שתף קטע נבחר

האב החשוד בהריגה: ישראל ולס; האם: "נטפלים לחרדים"

אחר הצהריים הותר לפרסום שמו של האב הצעיר החשוד שבנו מת לאחר שהכה אותו: ישראל אשר ולס. החרדים בירושלים מאשימים דווקא את התקשורת והמשטרה באפליה ומגדירים את הפרשה כ"עלילת דם של פסח". רב ידוע: "ירושלים תבער אם הוא לא ישוחרר". אמו של התינוק: "אם היינו ערבים לא היו מתנהגים אלינו בצורה כה שפלה"

חלק מהרחוב החרדי בירושלים התייצב הבוקר (ב') לימינו של האב בן ה-19, ישראל אשר ולס, החשוד כי התעלל למוות בבנו בן השלושה חודשים. רבים אמרו כי הם מקבלים בספקנות רבה את הודעות המשטרה בדבר האירועים שקדמו למותו של הפעוט ומאשימים אותה כי פסקה את דינו של האב עוד לפני שהחל המשפט. גם כלי התקשורת ספגו ביקורת רבה על שלא הביאו לידיעת הציבור את גירסת המשפחה והסתפקו בהודעות המשטרה.

 

לקריאת פשקוויל שהופץ היום בירושלים לחצו כאן

 

סבו של התינוק מוכר מאוד ומוערך בחברה החרדית. מדובר במורה המלמד למעלה מ-20 שנה בתלמוד תורה. אימו של התינוק אמרה היום למקורביה כי ההתייחסות כלפיה וכלפי בעלה נגועה באפליה חמורה: "הבעיה היחידה זה שאנחנו חרדים

 ולא ערבים, לכן מתנהגים אלינו בצורה כה שפלה ואכזרית. זו עלילת דם לפני פסח. מדובר באברך ובעל עדין ואין סיכוי שעשה זאת".

 

על האשמות המשטרה בנוגע להטחת התינוק בקיר וטלטולו אמרה האם: "הוא טלטל אותו בצורה שמרגיעים תינוק וממש לא בצורה של התעללות. הוא היה בהיסטריה שהתינוק לא נושם וניסה לנער אותו אבל רחוק ממה שמעלילים עליו".

 

קולות קיצוניים נשמעו גם מכיוונו של הרב יצחק ויס, ראש בית הדין של העדה החרדית בירושלים. הרב ויס משתייך לפלג קיצוני בעולם החרדי והבוקר הוא יצא בגלוי להגנת המשפחה. אברכים ירושלמים סיפרו ל-ynet כי הרב אף הזהיר ש"ירושלים תבער אם הוא לא ישוחרר".

 

עם היוודע מותו של הפעוט נתלו בבתי כנסת רבים בירושלים הודעות מטעם הרב ויס, בהן הוא תוקף את מעצרו של האב המכה במילים קשות. "הנה לפנינו מקרה נורא שמעלילים על אברך יקר וירא-שמיים עלילות שקר וכזב והוצאת שם רע שעשה מעשה רצח על בנו", נכתב בפשקוויל שהופץ ברחוב החרדי בשעות הבוקר. "והוא ממש כמעשה הרשעים באירופה שהוציאו עלילות דם על יהודים לפני פסח.

 

"קרוביו, שיחיו, מטריחים עם עורך דין להצילו מרודפיו וזה עולה לסכומים עצומים. ומצווה גדולה לבוא לעזרתם שהוא פדיון שבועיים במלוא מובן המלה ויתברכו כל העוזרים בשפע ברכה והצלחה ונזכה לבשורות טובות".


האמבולנס יוצא מביה"ח אל הלווייה, עם גופת התינוק (צילום: גיל יוחנן)

 

אחד האברכים המיודד עם המשפחה אמר ל-ynet כי ההתייצבות לצד המשפחה אינה מנותקת מהמציאות: "הציבור החרדי מביא לדוגמה את הסיפור של הבעל החרדי שהתעלל באשתו ונעצר לפני חצי שנה. אז אף אחד לא הכחיש את המעשה וכולם שיתפו פעולה עם המשטרה. במקרה הנוכחי הולכות להיות הפגנות סוערות אם הוא לא ישוחרר כי גם הרבנים משוכנעים שמדובר בעלילת דם".

 

על פי כתב האישום שהוגש בבית המשפט המחוזי אתמול נגד האב (היום ביקשה הפרקליטות לשנותו מהתעללות להריגה) נולד לו ולאשתו לפני כשלושה חודשים בן עם מום בשרירי הצוואר. כשהיה התינוק בן מספר שבועות החלה ההתעללות מצד האב: הוא סטר לתינוק, נשך אותו, צבט אותו בפניו ובצוואר, במקום בו הוא סובל מהמום. "האב עשה את המעשה מתוך כעס על בכיו של התינוק, וכתוצאה ממעשיו אלה נגרמו לו שטפי דם בפניו", נכתב בכתב האישום.

 

החודש, בעת

 שהיה לבד בבית עם בבנו הפעוט, התעלל בו שוב האב משום שהבן הפעוט הפריע לו לישון. הפעם הוא לא הסתפק בסטירות ובנשיכות, כפי שנהג עד כה - אלא טילטל את בנו בחוזקה עד שנשמט מידו וראשו נחבט בקיר. התינוק פונה לבית החולים הדסה במצב אנוש. כאמור, בעת הדיון אתמול על הארכת מעצרו של האב הודיע עורך הדין ניק קאופמן כי הרופאים קבעו שהתינוק מת מוות קליני והיום נקבע סופית מותו המוחי. בית המשפט האריך מעצרו של האב עד ל-25 בחודש.

 

בהכנת הידיעה השתתפו טל רוזנר ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באובאו
האב החשוד, ישראל ולס
צילום: באובאו
מומלצים