שתף קטע נבחר

בהשראת גזית? הסטודנטים בב"ש הצביעו כנכים

באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע פקדו הסטודנטים בהמוניהם את הקלפיות, אף שרבים מהם לא מתגוררים בעיר. זאת, בשל פרצה בחוק המאפשרת לכל המעוניין להצביע בקלפי לבעלי מוגבלויות: "אם הייתי צריך לנסוע, סביר להניח שלא הייתי מצביע", הסביר אחד מהם ל-ynet

גבי גזית אומנם חטף מיושבת ראש ועדת הבחירות המרכזית לאחר שקרא למצביעים להתחזות לנכים ולהצביע בכל מקום, אך מתברר כי הוא לא היחיד שעלה על הרעיון.

 

מרבית הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון שבבאר שבע אינם רשומים כתושבי העיר. אבל לא הסטודנטים תאבי הדמוקרטיה ייתנו למכשול טכני שכזה לעמוד בדרכם, ואכן, בעיר בה הקניונים מלאים יותר מהתורים לקלפיות, העומס היחיד נרשם בקלפיות בעלות נגישות למוגבלים.

 

לפי החוק, כל מי שאינו יכול להגיע לקלפי רגיל בגלל מוגבלות כזו או אחרת יכול להגיע באופן עצמאי וללא רישום מוקדם לקלפי המיוחדת, בה יצביע בשתי מעטפות. לעובד בקלפי אסור לשאול על סיבת הנכות או סיבת ההגעה, והוא מחוייב לאשר את ההצבעה.

 

הסטודנטים החרוצים ויודעי החוק ניצלו את העובדה שאינם צריכים להמציא אישור רפואי כזה או אחר - ונהרו לקלפיות למוגבלים.

 

"לדעתי זה היה צריך לקרות מזמן", אמר ל-ynet צביקה ארן, סטודנט לתואר שני. לדבריו, "מדובר גם בחסכון בכסף, שהרי עבור כל סטודנט שחי בבאר שבע היו צריכים לשלם עשרות ומאות שקלים עבור נסיעות לקלפי ליד ביתו. אני שמח על הפרצה בחוק". 

 

אמיר בראון, סטודנט תל אביבי במקור, הוסיף: "למה לי לנסוע שעתיים כדי להצביע, אם אני יכול למעשה לעשות את זה כאן? אם הייתי צריך לנסוע קרוב לוודאי שלא הייתי מצביע". גם סטודנטים אחרים, שלא גרים לא רחוק מבאר שבע, העדיפו לנצל את השיטה. "אמרו לנו שניתן לעשות את זה וזה בסדר". 

 

גזית קרא בתוכניתו "הכל דיבורים" ברשת ב' למצביעים, להתחזות לנכים כדי להצביע באופן נוח יותר. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופטת דורית בייניש, פנתה למנכ"ל רשות השידור, יאיר אלוני, בעקבות דבריו, תבעה לנקוט נגדו את "האמצעים המתאימים".

 

גזית נימק את עמדתו: "הרי כולם אומרים לכם שרוצים שתצביעו. מצד אחד הם רוצים שתצביעו, מצד שני הם מקשים עליכם כי הבחירות האלה הן קצת פרימיטיביות מהבחינה המנהלתית והמחשבית. אבל הם נותנים לכם חור קטן שאתם יכולים להשתחל דרכו. ואם דחוף לכם להצביע, ואני בטוח שדחוף לכם להצביע, אבל אתם לא נמצאים בקריית שמונה כי אתם עכשיו בתל-אביב, תלכו לקלפי כלשהי ותגידו להם: אני מוגבל בתנועה, אני רוצה להצביע. יתנו לכם מעטפה כפולה, לא ישאלו אתכם שאלות - אסור להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
למה להתרחק? אוניברסיטת בן גוריון
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: איי פי
(אילוסטרציה)
צילום: איי פי
מומלצים