שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האכזבה בימין: "אריק שרון ניפץ את המחנה"
  התרסקות ה"מחנה הלאומי", פיזור הקולות, קריסת הליכוד והרוב לתוכנית ההתכנסות בכנסת הבאה מעוררים חששות גדולים בימין. "גוש הימין התפזר לכל עבר, הליכוד התרסק", אומרים שם. פנחס ולרשטיין: "אם מישהו חושב שמה שהיה בעמונה היה מקרה בודד, הוא הזוי". והאשם העיקרי שלהם: אריאל שרון

  הלם בימין: יהיו אשר יהיו התוצאות הסופיות, רוב עצום מהכנסת ה-17 תומך בנסיגה מרוב שטחי יהודה ושומרון. הנבואות האופטימיות, התקווה לגוש חוסם והחלום על ארץ ישראל השלמה התנפץ הלילה על קרקע המציאות. "גוש הימין התפזר לכל עבר, הליכוד התרסק", אמרו הלילה (יום ד') בימין.

   

  מתוצאות האמת עולה שגוש הימין-חרדים זכה ב-51 מנדטים. ש"ס זכתה ב-13 מנדטים, ישראל ביתנו 12, הליכוד 11, האיחוד הלאומי-המפד"ל 9 ויהדות התורה 6 מנדטים. בבחירות הקודמות שנערכו ב-2003 זכה אותו גוש ב-67 מנדטים. ש"ס זכתה ב-11 מנדטים, ישראל ביתנו והאיחוד הלאומי שהתמודדו במשותף 7, הליכוד 38, המפד"ל 6 ויהדות התורה 5 מנדטים.

   

  יו"ר המועצה האזורית בנימין ואיש מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, מדבר על ציבור מותש, על חשבון נפש. "אני לא מאוכזב, ציפינו לגרוע יותר", הוא אומר. "אנחנו הולכים לתקופה מאוד-מאוד קשה".

   


  עייפים, מותשים. מטה האיחוד הלאומי-מפד"ל. צילום: עופר עמרם

   

  "הציבור שלנו מותש, הוא עבר גירוש ועבר את האירועים בעמונה", אומר ולרשטיין. "צריך לעשות חשבון נפש". ולרשטיין מזהיר מפני הבאות. "אם מישהו חושב שמה שהיה בעמונה היה מקרה בודד, אז הוא הזוי. אין פה רוב שמאלני להתנתקות חד-צדדית".

   

  מספר שעות לפני סגירת הקלפיות היתה בקרב האיחוד הלאומי-מפד"ל אופטימיות זהירה לגבי התוצאות. התחושה היתה שהפעילים בשטח מצליחים להוציא את הציבור שלהם החוצה יחסית לכלל ציבור המצביעים. עוד לפני יום הבחירות הם אמרו שאם יקבלו מעל עשרה מנדטים, זה ייחשב הצלחה, ואם פחות, זה יהיה כישלון. היו גם דיבורים על גוש ימין חוסם שהם יצליחו להרכיב.

   

  אכזבה, הלם, ואריאל שרון

   

  בשעה 22:00, מול המדגמים והסקרים, ישבו חברי הכנסת של האיחוד הלאומי-מפד"ל מרותקים למסכים גדולים. רגע לפני הפרסום עוד היתה שם, במטה המשותף בגבעת שמואל, תקווה. רגע אחר כך היא התחלפה בהלם, באכזבה. כולם דיברו על "רק סקרים", על קולות החיילים, על קולות מפוני גוש קטיף, צפון השומרון והנכים, שמצביעים במעטפות כפולות וטרם נספרו. אלו, כך היו בטוחים במפלגה, יוכלו לגייס עוד מנדט או שניים.

   

  היחיד שאמר בקול רם את מה שאחרים שתקו היה חבר הכנסת שאול יהלום, מספר 11 ברשימה המשותפת - מקום לא ריאלי לפי שעה. "התוצאה מבחינתי מאכזבת מאוד, וגם מבחינת המפלגה. ציפינו ליותר". ומה עם חשבון הנפש? "צריך לעשותו רק כשיגיעו התוצאות הסופיות".

   

  פעילים שהגיעו למטה כדי לשמוע את התוצאות, חלקם חברי מרכז המפד"ל, דיברו על אכזבה. הביקורת על הרשימה המשותפת גברה. "הפכנו למפלגה סקטוריאלית שלא הצליחה לחלחל בליבותיהם של החילונים", אמרו הפעילים. גוש ימין חוסם? "זה לא גוש ימין, זה גוש חלב".

   

  ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין אמר ל-ynet: "התוצאות לא טובות, אבל עדיין יש גוש ימין. מה שהצליח אריאל שרון זה לנפץ את הימין. מי שנכשל בגדול זה הליכוד. אריאל שרון הצליח לרסק אותו ולהשניא את הציבור כלפי נתניהו".

   

  זמן קצר לאחר שהתפרסמו תוצאות הסקרים והמדגם, הודו חברי הכנסת באיחוד הלאומי-מפד"ל לפעילים ולעבודת השטח שעשו, ואמרו כי הם מחכים לתוצאות האמת. הם הודיעו כי יישבו בכבוד באופוזיציה אם יהיה צורך. "בבחירות הללו לא מדובר במשאל עם על ההתנתקות הבאה", הבהירו. "אם זה אכן כך, העם אמר לא להתנתקות, כי קדימה קיבלה רק 30 מנדטים".

   

  חברי הכנסת עזבו בזה אחר זה את המקום שעה קלה לאחר תוצאות המדגם. רק העיתונאים הרבים, צוותי התקשורת, נשארו מאחור. וזה, אולי, מספר את הסיפור כולו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר עמרם
  אכזבה. המפד"ל-איחוד לאומי
  צילום: עופר עמרם
  צילום: גיל יוחנן
  ולרשטיין. "הולכים לתקופה קשה"
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: איי אף פי
  שרון. "ריסק אותנו"
  צילום: איי אף פי
  מומלצים