שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט בנאום הניצחון: "נוותר על חלקים מא"י"
  ממלא-המקום ורה"מ המיועד ביקר בכותל והמשיך לחגיגות במפלגת קדימה. בנאום הניצחון אמר: "בטרם נביא שלום עם שכנינו - עלינו לעשות שלום בתוכנו". אל יו"ר הרשות, אבו מאזן, שלח מסר של פיוס: "נהיה מוכנים ליצור את התנאים שיאפשרו לכם להגשים את חלומותיכם ולחיות לצידנו במדינה משלכם". נתניהו התקשר לברך ואמר: "למרות שנהיה משני צידי המתרס, תמיד אעמוד לרשותך בכל צורכי ביטחון ישראל"

  "אם ישכילו הפלסטינים לפעול בזמן הקרוב, נשב לשולחן המשא ומתן כדי לעצב מציאות חדשה באזורינו. אם לא יעשו כן - תיקח ישראל את גורלה בידה". את המסר הזה שלח הלילה (ד') ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, במהלך נאום הניצחון שלו בנווה אילן מול פעילי קדימה החוגגים.

   

  במהלך הלילה שוחח אולמרט עם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, שבירך ואמר לו: "למרות שנהיה משני צידי המתרס, תמיד אעמוד לרשותך בכל צורכי ביטחון ישראל". יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ התקשר גם הוא אל אולמרט כדי לברך אותו והשניים קבעו לשוחח בימים הקרובים, ככל הנראה בענייני הקואליציה העתידית. בנוסף קיבל יו"ר קדימה שיחה מראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אשר לצד הברכות הביע תקווה שאולמרט יקים ממשלה ש"תוביל להתקדמות".

   

   

  צילום וידאו: ערוץ הכנסת 

   

  בטרם הגיע אולמרט לאולפני ג.ג בנווה אילן הוא ביקר בכותל המערבי, שם הטמין פתק ובו פסוק מספר תהילים, פרק קכ"ב: "למען אחיי ורעיי אדברנה שלום בך". מיד לאחר מכן התייצב מול במטה והודיע לקול תשואות הנוכחים: "העם אמר את דברו בקול ברור, הוא רוצה קדימה". בהמשך הוא דיבר על חלום ארץ ישראל השלמה שנשאר בלב הישראלים, אך גם על ההכרח לוותר על חלקים מהארץ.

   

  "ברגע זה אין יותר מחנות, אני מושיט יד לכולם ואנו חוזרים להיות מלוכדים", אמר אולמרט. "נחתם פרק בתולדות המדינה. עלינו מוטל לעצב את עתיד המדינה, ועוד בטרם נביא שלום עם שכנינו - עלינו לעשות שלום בתוכנו בסבלנות ובאהבה". הוא קרא לשים קץ לשסעים ולמחנאות - עולים מול ותיקים, אשכנזים מול מזרחיים, ימין ושמאל. "כולנו ישראל מאוחדת, הגונה ומפויסת עם עצמה", הכריז.


  אולמרט ופרס מחייכים נוכח תוצאות המדגמים (צילום: חיים צח)

   

  אולמרט הפתיע כשמנה את ראשי הממשלה שאת דרכם הוא מבקש להמשיך - דוד בן-גוריון, יצחק רבין, יצחק שמיר, שמעון פרס, אהוד ברק ואריאל שרון - כולם לדבריו "מנהיגים שנשאו באחריות עליונה לגורל מדינת ישראל וגילו אומץ לב ונכונות לוותר, להתפשר ולהתפייס כדי להגיע לשלום".

   

  בנימין נתניהו נעדר מן הרשימה המכובדת, אך הוזכר בהקשר אחר - בזה הכלכלי. לדברי אולמרט, יו"ר הליכוד יכול להיות גאה על הישגיו כשר אוצר, אולם "החברה הישראלית של היום עדיין מיטלטלת בין עשירים לבין אזרחים הרעבים ללחם. אוי לה למדינה בה אנשים ניזונים מפחי אשפה וילדים ניזונים בבתי תמחוי. רע לה למדינה שאינה יודעת לנקוט חמלה באזרחיה".

   

  במהלך נאום הניצחון לא שכח אולמרט להודות לראש הממשלה שרון, שהחל את המהלך כולו עם הקמת קדימה. הוא תיאר את שרון כמי ש"שינה כיוון, נסך תקווה והציע דרך חדשה" - אך לא זכה לקצור את פירות המפלגה שיסד.

   

  סוגיית הפלסטינים: לפעול במשותף להגשמת חלומות שני העמים

   

  למרות ניצחון החמאס בבחירות ברשות הפלסטינית, פנה אולמרט ישירות ליו"ר אבו-מאזן במסר של פיוס וקרא לו לחתור יחד להשגת שלום. "מתוך הכרת המציאות והבנת הסיבות, אנו מוכנים להתפשר ולוותר על חלקים מארץ ישראל האהובה בה טמונים מיטב בנינו ולוחמינו, ולפנות משם בכאב רב יהודים כדי ליצור את התנאים שיאפשרו לכם להגשים את חלומותיכם ולחיות לצידנו במדינה משלכם".

   

  עם זאת הבהיר אולמרט כי "לא נמתין עד בלי די. אם ישכילו הפלסטינים לפעול בזמן הקרוב, נשב לשולחן המשא ומתן כדי לעצב מציאות חדשה באזורינו. אם לא יעשו כן - תיקח ישראל את גורלה בידה ותפעל גם בלא הסכמת הרשות ובתיאום עם ארצות הברית והקהילה הבינלאומית.


  אולמרט ולבני הלילה במטה קדימה. צמד מנצח (צילום: חיים צח)

   

  "אני אומר את הדברים האלה כאן ועכשיו, מתוך אמונה בכוחה האדיר של מדינת ישראל והאומץ שאין לו שיעור של חייליה, מצביאיה וכוחות הביטחון שלה, להכות כל אויב ולהכריע כל טרוריסט. מתוך תחושת עוצמה זאת אנו חייבים לפעול בכל כוחנו ליצור תקווה לחיים אחרים לדור הצעיר שלנו ושל שכנינו הפלסטינים".

   

  ממלא מקום ראש הממשלה אמר כי בתקופה הקרובה יש בכוונתו לשאוף לעיצוב גבולות הקבע של מדינת ישראל כמדינה יהודית עם רוב יהודי קבוע וכמדינה דמוקרטית. "אין תחליף טוב יותר מהסכם שלום ואין שלום יציב יותר מזה המבוסס על הסכם המושתת על הכרה הדדית, הסכמים שנחתמו בעבר, עקרונות מפת הדרכים וכמובן – הפסקת האלימות ופירוק ארגוני הטרור מנשקם".

   

  בהמשך נאומו התייחס אולמרט לבעיית ביטחון הפנים ולמאבק בנגע שהיה מנת חלקה של הכנסת האחרונה: "הגיע הזמן שניאבק בשחיתות ובהשחתת המידות בכל מערכות חיינו - בראש ובראשונה במערכות השלטון ובמנהל הציבורי. ניתן גיבוי מלא לכל גורמי אכיפת החוק ונכבד את מבצר החוק - בתי המשפט ובראשם בית המשפט העליון של מדינת ישראל.

   

  "ניאבק נגד הפשיעה ונגן על הביטחון האישי של האזרח בכל מקום. לבסוף ניערך למערכה הגדולה והחשובה במערכות ישראל: קידום החינוך מהגיל הרך ביותר ועד לחינוך האקדמי. מערכות החינוך של מדינת ישראל משוועות לשינוי. אנחנו, העם היהודי, שראינו בטיפוח המצויינות וההשכלה, העמקת הידע והלימוד ובמחקר המדעי ערכי יסוד בחברה היהודית והישראלית, איננו יכולים להרשות לעצמנו לפגר לא רק אחרי מדינות רבות אחרות, אלא בעיקר אחרי הנורמות שאפיינו את החברה היהודית במשך אלפי שנים בכל צורות קיומה. נקצה את המשאבים, נחולל את השינויים בהידברות ובתיאום ונעלה את החינוך ואת ההשכלה על ראש גאוותנו".

   

  לקראת סיום נאומו עבר אולמרט לנימה אישית יותר וחזר שוב אל אותו הלילה בו לקה ראש הממשלה שרון בשבץ מוחי: "היו לי שלושה חודשים קשים מאז ליל ה-4 בינואר, אבל לא נותרתי לבדי. הייתי מוקף אהבה, רצון טוב ונכונות אין סופית לסייע לי לנהל את מדינת ישראל".


  פעילי קדימה מקבלים בתשואות את אולמרט (צילום: חיים צח)

   

  כמו כל ראש מפלגה מנצח, גם אולמרט לא שכח להודות לקרובים אליו ביותר. "במשך שנים סירבה משפחתי להיות חלק מהאחריות הציבורית שלקחתי על עצמי", גילה. "כיבדתי את בחירתם וזכאותם למצוינות. יריבי בחרו להעלות את עליזה וילדי לקדמת הבמה וצר לי על כך". את נאומו חתם יו"ר קדימה בציטוט מתוך המקורות: "אבינו שבשמיים, ברך את מדינת ישראל ראשית צמיחתנו. הגן עליה באברת חסדיך ופרוס עליה סוכת שלומך ושלח אורך ועמיתך לראשיה, שריה ויועציה".

   

  בניגוד לכללי הטקס המקובלים, החל אולמרט לנאום בשעה שיו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, נשא את דבריו במטה מפלגת העבודה. לערוצי הטלוויזיה לא נותר אלא להציג מסך מפוצל, כאשר בצידו האחד נואם ראש הממשלה המיועד ומן הצד השני נראה פרץ מרקד על הבמה עם חבריו למפלגה.

   

  עוד לפני סגירת הקלפיות: החל שלב הגישושים

   

  אולמרט סיים את יום הבחירות בנאום ניצחון נלהב מול מאות פעילים, אבל את הדרך הארוכה אל המטה החוגג הוא החל כבר ברבע לשבע בבוקר, בביתו בירושלים. ממלא מקום ראש הממשלה ורעייתו עליזה הלכו ברגל להצביע בבית הספר הסמוך לביתם ומיד לאחר מכן המשיך יו"ר קדימה לבדו לסיור קלפיות בעיר. שלא כמו יתר ראשי המפלגות שחרשו את הארץ לאורכה ולרוחבה,

   הוא פנה אל עבודת היום השוטפת ורק בחמש אחר הצהריים פרש לביתו שם המתינו לו בני המשפחה המורחבת, עימם גם צפה בתוצאות המדגם.

   

  במהלך היממה האחרונה ואף בימים שקדמו לה החלו מקורבי אולמרט לדון בנוגע לקואליציה העתידה לקום לאחר הניצחון. המקורבים פרשו לפניו מספר תסריטים אפשריים ובהם זה המועדף - גוש חוסם משמאל, אשר יתמוך בתוכנית ההתכנסות אותה הגה אולמרט. על פי אפשרות זו מפלגת העבודה, מרצ, הגמלאים וייתכן שאף מפלגות חרדיות כמו ש"ס, יצטרפו לקואליציה. בכיר בקדימה אמר כי בימים האחרונים התנהלו שיחות בין המפלגה לבין נציגי מפלגות אלו, כמו גם שיחות עם בכירים בליכוד, ולאו דווקא בנימין נתניהו, כדי לבדוק אפשרויות נוספות.


  פורסם לראשונה 29/03/2006 00:30

   

  בהכנת הידיעה השתתפו: אטילה שומפלבי, אילן מרסיאנו, מורן זליקוביץ', חנן גרינברג, מירי חסון, טל רוזנר, ורד לוביץ', רועי נחמיאס, עלי ואקד, נטע סלע, אפרת וייס ושרון רופא-אופיר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  לא נמתין עד בלי די: אולמרט
  צילום: איי אף פי
  צילום: איי אף פי
  שרון. לא זכה לקצור את הפירות
  צילום: איי אף פי
  צילום: רויטרס
  אבו מאזן. נכונות להתפשר
  צילום: רויטרס
  צילום: חגי אהרון
  נתניהו. משני צידי המתרס
  צילום: חגי אהרון
  התרגשות במטה
  צילום: איי פי
  צילום: חיים צח
  שמחת ניצחון
  צילום: חיים צח
  מומלצים