שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רייס: "לא שוללת תמיכה בהתכנסות"
  מזכירת המדינה האמריקנית אמרה בברלין כי "יש ערך כלשהו לתוכנית הישראלית", אך הבהירה: "נעדיף לראות פתרון המתקבל בדרך של משא ומתן. זו מהות מפת הדרכים". מאמר המערכת ב"ניו יורק טיימס": "לא מרוצים מההתכנסות, אך ללבנו מתחמם לנוכח כל דבר שיוביל לנסיגה ישראלית מהשטחים". בירושלים מגיבים על דברי רייס: "זאת התשובה לאלה הטוענים כי התוכנית של אולמרט לא מקובלת על ארה"ב". אבו מאזן התקשר לברך את אולמרט על ניצחונו בבחירות

  מתכוננים להתכנסות? מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמרה היום (ה') כי ארצות הברית אינה שוללת תמיכה בצעדים חד-צדדיים נוספים מטעם ישראל. זאת, בהתייחסות ראשונה של הממשל האמריקני לתוכנית ההתכנסות של אהוד אולמרט, מאז נודעו תוצאות הבחירות.

   

  כאשר נשאלה על-ידי כתבים האם תתמוך בתוכנית ההתכנסות אמרה רייס כי ארצות הברית תמכה בעבר בתוכנית ההתנתקות, שהייתה חד-צדדית, אך תואמה עם הפלסטינים. 

   


  רייס ומרקל בברלין. צילום: איי.אף.פי

   

  לדברי רייס, "על-פניו, אני לא יכולה להגיד שאנחנו לא חושבים שיש ערך כלשהו לתכנית הישראלית. אני לא יכולה להגיד שאנחנו תומכים בה, כי אני עדיין לא יודעת. עוד לא הספקנו לדבר איתם ולראות מה הם מתכננים".

   

  עם זאת, רייס הוסיפה כי לא מדובר בתכנית המועדפת על האמריקנים. "ברור שנעדיף לראות פתרון המתקבל בדרך של משא ומתן", הבהירה. "זו הרי מהות מפת הדרכים".

   

  "אנחנו לא מרוצים מתוכנית ההתכנסות של אהוד אולמרט, אך בשלב זה לבנו מתחמם לנוכח כל דבר שיוביל לנסיגה ישראלית משטחים בהם הפלסטינים חייבים לשלוט אם יום אחד אכן יקומו שתי מדינות במקום", כך כתבו היום עורכי הניו-יורק טיימס האמריקני, במאמר מערכת שהקדישו לתוצאות הבחירות בישראל. לדברי העורכים, "בעוד הפיתרון האולטימטיבי יכול להתקבל רק על-ידי משא ומתן, ולא בנסיגה חד-צדדית, משא ומתן לא יתקיים על עוד החמאס לא מכיר במדינת ישראל ומפסיק את הטרור. בינתיים, ישראל יכולה להתחיל להיפטר מהבעיה שיצרה לעצמה בגדה המערבית".

   

  בלשכת אולמרט מרוצים

   

  בירושלים מברכים על דבריה של קונדוליזה רייס בברלין. גורמים בלשכת אולמרט מסרו שדברי רייס הם התשובה לכל אלה שטענו שהתוכנית המדינית של אולמרט אינה מוסכמת על האמריקנים. "כל מי שטען שאולמרט אינו זוכה בתמיכת וושינגטון - קיבל את התשובה", נמסר.

   

  יצויין שהמערכת המדינית הישראלית עומדת בקשר רצוף עם הממשל האמריקני, גם בתקופת הבחירות וגם אחריהן. היום אחר הצהריים צפוי המועמד לראשות הממשלה, אולמרט, להיפגש עם דיוויד וולש.

   

  במגעים רצופים אלה, כך אומרים מקורות מדיניים בירושלים, זוכה עמדת ישראל בסוגיה הפלסטינית ובעיקר בנושא העמידה על תנאי הסף לדיאלוג עם הרשות, בראשות החמאס לתמיכה שיטתית. "יתר הסוגיות העומדות על הפרק תתבררנה בפסגה הצפויה בין הנשיא בוש לאולמרט בוושינגטון, לאחר הרכבת הממשלה.

   

  לבני במגעים עם נציגי הממשל

   

  במקביל, נמצאים היום בישראל שניים מנציגי הממשל האמריקני, על-מנת לדון בהמשך היחסים בין ארצות הברית, ישראל והרשות הפלסטינית. השניים, השליח האמריקני למזרח התיכון, דיוויד וולש, ואיש מחלקת המדינה אליוט אברהמס, נפגשו עם שרת החוץ ציפי לבני.

   

  בפגישה נדונו עקרונות ההתנהלות מול ממשלת החמאס. זאת, כאשר הקו המנחה בפגישה היה ניתוק מגע של ישראל וארצות הברית מגורמי הרשות הפלסטינית בראשות החמאס.

   

  לבני והשליחים האמריקנים סיכמו על ניתוק המגעים מול הרשות הן בדרג הפוליטי והן בדרג הפקידותי. כמו-כן סוכם שתימשך ההבחנה בין חוסר הלגיטימיות של הרשות הפלסטינית בראשות החמאס, לבין הצורך לקדם נושאים הומניטאריים הנוגעים לאוכלוסיה הפלסטינית.

   

  השרה לבני הבהירה שישראל שותפה להבחנה זו, כדי להפריד בין ישות הטרור לבין הצורך לאספקת תנאים הומניטאריים לאוכלוסייה הפלסטינית. לבני הבהירה שישראל תשתף פעולה עם ארצות הברית ומדינות אירופה בסוגיות ההומניטאריות. 

   

  "בשביל מו"מ צריך פרטנר"

   

  יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, התקשר בצהריים מדרום אפריקה כדי לברך את אהוד אולמרט על נצחונו בבחירות. בשיחה הביע אבו מאזן את תקוותו שאולמרט יצליח להקים ממשלה בזמן הקרוב. לא נמסר אם השניים שוחחו גם בסוגיות התלויות ועומדות בין ישראל לרשות הפלסטינית.

   

  הפלסטינים כבר מסרו בעבר כי הם מתנגדים לתכנית ההתכנסות, שלטענתם גוזלת מהם אדמות שנכבשו במהלך מלחמת ששת הימים. אולמרט, לעומת זאת, אמר עוד טרם הבחירות כי תכנית ההתכנסות היא המוצא האחרון, בשל הקיפאון בתהליך השלום ובעיקר בשל נצחון החמאס בבחירות ברשות הפלסטינית.

   

  אומנם גם ישראל וגם הרשות הפלסטינית לא עמדו לגמרי בתנאי מפת הדרכים, אך רייס הבהירה כי אינה רואה אפשרות למשא ומתן עם החמאס, כל עוד הוא לא מכיר בקיומה של מדינת ישראל, מפסיק את האלימות ומכבד את ההסכמים הבינלאומיים שנחתמו בעבר.

   

  לדבריה, "על-מנת לנהל משא ומתן, אתה חייב שיהיה לך פרטנר. כרגע, הממשלה הפלסטינית לא מקבלת על עצמה את העקרון של פתרון המושג במשא ומתן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  תומכת? רייס
  צילום: איי פי
  צילום: איי אף פי
  חיזוק. אולמרט
  צילום: איי אף פי
  מומלצים