שתף קטע נבחר

חזית חדשה: קדימה נגד ליברמן

באותו ערב שבו הודיע אולמרט כי "מי שלא יהיה מוכן להיות שותף לתוכנית ההתכנסות לא יכול להיות שותף קואליציוני", תוקף גם שותפו הבכיר פרס את ליברמן: "אין מקום לפראות ביחסים בינלאומיים, תוכניתו תוביל לאבדן הגליל". עד עתה ניהלה קדימה את הקמפיין שלה בעיקר מול נתניהו והליכוד - אבל בשבועיים האחרונים זוכה ליברמן לעדנה אלקטורלית, ונראה כי בקדימה זיהו את הסיכון ופותחים חזית חדשה

שמעון פרס, מס' 2 בקדימה, אמר אמש (ד') כי "לא יעלה על הדעת שישראל תבצע טיהור אתני ותגרש את ערביי ישראל מהמדינה. אין מקום לפראות ביחסים בינלאומיים". פרס אמר את הדברים בכנס בחירות שנערך בשוהם, שבו ביקר את יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. "תוכניתו לגבי אום אל פאחם מסוכנת ותוביל לאובדן הגליל. כבר היום חיים שם יותר ערבים מיהודים", אמר.

 

עד עתה ניהלה קדימה את הקמפיין שלה בעיקר מול נתניהו והליכוד - אבל בשבועיים האחרונים זוכה ליברמן לעדנה אלקטורלית, ומפלגתו ישראל ביתנו מגיעה באחד הסקרים אף ל-12 מנדטים. בקדימה מודאגים כנראה מהמגמה - ופותחים נגדו חזית: דבריו של פרס באים באותו ערב שבו אמר ראש רשימת קדימה ומ"מ רה"מ אהוד אולמרט בתוכנית לונדון וקירשנבאום בערוץ 10, כי "מי שלא יהיה מוכן להיות שותף לתוכנית ההתכנסות, לסדר היום המדיני, לא יכול להיות שותף קואליציוני".

 

"אנחנו רוצים לעשות שינוי בכל סדר החיים הפוליטי בישראל", הוסיף אולמרט, "אדם זכאי כמובן לעמדתו, מפלגה ודאי. אבל אם היא איננה שותפה לסדר היום המדיני, היא איננה יכולה להיות שותפה לאחריות של ניהול ענייני מדינת ישראל".

 

הצהרת אולמרט פוסלת לכאורה את השתתפותן בקואליציה עתידית מטעם קדימה של ישראל ביתנו ושל ש"ס, שנחשבו עד עתה ל"לשון המאזניים".

 

ליברמן עצמו אמר בתגובה לדברי אולמרט כי "חמישה ימים לפני הבחירות אנחנו מתרכזים ביום הבחירות ולא בימים שאחריו. לישראל ביתנו יש תוכנית מדינית ברורה, ואנחנו לא מתכוונים לנהל מו"מ על דפי העיתון או על מרקעי הטלוויזיה".

  

פרס תקף את ליברמן על רקע התוכנית היסודית שלו, שאותה הציג כבר לפני מספר חודשים. על פי תוכנית שנויה במחלוקת זו, יתקיימו "חילופי אוכלוסין", כאשר ערביי ישראל באזור המשולש ובנקודות מסוימות בוואדי ערה יצורפו לרשות הפלסטינית - במקביל לכך שהשטחים של ההתנחלויות יהפכו להיות חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. דוברים שונים הגדירו את התוכנית כ"טרנספריסטית" ואת ליברמן כ"פשיסט". 

 

פרס גם מתח ביקורת בדבריו על יושב ראש העבודה, עמיר פרץ, ואמר שאילו היתה מתקבלת עמדתו, "היינו עד היום בעזה ומסכנים חיי ילדים ומבזבזים כסף שמיועד לקשישים, לנכים לילדים ולמשפחות חד-הוריות".  

 

בכירים בקדימה: "שאהוד יזכור שהוא צריך סביבו נאמנים"

 

ככל שמועד הבחירות מתקרב ותפירת הקואליציות העתידיות תופסת יותר ויותר מקום במערכת הפוליטית, בכירי קדימה מודאגים מהמו"מ הקואליציוני ואיך לא - מחלוקת התיקים בממשלה הבאה.

 

בכירים בקדימה, הנחשבים למקורבים לאולמרט, אך חוששים למעמדם אחרי הבחירות, אומרים בשיחות סגורות כי "כדאי מאוד שאהוד יחשוב גם על היום שאחרי. הוא צריך לזכור שהוא צריך סביבו אנשים נאמנים. כמו ששרון ידע להקיף את עצמו באנשים שהיו מוכנים לשכב בשבילו על הגדר, כדאי גם לאהוד לעשות כך. הוא צריך לזכור שאם הוא הולך על תוכנית גדולה של התכנסות, הוא יצטרך את האנשים שלו. כדאי לו לזכור שהיו אנשים שהיו מוכנים לבוא עם אריק מהליכוד למפלגה החדשה, כי הוא ידע איך להתייחס אליהם. הוא יצטרך אותנו בבוא היום, כדי שנשכב בשבילו על הגדר".

 

או במילים אחרות - בכירי קדימה שמעמדם לא ברור ביום שאחרי הבחירות, מעבירים לאולמרט מסר ברור: אם אתה רוצה אותנו לידך, כדי שתדע את מי למנות לתפקידים בממשלה.

 

הבכירים האלה, שבאו עם שרון מהליכוד, חוששים כי נתנו הבטחות לחלק מן הבכירים בקדימה, ובגללם - הם עשויים להידחק לאחור ולא לזכות בתיקים בממשלה, במיוחד לאור העובדה שאולמרט יצטרך להרכיב קואליציה שתורכב מכמה מפלגות.

 

בתוך כך, בישיבה שקיים היום בצהריים ממלא מקום ראש הממשלה עם 13 מהח"כים שהיו ממקימי המפלגה החדשה, הוא קרא להם לא לעסוק בנושאים הקואליציוניים, ולא להתעסק עם ספקולציות, כדבריו. אולמרט גם הבהיר כי הוא לא הבטיח לאף אחד מאנשי קדימה דבר, וכי הוא לא עוסק בנושא בימים אלה: "הביאו לי 61 מנדטים, ואז כל התיקים יהיו אצלנו", הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פרס. "אין מקום לפראות"
צילום: ירון ברנר
ליברמן. עדנה אלקטורלית
צילום: איי אף פי
אולמרט. "לעשות שינוי"
צילום: איי אף פי
מומלצים