שתף קטע נבחר

ח"כ צרצור לרבנים: השאירו המתנחלים בפלסטין

ראש התנועה האיסלאמית, חבר הכנסת איברהים צרצור, אמר במפגש עם רבנים כי הפתרון הטוב ביותר לסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא לאפשר למתנחלים להישאר ביישוביהם ולהיות תושבים במדינת פלסטין. "נוכל לחיות יחדיו בשלום, זה עדיף על חילופי שטחים", הוא אומר. הרבנים לא ממש התלהבו: "אסור לוותר על הריבונות היהודית"

ראש התנועה האיסלאמית, חבר הכנסת איברהים צרצור (רע"מ-תע"ל), הציג היום (ה') בפני רבנים גישה חדשה לפיתרון הסכסוך בין הפלסטינים לישראלים. צרצור סבור שהפתרון הטוב ביותר הוא לאפשר למתנחלים להישאר ביישוביהם כתושבי מדינת פלסטין, שתקום בשטחים.


המפגש של ח"כ צרצור והרבנים (צילום: תמר מצפי)

 

"כראש התנועה האיסלאמית, למרות שתהיו מופתעים, אני מודיע כי אנחנו מוכנים שמתנחלים יישארו במקומם כתושבי מדינת פלסטין. צריך לעודד את זה. זה בדיוק כמו שערביי ארץ ישראל חיים במדינת ישראל וזהו פתרון טוב יותר מאשר חילופי שטחים. אינני מבין מדוע שמתנחלים לא יחיו במדינת פלסטין?", שאל צרצור במהלך מפגש עם רבנים ואנשי דת מוסלמים במסגרת כינוס בבית סוקולוב בתל-אביב, שערכה עמותת קד"ם (קול דתי מפייס). בכינוס השתתפו 40 רבנים, שייחים, קאדים וכמרים.

 

צרצור משוכנע כי השארת המתנחלים בשטחים שייהפכו להיות מדינה פלסטינית היא האופציה הטובה ביותר במצב הקיים. "למרות שהם השתלטו על השטח, אני בעד שהם יישארו שם. אולי אם הם יגורו שם ואנחנו ערביי ישראל נגור כאן, נוכל לחיות יחדיו בשלום", אומר צרצור.

 

אך צרצור לא מקבל השוואה מלאה בין ערביי ישראל לבין המעמד שהוא סבור שיש להעניק למתנחלים. "הפתרון הטוב ביותר לישוב הסכסוך הוא פתרון שתי מדינות לשני עמים, כאשר המתנחלים יכולים להישאר ולחיות תחת מדינת פלסטין. זאת למרות שצריך לקחת בחשבון את השוני בין המתנחלים לערביי ישראל מבחינה היסטורית. אנחנו בעלי זכות על האדמה והם הלכו לגור שם מסיבות פוליטיות".

 

הרבנים לא קיבלו את הרעיון שהציע צרצור בברכה. הרב שלמה ברין מאלון שבות אמר כי הוא מתנגד לרעיון שמתנחלים יישארו להתגורר תחת שלטון פלסטיני. "מבחינה ערכית אינני יכול להסכים עם הרעיון, משום שאני מתנגד למגורי יהודים בכל מקום אחר בעולם", אמר ברין. 

 

לדבריו, לא ניתן לוותר על הריבונות היהודית בשטחים. "החלום היהודי והציוני הוא לגור במדינת ישראל – מדינת היהודים. אסור לנו לוותר על הריבונות היהודית לא רק בגלל הסיכונים הביטחוניים". ברין אמר כי אמנם ייתכן שיהיה ויתור כלשהו במהלך עיצוב גבולות הקבע של המדינה אך הבהיר כי "המתנחלים יעדיפו להישאר בתוך גבולות מדינת ישראל".

 

הרב דוד סתיו: אנחנו רוצים לחיות, אבל לא בגריל

 

הרבנים תקפו במהלך המפגש את דבריו של צרצור במהלך הבחירות על הקמת משטר חליפה במזרח התיכון, כלומר מדינה כלל איסלאמית. צרצור השיב להם כי לפי השקפתו משטר החליפה אינו מהווה איום על ישראל. "לאף אחד אין כוונה שמדינת ישראל תהיה חלק מהמדינה הכלל איסלאמית. אינני מבין מדוע האמריקנים ,הסינים וההודים יכולים להתאחד, כל אחד מהם למדינה גדולה, ואילו אנחנו האיסלאמים לא יכולים להתאחד למדינה של 350 מיליון, פה באזור המזרח התיכון". 

 

רבה של שהם וראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, הרב דוד סתיו, התייחס לנתונים שפורסמו השבוע לפיהם 62 אחוזים מכלל הישראלים רוצים שהמדינה תעודד הגירה של ערביי ישראל ואמר: "כמובן שהנתונים צריכים להדאיג את כולנו, אבל זה מעיד כי היהודים מרגישים מאוימים. דבריך בנושא החליפה הדירו שינה מעינינו, אנחנו רוצים לחייך איתכם, אבל לא בתוך הגריל או בים. רוצים חיוך אבל לא של מתאבדים".

 

צרצור שב והבהיר כי רעיונותיו לא מהווים איום על ישראל. "אני מכיר בזכותה של מדינת ישראל להתקיים ושאף לא יכתיב לי מוסר", אמר. לסיום הוסיף צרצור כי הוא סבור כי יש להמשיך את ההידברות בין רבנים לאנשי דת מוסלמים והזכיר את תקופת תור הזהב בספרד כדוגמה לשיתוף פעולה יוצא דופן בין יהודים למוסלמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
צרצור. עדיף על חילופי שטחים
צילום: חגי אהרון
צילום: תמר מצפי
צרצור והרב סתיו במפגש הטעון
צילום: תמר מצפי
צילום: מאיר פרטוש
"לא נוותר על הריבונות היהודית"
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים