שתף קטע נבחר

פעיל בחירות התחשמל למוות בעת שהוריד שלט

מספר פעילי העבודה עסקו בתליית שלטים על כביש מספר 1, ליד היישוב אזור. אחד הפעילים, ליעד גולן בן 27, טיפס על עמוד מתח גבוה כדי להוריד שלט של הליכוד והתחשמל. המזכ"ל איתן כבל יקיים בעקבות הארוע ישיבה מיוחדת, כנס סיום הקמפיין של המפלגה - בספק. חברת החשמל: "הזהרנו את כל המפלגות". שני פעילי מטה עוכבו לחקירה במשטרה

ליעד גולן (27) מקיבוץ בית השיטה בצפון, פעיל של מפלגת העבודה התחשמל היום (שבת) למוות באזור גשר אזור על כביש ירושלים-תל אביב, בשעה שטיפס על עמוד חשמל כדי להוריד שלט של מפלגה אחרת.

 

 

גולן עשה שנת שירות מנהיגותית במכינה הקדם צבאית אורנים, ובשירותו הצבאי אף קיבל צל"ש מאלוף פיקוד הדרום על שכששירת כקצין בגבעתי, הסתער בידיים חשופות על מחבל שניסה לחדור למוצב. גולן אמור היה להתחתן עוד כמה חודשים.

 

מספר פעילים של מפלגת העבודה, שעבדו בשכר, התמקמו על כביש מספר 1 בנתיב ממזרח למערב (בין מחלף קיבוץ גלויות לצומת גנות) ותלו בשעות הצהריים שלטים לצד הדרך. בסמוך לגשר הנמצא במקום, ליד היישוב אזור, הבחינו הפעילים בשלט של הליכוד תלוי במרומי עמוד חשמל.

 

אחד מהם החליט לטפס על העמוד כדי להוריד אותו וכאשר הגיע למעלה העמוד התחשמל. צוות מד"א שהגיע למקום קבע את מותו. משטרת מרחב איילון פתחה בחקירה ועיכבה לחקירה שלושה אנשים - פעיל שעמד בסמוך לארוע ועוד שני אנשי מטה של המפלגה. הפעילים שוחררו בתום חקירתם.

 

 

 

תולים שלטים על עמודי חשמל, לפני מספר ימים בת"א (צילום: שי רוזנצוויג)

 

יושב ראש מפלגת העבודה, עמיר פרץ, שוחח עם אימו של פעיל המפלגה שהתחשמל למוות והביע את תנחומיו "המפלגה תלווה את המשפחה במהלך התקופה הקשה הניצבת בפניה", אמר לה. הוא ציין שהמפלגה מבכה את מות בנה, שהיה לדבריו, אידיאולוג בנשמתו. 

 

מחקירה ראשונית עולה כי האיש טיפס על העמוד, עבר דוקרנים שמובנים בתוכו, הוריד שלט של הליכוד ואז ניסה לתלות שלט ענק של מפלגת העבודה בין העמוד לעמוד אחר שמרוחק ממנו כשלושה מטרים. ראשו נתקע בכבל המתוח בין עמודים והוא התחשמל למוות.

 

נדב עובדיה, פרמדיק במד"א איילון, אמר ל-ynet: "קיבלנו קריאה על אדם שהתחשמל על כביש מס' 1 יצאנו למקום. 100 מטר אחרי חברת החשמל, בסמוך לגשר הירוק, הבחנו באדם ששרוע על הרצפה. היו סימנים של התחשמלות קשה בראשו ונותר לנו רק לקבוע את מותו".  

 

עובדיה סיפר עוד כי "חברו של ההרוג, שהיה כ-200 מטר ממנו, סיפר כי הוא טיפס על עמוד החשמל שגובהו כחמישה מטרים וככל הנראה הכבל פגע לו בראש". לדברי עובדיה, "הוא סיפר שפתאום ראה את חברו נופל ועשן וניצוצות יוצאים מהכבל, אז הוא הזעיק אותנו". 

 

אזור "הגשר הירוק" המדובר, מהווה שדה קרב עבור פעילי המפלגות, בשל מיקומו האסטרטגי על ציר תנועה מרכזי. ככל הנראה, השלט שניסה הפעיל להוריד נתלה במהלך הלילה הקודם על ידי פעילי ליכוד. 


אזור האסון היום, ליד אזור (צילום: ירון ברנר)

 

יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, ביטל בעקבות האירוע את הביקור שתוכנן לו היום בצעדת הגלבוע. יו"ר מטה הבחירות של מפלגת העבודה, ח"כ איתן כבל, יכנס בשעה הקרובה ישיבה מיוחדת של בכירי העבודה לבדיקת המקרה. בישיבה, שתיערך באור יהודה, ידונו באירוע ובהשלכותיו. במפלגת העבודה בוחנים גם האם לבטל את הכנס המסכם שנועד להתקיים מחר בבית שמש.

 

בהודעה רשמית שפרסמה מפלגת העבודה נמסר: "אנו מבכים היום את מותו של פעיל המפלגה, שנהרג בעת פעילות מפלגתית בגשר אזור. העבודה כולה מחבקת בשעה קשה זו את משפחתו של הפעיל. יושב-ראש העבודה, ח"כ עמיר פרץ, הורה למזכ"ל, ח"כ איתן כבל, לרכז את הטיפול בנושא. העבודה מקימה צוות בדיקה פנימי בראשות ניצב אריה עמית הפועל בתיאום עם המשטרה. לאות הזדהות עם כאב המשפחה, העבודה מקפיאה היום את פעילות השטח שלה. ח"כ כבל הורה לרענן את הנחיות הבטיחות לפעילים בכל הקשור לעבודה בשטח".

 

מזכ"ל המפלגה, איתן כבל, מסר בתדרוך לכתבים, כי ראש מטה השטח של המפלגה, דדי סוויסה, הנחה את הפעילים טלפונית חמש דקות לפני האירוע שלא לעלות בשום פנים ואופן על עמודי חשמל. המשטרה תשאלה את דדי סוויסה, את איתי בן חורין ופעילים נוספים בקשר לארוע.

 

חברת החשמל: הזהרנו מראש את כל המפלגות

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "הזהרנו מראש - הן את המפלגות והן את ועדת הבחירות המרכזית - מפני טיפוס פעילים על עמודי חשמל. לצערנו, לא כל המפלגות הפנימו את האזהרות".

 

גורם בחברה סיפר ל-ynet: "לפני שבועיים, הרבה אחרי שחברת החשמל הזהירה את כל המפלגות, נדהמנו לגלות באתר האינטרנט של מפלגת העבודה כי היא מתגאה בכך שפעיליה מטפסים על עמודי חשמל. פנינו גם אל המפלגה וגם אל דורית בייניש אך לצערנו הם לא נענו לאזהרות".

 

מבדיקת ynet עולה כי אכן באתר מפלגת העבודה פורסמה תמונה של שני פעילים מטפסים על עמוד חשמל ואולם מיד לאחר פניית חברת החשמל, הוסרו התמונות. בתגובה לדבריו של הגורם בחברה אמרו במפלגה: "התמונות של הפעילים לא ביטאו גאווה כלשהי ולא נועדו לעודד איש לבצע מעשה דומה".

 

במטה המבצעים של מרצ הוחלט להדמים את פעילות הפעילים בצירי התנועה ברחבי הארץ, בעקבות מותו של פעיל העבודה. ראש מטה המבצעים של מרצ, אורי זכי, הנחה לעצור את כל תליות השלטים לאורך הצירים ולרענן את הנחיות הבטיחות. 

 

בהכנת הידיעה השתתפו תני גולדשטיין ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עמוד החשמל עליו טיפס הפעיל
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
לא נרתעו ממתח גבוה
צילום: ירון ברנר
צילום: גבי מנשה
כבל. המפלגה נערכת בעקבות הארוע
צילום: גבי מנשה
מומלצים