שתף קטע נבחר

"ליעד גולן נתן מעצמו ללא גבולות"

אבל כבד ירד על קיבוץ בית השיטה, שבו גדל ליעד גולן, שהתחשמל למוות כשהסיר שלט בחירות. אמו, עליזה: "יש תחושה של עצב גדול, של אובדן ופספוס". גם בקיבוץ גבים, בו התגורר לאחרונה עם חברתו, מתקשים לעכל את הבשורה: "אני עוד זוכר כשהוא סיפר לי איך הציע לחברתו ענת נישואים, כמה התרגשנו", סיפר מזכיר הקיבוץ. עמיר פרץ, שבתו למדה עם חברתו של גולן: "איבדנו את הסייר הכי טוב בסיירת שלנו"

"במקום לצעוד לצידו בחתונה, אני מביאה אותו לקבר". כך מיררה רחל קשפיצקי, סבתו של ליעד גולן (26), פעיל מפלגת העבודה שנהרג כשטיפס על עמוד חשמל כדי להסיר שלט של תעמולת בחירות בכביש מספר 1. "כל כך קשה שסבתא תביא את הנכד שלה לקבורה".

 

אבל כבד ירד על קיבוץ בית השיטה עם היוודע דבר מותו. גולן, בן הקיבוץ, היה כמו שמגדירים קרוביו ומכריו, ילד יוצא דופן.  גולן היה בעבר סמ"פ בגבעתי ואף קיבל צל"ש במהלך שירותו הצבאי, אך מאז תום השירות היה יותר מכל פעיל חברתית. היום אף זכה לכינוי "מפקד חברתי", כפי שהגדיר זאת יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ.


עמיר פרץ בין הסבתא לאמא (צילום: צפריר אביוב)

 

טרם השירות הצבאי, לקח גולן חלק במכינה הקדם צבאית על שם יצחק רבין, שם גם הכיר את חברתו ענת, בת קיבוץ גבים שבדרום. השניים אמורים היו להינשא בחודש ספטמבר הקרוב. "בדרך כלל נותנים סופרלטיבים אחרי שמישהו מת. אך במקרה של ליעד הוא באמת היה ילד מדהים, בן נהדר ומיוחד. ילד של אמא", אמרה בבכי אמו עליזה.  

 

את מעורבותו הגדולה במערכת הבחירות הנוכחית, קיבלו קרוביו כעניין מובן מאליו: "המעורבות הערכית היא תולדה של חינוך קיבוצי וחינוך מבית", הוסיפה אמו. לאחרונה למד בסמינר הקיבוצים חינוך לדמוקרטיה, ואמו מספרת כי מדובר בפרויקט ייחודי שהאנשים שנטלו בו חלק נבחרו בקפידה.

 

הפעם האחרונה שבה נפגשו ליעד ואמו היתה לפני שבועיים, אך מאז כמו תמיד שוחחה עמו כל יום בטלפון, וגולן הביע דאגה כלפיה וכלפי אחיותיו הקטנות. "יש תחושה של עצב גדול, של אובדן ופספוס. הוא היה ילד שנותן מעצמו ללא גבולות, ומאידך ילד שקול ואחראי. כל כך לא מתאים לו לעלות ולטפס על עמוד חשמל ולאבד את החיים ברגע".  

 

לצמרת מפלגת העבודה ובראשה יו"ר המפלגה, עמיר פרץ, שהגיע לנחמה, סיפרה האם כי הבחירות בערו בעצמותיו: "הוא האמין שמפלגת העבודה צריכה לעמוד בראש ועשה הכל בשביל כך". פרץ מצידו סיפר, כי היה לו קשה מאוד לקבל את ההודעה. הקושי היה קשה כפליים מאחר שענת, חברתו של ליעד, למדה באותה כיתה יחד עם בתו של פרץ. "אנחנו מרגישים ממש כמו בסיירת, שהסייר הכי טוב שלה נהרג. הצעירים קראו לעצמם כוח מהפך, וליעד היה הרוח החיה. הם חשים היום כמי שאיבדו את אחד המפקדים שלהם. ואכן ליעד היה יותר מכל לוחם חברתי", הוסיף פרץ. "לא קל להיות מפקד חברתי, זה מסובך משום שכאן אין דרגות, ובכל זאת - הצעירים הלכו אחריו. הוא היה הרוח החיה, והוא יחסר לנו מאוד", אמר. 

 

אבל כבד גם בקיבוץ גבים

 

דור אבני, אחיה של ענת, לה אמור היה גולן להינשא, סיפר כי השניים "הכירו במהלך המכינה שבה למדו. הם עמדו להתחתן, אבל לצערנו הרב זה לא יקרה". למרות שרק בשנתיים האחרונות התגורר גולן בקיבוץ גבים, רבים הכירו אותו ואהבו אותו. "התחלנו להכין רשימה של אלה שרוצים לנסוע מחר להלוויה שלו בקיבוץ בית השיטה וכבר עכשיו יש לנו כבר שני אוטובוסים מלאים, למרות שזה קיבוץ קטן. והדבר רק מעיד כמה אהבו אותו כאן", אמר שלומי, אחד מחבריו של גולן מגבים.

 

המושג מלח הארץ שב ועולה כשמדברים עם חבריו ומכריו הרבים. לדבריהם, גולן דווקא המעיט בוויכוחים פוליטים ובהצהרה על תמיכה פוליטית במפלגה זו או אחרת, למרות המעורבות הגדולה שלו בנעשה בארץ.

 

חבריו סיפרו: "הוא היה בן אדם מיוחד, הציר החברתי שסביבו סבבו החברים, הדבק החברתי שלנו. כל כך הרבה אנשים אהבו אותו. הוא היה חברה'מן". מזכיר קיבוץ גבים, איציק חסון, אמר כי למרות העובדה שגולן התגורר בקיבוץ רק כשנתיים, "אהבו אותו מאוד פה והוא היה מעורה מאוד בקיבוץ. הוא עסק בחינוך והדרכה בקרב הנערים בקיבוץ. נדהמנו לשמוע על מותו, ואני עוד זוכר כשהוא סיפר לי איך הציע לחברתו ענת נישואים וכמה התרגשנו ושמחנו. הוא היה מלח הארץ ורצה לעסוק בחינוך שהיה חשוב לו כל כך".

  

במפלגת העבודה יקשרו בכל רחבי המטה סרטים שחורים ויפתחו את העצרת לסיום קמפיין הבחירות בדברים לזכרו של גולן. הוא יובא למנוחות אחר הצהריים בקיבוץ בית השיטה. ליעד הותיר אחריו זוג הורים ושתי אחיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב
בטקס קבלת הצל"ש
צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב
צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב
"הסייר המצטיין בסיירת העבודה"
צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
עליזה גולן ופרץ. ניחומים
צילום: צפריר אביוב
צילום: ירון ברנר
התחשמל למוות. מקום התאונה
צילום: ירון ברנר
מומלצים