שתף קטע נבחר

אולמרט: "מי שלא יסכים להתכנסות - לא יהיה בקואליציה"

האם אולמרט משרטט קואליציית שמאל? בראיון ללונדון וקירשנבאום אמר ראש מפלגת קדימה כי "מי שלא יהיה מוכן להיות שותף לתוכנית ההתכנסות לא יכול להיות שותף קואליציוני". נראה כי הדבר יקשה על ש"ס ועל ליברמן להשתתף בממשלה. אלי ישי: "אולמרט לא יעשה התנתקות. מדובר בתעמולת בחירות בלבד". ליברמן: "לא ננהל מו"מ דרך התקשורת"

בראיון לתוכנית "לונדון וקירשנבאום" בערוץ 10 היום (ד') אמר מ"מ רה"מ ומועמד קדימה לראשות הממשלה אהוד אולמרט, כי מי שלא יהיה שותף לתוכנית ההתכנסות לא יוכל להיות שותף בקואליציה בראשותו: "מי שלא יהיה מוכן להיות שותף לתוכנית ההתכנסות, לסדר היום המדיני, לא יכול להיות שותף קואליציוני. מורדים לא יהיו יותר. מערכת קואליציונית שנסחטת על ידי מורדים שמקעקעים את האנשים שמבפנים ופועלים נגדה, אני לא אאפשר את זה", אמר אולמרט.

 

"אנחנו למדנו לקח, בדיוק בשביל זה הקמנו את קדימה", הוסיף, "אנחנו רוצים לעשות שינוי בכל סדר החיים הפוליטי בישראל. אדם זכאי כמובן לעמדתו, מפלגה ודאי. אבל אם היא איננה שותפה לסדר היום המדיני, היא איננה יכולה להיות שותפה לאחריות של ניהול ענייני מדינת ישראל".

 

בהמשך דבריו אמר אולמרט: "אף מפלגה יהודית וציונית איננה פסולה לשותפות קואליציונית. מה יהיה ההרכב, מי ימלא את התפקידים? קודם כל אני רוצה לנצח, אני רוצה פעם אחת להביא לרוב היסטורי. הגיע הזמן למפלגה שיש לה רוב היסטורי. הגיע הזמן לתת כוח של רוב למפלגה אחת, שלא תיסחט על ידי קבוצה של שניים או קבוצה של שלושה, או על ידי סחטן מימין או על ידי סחטן משמאל".

 

אולמרט הסביר את תוכניתו: "אנחנו צריכים לפתוח בתהליך, לא להפוך את מדינת ישראל לבת ערובה של הפלסטינים, לא לתת למישהו להכתיב לנו לוחות זמנים, לקבוע בשבילנו מתי יקרו ומתי לא יקרו הדברים. אנחנו צריכים לקחת את גורלנו בידינו".

  

ישי: "הוא לא יעשה התנתקות, זו רק תעמולה"

 

הצהרתו של אולמרט פוסלת לכאורה את השתתפותן בקואליציה עתידית מטעם קדימה של ישראל ביתנו ושל ש"ס, הנחשבות ל"לשון מאזניים".

 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר בתגובה כי "חמישה ימים לפני הבחירות אנחנו מתרכזים ביום הבחירות ולא בימים שאחריו. לישראל ביתנו יש תוכנית מדינית ברורה, ואנחנו לא מתכוונים לנהל מו"מ על דפי העיתון או על מרקעי הטלוויזיה".

 

יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר בתגובה ל-ynet כי "ש"ס מעדיפה ממשלת ימין, והיא נגד התנתקויות חד צדדיות נוספות. ובכלל, אולמרט לא יעשה התנתקות. מדובר בתעמולת בחירות בלבד. אנחנו נגד עכשיו, ונהיה נגד גם אחרי הבחירות. התוכנית של אולמרט לא ישימה. העם לא יסבול זאת".

 

ישי הוסיף כי "מדובר בתוכנית שתגביר את הטרור ותיתן לחמאס הכול בחינם". הוא אף הזהיר כי "המפד"ל תיכנס לממשלה כזו, ותדרוש וכתנאי משאל עם לקיום ההתנתקויות".

 

ובכל זאת, ישי משאיר את הפתח המסורתי למו"מ עתידי ואומר כי "בבוא השעה נביא זאת לחכמי התורה של ש"ס בראשון מר"ן שידע כיצד להנחות אותנו".

 

בשבוע שעבר פורסם, כי יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, פנה לש"ס על מנת לצרף אותם לגוש ימין חוסם. ישי לא השיב תשובה חד משמעית לנתניהו. עוד פורסם כי ישי עומד בקשר גם עם אולמרט, וכי תוכנית הנסיגה - "ההתכנסות" שהציג אולמרט קודם לכן, לא פגעה בתוכניות לשיתוף פעולה עתידי.

 

נתניהו: "קורא לכל המפלגות לומר שלא יצטרפו לממשלת נסיגה"

 

מלשכתו של נתניהו נמסר בתגובה לדבריו של אולמרט כי "כל ההתעסקות הלא יאומנת הזאת בחלוקת תיקים ובקביעת קואליציות עוד לפני שהבוחר אמר את דברו - זו התנשאות, יהירות ושחצנות, שתעלה להם ביוקר לאחר היוודע התוצאות".

 

מהלשכה הוסיפו כי "לעצם העניין, הליכוד בראשות נתניהו הוא הגורם היחיד שמתייצב מול תוכנית הנסיגה של אולמרט וראוי שלפני ההכרעה ההיסטורית בעלת משמעות - תהיה הוגנות במערכת הפוליטית. אני קורא לכל מפלגות המחנה הלאומי לומר בצורה הברורה ביותר לפני הבחירות שלא יצטרפו לממשלה שתבצע את הנסיגה הגדולה".

  

יו"ר סיעת הליכוד, גדעון סער, אמר כי "הליכוד קורא לישראל ביתנו, ש"ס ויהדות התורה להפסיק להתחמק ולהודיע באופן ברור כי לא יהיו שותפות לממשלה בראשות אולמרט".

 

ח"כ זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר כי "הצהרתו של אולמרט מעידה כי מי שמצביע לקדימה מצביע לממשלת שמאל עם העבודה, מרצ ובתמיכת הערבים". לדברי אורלב, "יש להבין שקול לקדימה הוא קול למרצ. לשמחתנו, אזרחי ישראל הם שייקבעו את התוצאות בקלפי. הכל עדיין פתוח".


פורסם לראשונה 22/03/2006 20:37

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט. "לא אאפשר חתרנות"
צילום: רויטרס
צילום: אלי אלגרט
ישי. יוצא בחוץ?
צילום: אלי אלגרט
ליברמן.
מומלצים