שתף קטע נבחר

6 ימים לבחירות, הליכוד רוצה את תמיכת לחם

הליכוד נחלש בסקרים הפנימיים של המפלגה. מה עושים? ל-ynet נודע כי מתגבש מהלך שיו"ר המפלגה החברתית, ישראל טוויטו, יביע תמיכה פומבית בליכוד. טוויטו מגלה כי בליכוד מבקשים לצרף את לחם כחטיבה "ולאמץ את האידיאולוגיה שלנו, אך שום דבר עוד לא סגור". לדבריו, נתניהו הוא שגרם למצוקות החברתיות, ולכן דווקא הוא יכול לטפל בהן. בארגונים החברתיים כועסים: "איך הזכרון כה קצר? ביבי הוא האוייב". ונתניהו? ממשיך בהבטחות - לנכים ולתושבי אילת

איחוד בין השכבות החלשות לבין מנחיתי הגזירות? ל-ynet נודע הבוקר (יום ד') כי מתגבשת תמיכה פומבית של מפלגת "לחם" בליכוד בראשות נתניהו. מנהיג לחם, ישראל טוויטו לא מתכוון לקבל החלטה כל כך מהר בנושא, והיום ייפגשו ח"כ משה כחלון וטוויטו כדי לסכם את המגעים. בנוסף, צפוי נתניהו להודיע בימים הקרובים לתושבי אילת כי לאור ההתייצבות הכלכלית, הליכוד יבקש להחזיר את המע"מ בעיר אילת.

 

היום אמר יושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו, כי יבטל את שלילת הקצבאות לנכים היוצאים לעבוד. במפגש עם נכים במצודת זאב בתל-אביב כי "יש לתמרץ את אלה שיוצאים לעבודה. יש אוכלוסיות שלמות שאינן נהנות מהקצבאות, בהן פגועי נפש ומוגבלי תנועה". עוד אמר נתניהו כי "מי שמציג מדיניות חברתית בנוסף לזו הכלכלית אומר דבר והיפוכו. לא ניתן לעשות הפרדה כזו, זה בלוף". 

 

ל-ynet נודע כי ההבטחות האחרונות והמגעים באו לאחר סקר פנימי של הליכוד, ממנו עולה כי המפלגה ממשיכה לרדת בסקרים. מהסקר עולה שכוחה של קדימה נחלש והיא עומדת כעת על 36 מנדטים. העבודה עלתה ל-22 מנדטים ואילו מפלגת הליכוד ירדה ל-16 מנדטים. עוד עולה מהסקר כי אביגדור ליברמן צפוי לגרוף 11 מנדטים.  

 

 

בתשדיר התעמולה האחרון ובכנסים פונה בנימין נתניהו ישירות לציבור שנפגע מהתוכנית הכלכלית שלו כשר האוצר במעין בקשת סליחה בעקבות הכעס של בוחרי הליכוד על מדיניותו. כעת מתברר שאמש החלו מגעים בין הצדדים. ישראל טוויטו מאשר ל-ynet את דבר המגעים: "בימים האחרונים אנחנו מחוזרים על ידי הליכוד, היום אנחנו אמורים להיפגש והם יתנו לנו את כל הפרטים הסופיים ואנחנו נחליט סופית האם לתמוך בהם. ביקשנו שיחוקקו חוקים חברתיים מסויימים ובלעדיהם אנחנו לא מוכנים לתמוך בהם".

 


נתניהו הבוקר, עם נציגי הנכים. צילום: רויטרס

 

טוויטו אמר לח"כ כחלון כי למרות שנתניהו הוא זה שתוכניותיו הכלכליות פגעו באנשים, דווקא הוא יכול לטפל במצוקות החברתיות הרבות שנוצרו "ולהוביל לשינוי". בקרוב אם המגעים יגיעו לידי הבשלה, אמור להביע טוויטו תמיכה פומבית בנתניהו. לדברי טוויטו, "בעוד שעמיר פרץ צוחק עלינו, ומציע דמוגוגיה זולה של 1000 דולר שכר מינימום, ואולמרט הקים את תוכנית וויסקונסין, ביבי נתניהו יכול להוביל שינוי".  

 

טוויטו מגלה הבוקר כי "משה כחלון פנה אלי מספר פעמים. בליכוד מבקשים לצרף את לחם כחטיבה בליכוד ולאמץ את האידאולוגיה החברתית שלנו בתמורה לתמיכה שלנו בהם".

 

לדבריו, "בזמנים בהם בית המשפט בורח מאחריות והביטוח לאומי מקציב סכומים לא מציאותיים יכול להיות שנמצא את הישועה בליכוד, כאשר התנאי העיקרי שלנו הוא קביעת סף מחיה לקיום מינימלי בכבוד, שזה הרבה יותר הגיוני מדמגוגיית אלף הדולר של מפלגת העבודה. אנחנו מדברים על סף שיקבע לפי כל הגורמים בשוק".

 

עם זאת הוא מזהיר כי "שום דבר לא סגור. במידה שהליכוד יאמץ את עיקרי המצע שלנו והכול יהיה חתום בהסכמים ולא בלחיצת יד, אנחנו נתמוך".

 

חבר הכנסת משה כחלון, הח"כ החברתי בליכוד ומי שזכה במקום השני בפריימריז, היה במשך השלוש שנים האחרונות בקשר עם ישראל טוויטו, מנהיג כיכר הלחם וראש מפלגת לחם. הידידות בין השניים היא שהביאה ככל הנראה לשיתוף הפעולה המסתמן בין הליכוד לבין לחם.

 

אתמול בשעת לילה מאוחרת התקשר ח"כ כחלון לטוויטו וביקש לרתום אותו לטובת מאבק הליכוד בבחירות. טוויטו לא התנגד, אך כאמור, עדיין לא סוכמו הדברים. בשיחה, אמרו השניים כי אם עושים היפוך למילה 'לחם' מקבלים 'מחל' "ויכול להיות שזה מסמל משהו".  

 

ארגונים חברתיים: איך הזיכרון כל כך קצר?

 

פנינה פירסטון, פעילה מרכזית בפורום למאבק באבטלה, אמרה בתגובה: "אני חושבת שלחם יורים לעצמם ברגל. בתקופתו של ביבי הורידו את הסיוע בדיור והצעקה הראשונית של טויטו הייתה בנושא זה. ביבי הוריד חצי מדינה לקו העוני, האידיאולוגיה שלו זה לקחת מעניים ולתת לעשירים. הרי כל המליונרים והמיליארדרים החדשים זה התוצרת של ביבי. כמו גם בתי תמחוי. אז מפלגת לחם הולכת אליו? אני לא מבינה את זה, זה נשגב מבינתי. איך הזכרון כל כך קצר? הרי הוא ממש האוייב".

 

לדבריה, אם ביבי היה מציע לנו דבר כזה הייתי המומה. הוא צריך להיות 'זומבי' אם הוא חושב שהוא יכול לפנות אלינו. לאחר שהוא לקח את העתיד מאנשים הוא מנסה למכור אשליות. הוא הביא עלינו את ויסקונסין בלי שום התחשבות".

 

אהוד שם טוב מייסד קהילת "סינקופה", ארגון לשינוי חברתי אומר, כי אין שום אפשרות לקשר בין שתי המפלגות. שם טוב: "בלי להכנס לעומק הדברים אני לא רואה חיבור הגיוני בין השניים. מי שפועלים בזירה החברתית כדי לשנות את השיטה הכלכלית לא יכולים להצטרף לליכוד שדוגל בשיטה כלכלית נאו ליברלית שמקדשת עקרונות של הפרטה וצמיחה. לדבריו, "בנוסף מפלגה חברתית הלוחמת למען צדק לא יכולה לחבור לליכוד בגלל התפיסה המדינית הדוגלת בכיבוש, בגדרות ובדיכוי האוכלוסיה הפלסטינית".

 

גם במערכת הפוליטית דבר המגעים לא עבר בשקט: מועמד העבודה לכנסת יורם מרציאנו אמר כי "מסתבר שלכל אדם יש מחיר". לדברי מרציאנו, "פרץ לא הסכים לסדר לטוויטו ג'וב, אז הוא הלך למפלגה הכי אנטי-חברתית שיש, הליכוד. זאת, למרות שמדיניותו של נתניהו ואולמרט גרמה לפערים החברתיים הקשים".


פורסם לראשונה 22/03/2006 10:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
טוויטו. "פרץ צוחק עלינו"
צילום: עטא עוויסאת
צילום: שי רוזנצוויג
הזמר של לחם. ינגן לביבי?
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: איי אף פי
נתניהו. הבטחות לתושבי אילת
צילום: איי אף פי
צילום: אלי אלגרט
כחלון. לחם ומחל זה דומה
צילום: אלי אלגרט
מומלצים