שתף קטע נבחר

בכירים בעבודה: לא פוסלים איחוד עם קדימה

שמעון פרס מתרוצץ ומפריח בלוני ניסוי באוויר, אך בעבודה, כך מתברר, יש מי שמוכן לשמוע. אחרי שהציע פרס לאחד את קדימה עם מפלגתו של עמיר פרץ, נוחתים הדברים על אוזניים קשובות. "היום זה נראה אולי בלתי אפשרי, אך בעתיד זה בהחלט יכול לקרות", אומר אחד מבכירי המפלגה. אחר מבהיר: "זה לא רעיון הזוי, לא דבר שאפשר לפסול על הסף"

"אי אפשר לפסול את האפשרות שבעתיד מפלגת העבודה וקדימה יתאחדו". כך מגיבים הלילה (יום ב') גורמים בכירים במפלגת העבודה, על דבריו של בכיר קדימה, השר שמעון פרס, שהציע בשיחה עם ynet לאחד בין שתי המפלגות. פרס אמר בשיחה, שהתקיימה זמן קצר לפני השבעת שרי הממשלה בכנסת, כי "אין שום הבדל בין שתי המפלגות, והדבר הכי נכון הוא שהן יתאחדו".

 

בכירי העבודה אמנם לא ממהרים לרוץ ולהוביל את המהלך אותו מציע פרס, אולם גורמים בכירים מאוד במפלגה אומרים בשיחות שלא לציטוט: "אי אפשר להתייחס לאופציה כזאת כאל אופציה הזויה. היום זה נראה אולי בלתי אפשרי, אך בעתיד זה בהחלט יכול לקרות". אחד מבכירי העבודה ציין בשיחה עם ynet: "כרגע אני לא רואה את זה קורה, אבל בעתיד הכל אפשרי". גורם בכיר אחר אמר: "לא ברור לי מדוע שמעון אמר את מה שאמר, אבל זה לא דבר שאפשר לפסול. אולי פרס ואהוד אולמרט דיברו בארבע עיניים ביום חמישי בכנסת, ומשם צץ כל הרעיון הזה. בכל מקרה, הוא לא הזוי".

 

שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, היה אחד הבודדים שהסכים להתייחס לדבריו של פרס לציטוט. בן אליעזר אמר ל-ynet כי "מוקדם מדי לדבר על דברים כאלה. אני מבין את חרדתו של פרס, כי הוא יודע שהוא נמצא במפלגה ללא מבנים פוליטיים, ללא שורשים וללא אורגנים מסודרים. המפלגה הזו קמה רק בשביל ההתכנסות, ואין בה מעבר לזה כלום. לכן מדבר פרס על איחוד עתידי. אלה חלומות מוקדמים מדי". בן אליעזר ציין, עם זאת, כי לא ניתן לפסול את הרעיון של פרס על הסף.

 

מנגד, תקף בן אליעזר את דבריו של פרס לפיהם אין כל הבדל בין מפלגת העבודה ובין קדימה ואמר: "לא מקובלים עליי הדברים האלה. בתחום המדיני אין הבדלים, אבל בנושאים הכלכליים והחברתיים יש גם יש".

 

שר החקלאות, שלום שמחון, דחה לעומת זאת את אפשרות האיחוד והסביר כי "האיחוד אינו צעד נכון לשתי המפלגות. במקרה הזה, אחד ועוד אחד זה פחות משתיים. אין סיכוי ששתי המפלגות האלה יביאו חמישים מנדטים. קדימה כבר הראתה שזה לא עובד. צריך לעשות שיתוף פעולה בתוך הממשלה. האיחוד יוצר אמנם גוש אחד, אבל זה מעלה את הצד של הליכוד.לכן, מבחינה פוליטית, זה לא שווה לאף אחת מהמפלגות. איחוד היא לא אפשרות קיימת כרגע. שתי המפלגות צריכות להראות קודם שהן מסוגלות לעבוד בתוך הממשלה. אם תהיה אידיליה, וזה יוכח שאפשר לעבוד ביחד, אז אולי אפשר יהיה לדבר על זה. בינתיים, זה לא ריאלי".

 

אגב, לאחר ששוחח עם ynet בנושא, מתברר כי פרס לא בזבז זמן, ומיהר לשווק את רעיונו בקרב שרי מפלגת העבודה. בבית הנשיא בירושלים, זמן קצר לפני הצילום המסורתי של הממשלה החדשה, שוחח פרס עם אחד מן השרים, וציין בפניו את הדברים שאמר בשיחה עם ynet. "מה ההבדלים בין קדימה לעבודה", שאל פרס את השר המופתע מהעבודה. "בשביל מה צריך את שתי מפלגות נפרדות? צריך אותן ביחד".

פורסם לראשונה 07/05/2006 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ומה יש לאנשי קדימה לומר? פרס עם אולמרט
צילום: איי פי
צילום: ירון ברנר
יאהב את הרעיון? פרס עם פרץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים