרה. הרגיעה אין פירושה ביטול זכות ההתנגדות והזכות להגיב על ההפרות הישראליות. הרגיעה מותנית בהפסקת כל התוקפנות של ישראל ושחרור האסירים.

   

  בחמאס נערכים לממשלה בלי הפתח

   

  מכתב קווי היסוד של ממשלת החמאס, כפי שנמסר לאבו מאזן, מתפרסם בצל דיווחים כי בפתח ובסביבת אבו מאזן ישנו חוסר שביעות רצון מהסעיפים במכתב הקובעים כי בחמאס שומרים את הזכות לבחון מחדש את ההסכמים החתומים, כמו גם הצבת תנאים להכרה בעקרון המשא ומתן המדיני.

   

  בנאומו במושב הפתיחה של המועצה המחוקקת החדשה וגם בכתב המינוי לאיסמעיל הנייה, הדגיש אבו מאזן שעקרון המשא ומתן הוא התפיסה האסטרטגית היחידה של העם הפלסטיני וכי ניתן למתוח עליהם ביקורת, אך אין להטיל בהם ספק לעשות בהם דיון מחודש ולטעון נגד החוקיות שלהם.

   

  בחמאס מצפים שבימים הקרובים יתחדשו המגעים עם אבו מאזן לאחר שזה ישוב מסיור בחו"ל בשבוע הבא. בתנועה מקווים שעד תחילת השבוע תתבהר התמונה בנוגע לאילו הן המפלגות שקיבלו את מסמך החמאס וישתתפו בממשלה הפלסטינית הבאה. 

   

  קווי היסוד של הממשלה, כך הצהירו בחמאס לאחרונה, יהיו מתונים יותר מהעמדות האידיאולוגיות של התנועה. בחמאס שמרו בכוונה על עמימות, כדי לאפשר הקמת ממשלה רחבה על בסיס של קווי יסוד משותפים.

   

  נוכח הדיווחים על מורת רוחו של אבו מאזן מהמסמך כעת נערכים בחמאס לאפשרות שהפתח לא תצטרף לממשלתם ושהמימון הבינלאומי יופסק או יצומצם. ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, נפגש עם בכירים סעודים בניסיון להשיג התחייבות למימון הממשלה הפלסטינית וזאת על רקע דיווחי משרד האוצר הפלסטיני, ולפיהם תשלום המשכורות לעובדים לחודש הנוכחי נותר בגדר תעלומה גדולה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  קווי היסוד של החמאס. הנייה
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  לא מרוצה. אבו מאזן
  צילום: רויטרס
  מומלצים