שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הגמלאים חוגגים: "היום לא מביש להיות קשיש"

  המפלגה שהחלה את מערכת הבחירות עם תקווה לעבור את אחוז החסימה, צפויה לשלוח לכנסת הקרובה בין חמישה לשמונה חברים. היו"ר, רפי איתן: "שהחיינו והגיענו לזמן הזה. בתוך שנה מהיום תראו כולכם שאנחנו משיגים את המטרות שלנו". פעילים למען פולארד הפריעו לנאומו של איתן

  מפלגת "גמלאים ישראל" החלה את מערכת הבחירות כעוד מפלגה קטנה שמפנטזת על אחוז החסימה. רק בשבוע האחרון צברה הרשימה תאוצה בסקרים ואם לשפוט על פי תוצאות המדגמים הסופיים, הגמלאים הם הפתעת הבחירות חמישה עד שמונה מנדטים.

   

   

  יו"ר המפלגה, רפי איתן (79), צפה בתוצאות המדגמים במטה המפלגה בשיכון בני דן בתל אביב. דקות ספורות לאחר שהתברר כי הוא וחבריו יהוו כוח משמעותי בכנסת ה-17, אמר איתן: "אנחנו צנועים וכך נחגוג - בצניעות. אני רוצה להודות לפעילים ולאנשי הגמלאים שהלכו איתנו דרך ארוכה - ובעיקר למצביעים הצעירים הרבים. שהחיינו והגיענו לזמן הזה!".

   (צילום וידאו: ערוץ הכנסת)

   

  למרות משקלה הרב של רשימת הגמלאים והחיזורים הצפויים לה מצד המפלגות הגדולות במהלך הרכבת הממשלה, סירב איתן להתפתות לשאלות העיתונאים בנוגע לתנאי ההצטרפות לקואליציה. "גמרנו אומר, כולנו יחד, להיות הן בכנסת והן בקואליציה עתידית רק במקום שיאפשר לנו לטפל בנושאי הגמלאים", אמר. "לכן, כל שאלה או כל חקירה שלכם כרגע היא מיותרת. נפלס את הדרך שלנו בתבונה ואני משוכנע שבתוך שנה מהיום תראו כולכם שאנחנו משיגים את המטרות שלנו".

   

  יעקב בן יזרי, אשר על פי התוצאות יאייש גם הוא את אחד ממושבי הכנסת בקדנציה הקרובה, הוסיף בהתרגשות: "ביום הזה לא נתבייש להיות קשישים. לא ננוח אפילו לרגע עד שיוחזרו לגימלאים כל זכויותיהם. אנחנו מחזירים את הכבוד למי שבנה את המדינה הזאת. היום מתחיל עידן חדש".

   

  צילום וידאו: דלית שחם

   

  במהלך נאום הניצחון של יו"ר המפלגה, החלו להתפרע במקום פעילים למען המרגל היהודי ג'ונתן פולארד, וטענו כי איתן הוא זה שהפקיר אותו. תומכי פולארד מאשימים את איתן, ששירת במוסד בזמן פרשת פולארד, בכליאתו בארצות הברית באשמת ריגול.

   

  אחד הגורמים להצלחה של הגמלאים במערכת הבחירות הנוכחית הייתה תמיכתם המפתיעה של צעירים רבים במפלגה. הגמלאים מיקדו באחרונה מאמץ הסברתי מיוחד בקרב הבוחרים הצעירים והיו"ר איתן וסגנו בן יזרי, הירבו להסתובב בין בתי הקפה והמסעדות בלב תל-אביב. במהלך היום הם אף ביקרו, בין היתר, במספרה התל-אביבית האופנתית "גזוז".

   

  רפי איתן: מהפלמ"ח, דרך המוסד, אל עולם העסקים

   

  יו"ר הגמלאים נולד בקיבוץ עין חרוד בשנת 1926. בשנת 1944 הוא התגייס לפלמ"ח, שם סיים קורס מ"כים וקורס מפקדי מחלקות והשתתף בעשרות מבצעים. במהלך שירותו נפצע איתן פעמיים: פעם אחת במבצע שיחרור המעפילים ממחנה המעצר בעתלית ופעם בקרב על מלכיה. ב-1950, לאחר שלא התקבל לקורס המג"דים הראשון בצה"ל, השתחרר איתן מהצבא ועבר להתגורר בנגב, בשטח שחכר ושלימים הפך לחוות השקמים.

   

  ב-1955 הוא השלים תואר ראשון בכלכלה ובמנהל ציבורי באוניברסיטת לונדון. עם שובו ארצה הצטרף למוסד, שם עסק במבצעים שונים.

   בראשית שנות השבעים יצא לחופשה בה ניסה את מזלו בעולם העסקים, אך נכשל. לאחר ההידרדרות הכלכלית חבר איתן אל אריאל שרון וכיהן כעוזרו במשרד היועץ לביטחון של ראש הממשלה דאז, יצחק רבין.

   

  בשנים הבאות התנדנד איתן שוב בין עולם העסקים לעולם הביטחון ובתקופת מלחמת לבנון אף כיהן כיועצו של ראש הממשלה לענייני טרור. ב-1986 הוא התמנה כיו"ר חברת "כימיקלים לישראל" ומ-1991, עם סיום תפקידו כעובד הממשלה, יצא לפנסיה והקים חברה פרטית משלו.

   

  ומי עוד ברשימה?

   

  ההפתעה הגדולה של הבחירות האלה היא בלי ספק רשימת הגימלאים, אולם מי עוד עומד מאחורי הרשימה?

   

  במקום השני, מאחורי רפי איתן, עומד יעקב בן-יזרי (78), יו"ר ארגון גימלאי קרן הגמאלות המרכזית. אחריו, במקום השלישי ברשימה, משה שרוני (77), יו"ר ארגון גימלאי עיריית חיפה. במקום הרביעי יצחק זיו, בן 68 וממלא מקום יו"ר ארגון גימלאי בזק. בחמישי - יצחק גלנטי (69), מייסד ויו"ר עמותת גימלאי חברת החשמל.

   

  במקום השישי, שחלק מהסקרים מנבאים כי הוא מקום ריאלי, מוצב אלחנן גלזר (59), יושב ראש עמותת גימלאי התעשייה הצבאית. אחרי גלזר מוצבת שרה שלו, יו"ר גימלאי עיריית רחובות בת ה-72. במקום השמיני, הריאלי על פי הסקרים האופטימיים ביותר, יעקב אשרי (59), נציג רכזי התרבות של גימלאי תל אביב. ניסן יחזקאלי בן ה-76 (ויו"ר גימלאי משרד האוצר) מוצב במקום התשיעי. את העשירייה הפותחת סוגרת חפציבה בן-נון המוכרת מתשדירי הגימלאים ("אני לא מאמינה לביבי, אני לא מאמינה לאולמרט"). בן-נון בת ה-66 משמשת כיו"ר גימלאי המורים בבקעת אונו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איתן. הדרך הארוכה הסתיימה בהצלחה
  בן יזרי. יילחמו על הזכויות
  מומלצים