שתף קטע נבחר

הצעת חוק: לפצות מתנחלים שיתפנו כבר עכשיו

טיוטת הצעת החוק שעניינה פיצוי מתנחלים שמעוניינים להתפנות כבר עכשיו מההתנחלויות שיישארו מחוץ לגדר ההפרדה, מונחת על שולחן הכנסת ביוזמתם של הח"כים אביטל ווילן

ח"כ אבשלום וילן (מרצ) וח"כ קולט אביטל (עבודה) יניחו מחר (יום ד') את טיוטת הצעת חוק "פינוי פיצוי מרצון". על ההצעה החתימו השניים 20 ח"כים נוספים.

 

החוק, שבשמו הרשמי קרוי "פדיון הבית", נועד ליצור מסגרת לפיה התושבים המתגוררים בהתנחלויות שיישארו מחוץ לגדר יוכלו לעזוב את בתיהם תמורת פיצוי כבר כעת, מבלי להמתין לפינוי חד צדדי או להסדר מדיני.

 

במקביל שלחו חברי הכנסת מכתב לשר המשפטים, חיים רמון (קדימה) ובו דרשו כי ועדת השרים לענייני חקיקה תמליץ על תמיכה ממשלתית בחוק.

 

לדברי וילן ואביטל, החוק נולד "בעקבות פנויות רבות של מתנחלים מיהודה ושומרון שמתגוררים בהתנחלויות שנמצאות מחוץ לתוואי הגדר".

 

לפני כשנה הוקמה תנועת "בית אחד", ששני הח"כים נמנים עם ראשיה, במטרה לסייע לאותם מתנחלים המעוניינים לחזור לתחומי הקו הירוק לעשות זאת, מבלי שייאלצו להמתין כבני ערובה מחוץ לגדר עד שתסתיים בנייתה, או לחילופין עד שיוחלט על פינוי חד צדדי או יחלו מגעים לקראת הסדר קבע בין ישראל לפלסטינים.  

 

התנועה הובילה מהלך ציבורי לחקיקת החוק, ש"יאפשר לתושבים התמודדות הוגנת עם המציאות הבלתי אפשרית שנוצרה כתוצאה מהחלטת הממשלה בעניין הגדר. בניגוד ליישובים הנמצאים בצד המערבי של גדר ההפרדה ויזכו לביטחון מקסימלי, יהיו יישובים רבים ביהודה ושומרון חשופים לטרור הפלסטיני ותושביהם יאבדו את היכולת הבסיסית להמשיך ולנהל חיים תקינים".

 

בתנועה הסבירו: "הממשלה, שעודדה במהלך השנים את אזרחיה לעבור לישובים אלה, מפקירה עכשיו כ-80 אלף איש מהם כבני ערובה מבלי להציע להם אלטרנטיבה שתבטיח את עתידם הביטחוני והכלכלי. מצב בלתי אפשרי זה הביא קבוצה של אנשי ציבור ואזרחים לייצר מהלך ציבורי שיבטיח את עתידם של עשרות אלפי אזרחי מדינת ישראל שנותרו חשופים בצד המזרחי של הגדר".

 

באתר התנועה מדגישים כי החוק אינו קורא לפינוי יישובים אלא קורא למתן "תעודת ביטוח עתידית" למתנחלים במקרה שהממשלה תחליט על פינוי כזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
אביטל. יוזמת החוק
צילום: ירון ברנר
צילום: גבי מנשה
וילן. פנייה גם לשר המשפטים
צילום: גבי מנשה
צילום: רויטרס
גדר ההפרדה. פיצויים למתפנים
צילום: רויטרס
מי יישאר מחוץ לגדר?
מומלצים