שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  במרצ מאשימים את "הטרנד של הגימלאים"
  "זהו אי-כישלון למופת", אמרו הח"כים של מרצ וקיבלו את התוצאות בפנים חתומות. "שמרנו על כוחנו מול הצונאמי של קדימה". רן כהן על הליכוד: "מגיע להם להתרסק". ביילין פסל שותפים קואליציונים: "לא נשב עם הליכוד, המפד"ל וישראל ביתנו. אין צ'אנס"

  "אם הסקרים אכן נכונים וחמישה מנדטים היא התוצאה הסופית, אזי מרצ הוכיחה כי אל מול הצונאמי של קדימה היא הצליחה להחזיק מעמד. למרות כל הסערות והשינויים היא הצליחה לשמור על הגרעין הקשה שלה – גרעין של אנשים מאמינים", כך הגיב הלילה (יום ד') יו"ר מרצ, יוסי ביילין, בדברים שנשא אחרי פרסום מדגמי הבחירות. מה שלא ידע ביילין באותה שעה הוא כי תוצאות האמת חוזים מפלה - 4 מנדטים בלבד למפלגת השמאל.

   

  עשרות פעילי מרצ התאספו בתיאטרון צוותא בתל אביב כדי לצפות בתוצאות המדגמים. הפעילים היו דרוכים ומלאי תקווה, בעיקר על רקע הדיווחים על אחוזי הצבעה נמוכים במגזר העירוני. עם פרסום התוצאות הצופות למרצ חמישה מנדטים, התקבלה התוצאה ברגשות מעורבים ובתחושה של כשלון נסבל.

   

  למרות כל זאת, יו"ר המפלגה לא היסס לסמן את המטרה בקדנציה הקרובה ואת השותפות האפשריות לקואליציה. "הלילה קרה משהו היסטורי. בפעם הראשונה מאז 67' רוב הח"כים יושבעו על בסיס מצע של חלוקת הארץ. זה לא קרה אף פעם. הקריסה של הליכוד היא דבר בעל חשיבות עליונה מבחינת מחנה השלום. זה ביטוי לכך שמחזה העיוועים של שליטה ישראלית בשטחים היה דבר שאין לו שחר. אנו ניצבים בפני קואליציה שתוכל להביא סוף סוף לחלוקת הארץ ולנסיגה מהגדה, כמו מעזה. בדבר הזה מרצ מוכנה לקחת חלק. נהיה מעוניינים להיות סמוך לשלטון, כאשר הדבר הזה יקרה".

   

  ביילין הוסיף, עם זאת, מספר הסתייגויות בדבריו: "לא נהיה בקואליציה שלא תעשה שינוי משמעותי במדיניות הרווחה הישראלית ותחזיר חלק ניכר מהקצבאות שקוצצו. לא נהיה בממשלה שהתקציב שלה יהיה כמו התקציב אשתקד. לא נהיה בממשלה עם הליכוד, עם המפד"ל ועם ישראל ביתנו. אין צ'אנס! היינו בממשלות והיינו באופוזיציות ואין לנו אובססיה של שלטון. אם נצטרך נהיה אופוזיציה לוחמת ורציונלית שתתמוך בסיום הכיבוש, אבל לא ניקח חלק בעוולות חברתיות קשות ולא בזיגזגים מדיניים".

   

  יתר חברי הכנסת של מרצ הגיעו כדי לצפות בשידור ישיר בתוצאות המדגם וקיבלו את תוצאותיו בפנים חתומות. "זהו אי-כישלון למופת", אמר חבר הכנסת חיים אורון. "הייתה ציפייה למשהו אחר, אך בצונאמי הזה מרצ שמרה על כוחה. יש תחושה שפתאום בא משהו משום מקום ולקח שבעה מנדטים. יש תחושה שכבר אין משמעות למפלגה ולתפיסה, אלא רק להלך רוח מקומי".

   

  חבר הכנסת רן כהן הוסיף: "אין לנו סיבה לצהלה, אבל אין לנו סיבה לשבר. נצטרך לתת את הדעת איך מפלגה כמונו עם דרך של עשרות שנים קיבלה חמישה מנדטים ורשימה כמו הגמלאים שהיא טרנד לקחה שבעה".

   

  לדבריו, "התוצאה הכי מובהקת של הבחירות הללו היא התפרקות הליכוד. זוהי מכה שמגיעה למפלגה שרוצה להטביע את המדינה בדם בשטחים ובהתנחלויות. מגיע להם להתרסק ומגיע לחברה הישראלית להשתחרר מהם. מגיע לליכוד להתרסק כי הוא בנה מערכת שלמה של הונאה ושחיתות ומגיע למרצ להיות גדולה ממנו". מתמודדת מספר 6 ברשימה וה"גימיק" של מרצ, צביה גרינפילד, שלפי הסקרים לא תיכנס לרשימה לכנסת, נראתה מאוכזבת. אולם במרצ מקווים שקולות החיילים ותוצאות האמת יאפשרו את כניסתה ברגע האחרון.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוריאל הרשקו
  קרה משהו היסטורי. ביילין
  צילום: אוריאל הרשקו
  צילום: אוריאל הרשקו
  אכזבה. גרינפילד
  צילום: אוריאל הרשקו
  צילום: אוריאל הרשקו
  אי-כישלון למופת. אורון
  צילום: אוריאל הרשקו
  מומלצים